Prodhimi i krem ​​të përballet në shtëpi


Sapo kam lexuar një artikull në një revistë popullor në lidhje me substanca të dëmshme që gjenden në kozmetikë, në krem ​​të veçanta. Mendova, se sa për të kujtuar
ing një numër të madh të emrave të këtyre substancave nuk është më mirë që të fillojnë duke e bërë të përballet me krem ​​në shtëpi?! Në këtë rast, të paktën ju mund të jeni plotësisht të sigurt se krem ​​është bërë nga produktet natyrore. Dhe rezultati i saj do të jetë jo më keq, dhe ndoshta edhe më të mirë sesa të blera nga një dyqan. Për më tepër krem ​​të vërtetë efektiv përmban hormone, dhe për këtë arsye mund të jetë problematike. Në krem ​​shtëpi ende ka disavantazhet e saj të vogla, të tilla si jetën e shkurtër shelfin.

Edhe pse është e qartë se kjo është një pasojë e natyrshme e naturalness saj. Dhe sigurisht, ju me të vërtetë të akorduar në dhe gjeni kohën, dëshirën dhe një interes të vogël krijuese për të eksperimentojnë me krem ​​gatimi. Të gjitha në mënyrë që të marr strukturën që është e drejtë për ju, lëkurën tuaj. Besohet se krem ​​gatim vetë në shtëpi është shumë më lirë se në qoftë se ju blej krem ​​të gatshëm apo katalogu të rendit. Në fakt, të gjitha varet nga çmimi i përbërësve. Mbledhja e ardhshme unë u përpoq për të sjellë Prodhim recetave shtëpi krem ​​në dispozicion. Për kostum lëkurë krem ​​fytyrë të thatë dhe normale me beeswax.


Mix një lugë çaji lugë gjelle gjalpë dylli pjeshke, majë e boraks (kripë natriumi i acidit borik) dhe 2 teaspoons e ujit. Në qoftë se lëkura juaj është e ndjeshme, flokë-flokë, do të përgatisë krem ​​kamomil. I bërë fillimisht çaj kamomil. Për ta bërë këtë, një lugë gjelle lule kamomil derdh një gjysmë gotë me ujë të zier për 2-3 orë dhe filtruar. Pastaj shkrihen 50 gram margarinë, shtoni 3 lugë vaj vegjetal, një lugë çaji të glicerinë, 2 teaspoons e naftës pluhur, 2 yolks vezë, 2 lugë mjaltë, një filxhan çerek e kamomil dhe 30 gram shpirtit kamfor, dhe të gjithë përzierje. Atë natë ushqyes recetë krem, e cila është e rekomanduar për lëkurë të thatë.

Komponentet - pluhur aloe dhe sallo. Një lugë çaji pluhur aloe bluaj në tri lugë ujë të valë (apo ujë mineral natyral) deri qetë. Shtoni në të një lugë çaji mjaltë të lëngshme dhe një lugë çaji me ujë trëndafili nuk përmban alkool. Zhvillohet në një përzierje banjo me uje. Nxitje të vazhdueshme, hedh në të një lugë çaji me lëng aloe dhe shtoni një lugë gjelle yndyrë freskët derri (pakripur). Përzierje rezultuar u mbajt në ngrohjes për 2-3 minuta, pastaj hiqni dhe lëvizje tërësisht. Për krem ​​ishte më efektive për gjethet e lëng aloe duhet së pari të mbajnë dy javë në frigorifer.

Përbërja e mëposhtme për përgatitjen e krem ​​rinovimin 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë çaji i vazelinë, 1-2 pika jod, 1 lugë gjelle e naftës pluhur. Merrni një tas qelqi dhe pikoj atë jod fillimisht - në mënyrë rigoroze në përputhje me dozën e mësipërm, jo ​​më shumë. Shtoni mjaltë, vaj pluhur dhe vazelinë dhe tërë përzierje. Krem lëngshme është i përgatitur si më poshtë. Një vezë e verdhë veze të përzier me krem ​​(200 gram), Cologne (100 gram), lëng i një limoni dhe një lugë çaji i glicerinë. Për të prodhuar një tjetër maskë lehtësisht të arritshme krem ​​ju duhet 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë gjelle mjaltë, 100 gram krem ​​2 lugë ëmbëlsirë e raki dhe lëng limoni 1 lugë çaji.

Vetëm përzierje të gjithë përbërësit mirë. Pas kësaj, aplikoni krem ​​në fytyrë të pastruar dhe një shpëlarje orësh me ujë të ngrohtë. Për dashamirët e luleshtrydhe është një krem. Mes nesh, vajzat, duke thënë mirë hidratues lëkurën tuaj me një efekt të lehtë zbardhjen. Përgatitja e një tas me luleshtrydhe të freskëta, një lugë çaji glicerinë dhe një lugë çaji bollgur. Së pari, shtrydh lëng - të marrë rreth 3-4 lugë. Shto glicerinë. Dhe të lënë për 10 minuta pastaj shtoni miell tërshërë dhe llokoçis mirë. Pasi të keni kuzhinier krem, mos harrojmë për rregullat për zbatimin e saj. Përputhshmëria e tyre varet edhe nëse janë krem ​​efektive për lëkurën tuaj apo jo.

Para së gjithash, mos harroni krem ​​është aplikuar vetëm pas spastrimit fytyrën. Nuk do të jetë më mirë në qoftë se moisturize lëkurën tuaj para se të aplikoni - ujë, tonik ose locion. Po krem ​​penetron thellë në lëkurë shpejt. Të mbajë një krem ​​të vogël në duar, që ai gjeti temperaturën e trupit. Vota gishtërinj në linjat e tij të përballet me masazh. Jar krem ​​me një shpatull plastike dëshirueshme për të marrë, dhe para se përzierje e tij. Shpatull gjithmonë lani pas çdo përdorimi. Kjo do t'ju shpëtojë nga marrja krem ​​e mikrobeve të ndryshme. A mos i lënë krem ​​në fytyrën tuaj gjatë natës. 20 minuta është e mjaftueshme për të mbajtur atë në lëkurë, dhe pastaj të hequr inde të tepërt.

I nderuar Dr.
ivchata! Sigurisht, në qoftë se në shtëpi ju do të zotëruar prodhimin e krem ​​për fytyrë, ajo do të jetë shumë e mirë, por Kujdesi duhet të jetë i rastit dhe sistematik, por pastaj ju mbani rininë tuaj për shumë vite. Kur ajo bëhet shumë, shumë dembel për të bërë diçka, mendoj për këtë! Gilyarov,