Officinalis Verbena - lule, pronat, aplikacionet


Verbena - lule, barishte (Verbena officinalis) me gjethe jeshile të errët me flokë, me lule të vogla që janë rozë, të kuqe, të verdhë, blu, jargavan. Healers, përveç pronat medicinale lulemine, një herë tha se lulemine ka veti magjike dhe rekomandoi që vuajnë veshin atë me ju për të mbrojtur kundër "forcave të errëta" dhe përmbushjen e ëndrrave. Egjiptianët e quajti atë "barishte i shenjtë", "Lotët e perëndeshë Isis," grekët e lashtë - ". Lotët e perëndeshës Juno" Vlera maksimale e bimë medicinale ka një lulëzim aktiv në mëngjes para mbledhjes së vesës.Verbena vlerësuar kryesisht për dy drogë në magazinë: së pari, ajo është në një shumë të vitaminës C, dhe së dyti, ajo glycoside verbenamin. Një kombinim unik i substancave natyrore shkakton shërim pronat që kanë officinalis lulemine. Për shkak të këtyre pronave atë për shekuj dhe është përdorur në mjekësinë tradicionale. Ne listën që ka vetitë e lulemine dhe them për të trajtuar sëmundje ku ajo është përdorur healers. Verbena - përdoret në mjekësinë popullore: Analgjezik, qetësues, tonik, antipiretik pronat lulemine janë përdorur në trajtimin e gripit, lodhje, dështime nervor dhe konfiskimet.


Mjekimi kryhet në një pritjeje sistematike Manatee infuzion për gatim cila majë e bimëve të thata derdh një gotë me ujë të vluar, të këmbëngulë e katërta e një orë dhe pini dy lugë të mëdha tre ose katër herë në ditë. Antispasmodic, laksativ, vetitë choleretic përdorur në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë. Pini farmaceutike verbenovyh shpërthyer çaj një qese dy herë në ditë. Recipes çaj, derdh një lugë gjelle e lulemine thatë në termos litër, i hedh ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Në mëngjes fillojnë manatees pije pritja, diluting një ekstrakt të koncentruar me ujë të zier të ftohtë në një filxhan në raport 1: 1.

Funksioni hematopoietik e hipotension kurë bimore, lodhje, anemi, menstruacione pakët. Pranimi në këtë rast: 35-55 pika e tretësirë ​​të lulemine alkoolit farmaci në një gotë me ujë tri herë në ditë. * Antiseptik dhe plagë-shërimit pronat e lulemine gjejnë përdorimin e tyre në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës. * Nëse çara në të lëkurës, djegiet dhe scrapes Verbenovi.Sortu dobëta aplikoni kompresa. Për ta bërë këtë, ju duhet së pari të përgatisë një infuzion bimor. Për këtë qëllim, katër lugë materialeve të thata duhet të derdh 250 ml ujë të vluar dhe të lënë për pesëmbëdhjetë minuta. Pastaj njomet një leckë pambuku në infuzion ose napë dhe zbatohen për të lëkurës të prekur disa herë në ditë.

Keep up të thatë. Kur puçrra fytyre adoleshente rekomandojmë Gëlltitje infuzion i lulemine. Për të përgatitur një lugë rostiçeri të bimëve të thata infused për një orë në një filxhan me ujë të valë. Merrni pastaj pesë herë e tij një ditë para ngrënies një filxhan çerek. * Kusht Skin i fëmijëve që vuajnë nga dermatit atopic (diatez), mund gjithashtu të lehtësojë lulemine. Në këtë sëmundje të lëkurës puçrra bebe lënë përshtypje, fëmijë dhemb kruarje. Për përgatitjen e ilaçeve duhet të merren në sasi të barabarta vervain barishte dhe pederast. Koleksion lugë derdh një filxhan e gjysmë të naftës të rafinuar në enë porcelani.

Pastaj vlim në banjë me ujë për dhjetë minuta, të lënë për tetë orë, pastaj tendosje. Të rezultojnë locion vaj disa herë në ditë, mundësisht lyej lëkurën, ndërsa butësisht sidomos në crusts. Pronat Zahalzmitsnyuvalni terapeutike me lulemine drogës mund të përdoret për shërimin e të gjithë familjen. Lulemine thata barishte mund të jetë përzier me gjethe të zezë ose të gjelbër çaj në raportin prej një deri në katër, krijoj dhe pini pije çdo ditë për të mirën dhe gëzimin. Pavarësisht nga pronat e saj terapeutike, aplikimi për trajtimin e shumë sëmundjeve Verbena officinalis si të gjitha bimët duhet contraindication .

Pra, çdo të drogës lulemine janë të kundërindikuar për njerëzit me presionin e lartë të gjakut. OlgaW,