Feeding një i mitur çfarë të bëjë me një mungesë të qumështit


Qumështi i nënës - fluide më të vlefshme dhe ushqyese për të gjitha të sapolindur nga lindja deri në 1,5-2 vjet. Ky fakt është i njohur mirë. Po, por të gjithë e dinë se pothuajse çdo grua duruar dhe kishte një fëmijë është në gjendje për të ushqyer atë me gjoksin e saj, por për fat të keq kjo nuk është gjithmonë rasti. Ka situata ku, për çfarëdo arsye, ushqimi natyral i fëmijës të vështira. Njëra është mungesa e prodhimit të qumështit të gjirit, e cila ndikon termin mjekësor - hypogalactia. Nënat që e gjejnë veten në këtë situatë pyes: "Çfarë nuk është e mjaftueshme ushqyer fëmijën, çfarë të bëjë me një mungesë të qumështit?".

Së pari ju duhet për të qetësuar dhe të mësoni pak për më të hypogalactia vetëm pastaj të marrë masat e duhura. Çfarë është kjo dhe çfarë ndodh? Hypogalactia ose ulur laktacionit është primar (e vërtetë) dhe i mesëm. Sipas statistikave, vetëm 5% e grave vuajnë nga hypogalactia primar. Kjo formë është tashmë e 10 ditët e para pas lindjes, zhvillon në sfond, ku nëna apo sëmundje: • infantilism përgjithshëm; • Çrregullime neuroendocrine; • Gestosa rënda vonë, • kirurgji traumatik obstetrik; • gjakderdhje në periudhën pas lindjes; • infeksion pas lindjes; Në të gjitha rastet e tjera, qumështi i pamjaftueshëm për shkak të disa arsye, të cilat kanë tendencë për t'u kapërcyer.


Ata i kombinuar në disa grupe: • nënën e Sëmundjeve, mastitit, nipples plasaritur, gripi, tuberkulozi, grykët akute (angina), epilepsi; • ushqyerit Shkelja: Aplikimi i parë në gjoks ishte për shkak më shumë se 2:00 pas lindjes, jo i rregullt dhe jo të ushqyerit të zgjatur pa bashkëngjitje të duhur në gji, fëmija gëlltitjes ajrit gjatë aktit të gjiri (pneumophagia). • Duke marrë medikamente të caktuara të reduktuar prodhimin e qumeshtit, alkaloide ergot, androgens, progestins, kamfor, anestezi eter, diuretics, kontraceptivëve hormonal. • Situatave të vështira: Problemet e farë, nevoja për një pune të fillimit të hershme, etj • Faktorët psikologjikë, të afërmit ose personeli mjekësor pohojnë se prodhimi i qumështit nuk është i mjaftueshëm.

• Ndiqni shtatzënisë futjen e paarsyeshme të hershëm të ushqimeve plotësuese apo plotësim. • Përdorimi i biberona, shishe, linings. Çfarë po bëhet nga mungesa e qumështit të gjirit? Hypogalactia primar. Kjo formë e korrigjimit pothuajse sfidon. A duhet të ketë takim plotësim i përshtatur formulën kohë qumësht, me transferimin e mëvonshëm të fëmijës ushqyerit artificial kur është e nevojshme. I gjithë procesi duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore. Hypogalactia dytësor. Në kryerjen e veprimeve të duhura është i kthyeshëm: I. Kuptojnë arsyet që shkaktuan prodhimin e qumeshtit reduktuar, në qoftë se është e mundur, për të hequr ato.

II. Customize hahet dhe regjimit të pijshëm. Kufiri lëngshme nuk është, si unë dua të pi (ujë mineral pa gaz, çaj, të thata komposto frutash). Ju keni për të ngrënë mirë. Jo dieting! Dieta duhet të përmbajë proteina të mjaftueshme, vitamina. Ushqime mostër që mund të konsumohen të ushqyerit mom: • ndonjë drithëra, oriz përjashtuar vetëm nëse tendencë fëmijën në kapsllëk; • A nuk yndyror mish, peshk në zier, e pjekur, zier; • Produktet me mish te grire (edhe burgers, qofte, rrotullon) • ka produkte yndyrë laktik acid; • karrota, panxhar të freskët, pjekur, zier; • ziera, patate e pjekur; • vezë (nëse jo alergjik), jo më shumë se 3-4 herë në javë; • arra; • dardha Molla pjekur, banane të freskëta; • nuk përmbajtje yndyrë e biskotave frutash pa aditivëve; • rrallë turshi; • vajra bimore (luledielli, vaj ulliri), yndyrna shtazore (gjalpë); • miell, makarona, bukë, pancakes, Browns hash; • Shumë të dobishme çaj bimor me qimnon, u rrit hips, kopër, jamball, glikanxos, luleradhiqe (ata rrisin prodhimin e qumeshtit); Nga dietë për të përjashtuar ushqime që përmban alergene, preservatives, ngjyra e ushqimit, duke kontribuar në rritjen e gazit (fasule, lakër, radishes, rrush).

Nuk rekomandohet për yndyrore, skuqur, enët djegëse, marinades, seasonings, majonezë, ketchup, pije e butë, ëmbëlsira, çokollata, ëmbëlsira, mish. III. Feed drejtën tuaj! • Mbajeni fëmijën në gji në një vend të qetë të qetë. • Mos e kufizojnë fëmijën për të ngrënë