Hyrja karrem peshk fëmijë


Hyrja ushqime të peshkut të nevojshme për zhvillimin e fëmijës, dhe e bëjnë atë të jetë shumë i kujdesshëm, sepse fëmija mund të ketë alergji. Vaj peshku - një komponent i peshkut përmban një numër të madh të acideve yndyrore të pangopura që prodhojnë pjesën më të madhe të acidit arachidonic (vitaminë F). Kjo vitaminë është e nevojshme për të rregulluar dhe normalizuar metabolizmin dhe për formimin e komponentëve biologjikisht aktive. Përveç vitaminës F, peshku përmban vitamina të tjera - A, B dhe D. Në qoftë se një fëmijë është zhdukur vitaminë fundit, ajo mund të fillojë rakit, e thyer procesin e rritjes dhëmbëve.

Hyrje për të joshur nevojat e fëmijëve peshk dhe se ajo është jashtëzakonisht e pasur me fosfor, thelbësore për funksionin normal të trurit. Me përdorimin e rregullt të peshkut dhe të përmbajnë produktet e saj në mënyrë që të shmangen anemi. Hyn trupi me peshk të hekurit e bën këtë efekt parandalues ​​të sëmundjes. Në peshkut ka një sasi të madhe të magnezit, kalium dhe zinkut, të cilat janë substanca thelbësore për rritjen dhe zhvillimin normal. Që nuk ka peshk në fibrave të përafërt që janë gjetur në enët e mishit, është e përpunuar lehtë nga trupi. Peshku saturates trupin me jod dhe siguron fëmijën në shëndet të mirë dhe mirëqenien.


Duke vënë peshk në menunë e fëmijës duhet të fillojë jo më herët se ai e kthen 9 muaj. Por prania e reaksioneve alergjike fëmija që çfarëdo produkti nuk ushqejnë atë peshk në dy vjet. Në përgjithësi, për çdo futjen e fëmijës së ushqimeve plotësuese duhet të zgjidhet në mënyrë individuale. Në çdo rast është e nevojshme për të monitoruar të gjitha simptomat e dyshimta pas futjen e produktit dhe në kohë raportin e tyre me mjekun tuaj. Dhe në çdo rast nuk duhet të fillojë ushqime të ngurta kur fëmija është i sëmurë ose i sëmurë kohët e fundit me ndonjë sëmundje. Produkt shumë të dobishme dhe ushqyese është një peshk të bardhë. Ajo është e pasur me proteina, e cila është me vlerë të madhe për shkak të përmbajtjes së tij të tioninom.

Në trupin e kësaj sinteze amino acid nuk është kryer në mënyrë të pavarur dhe në mungesën e fëmijës mund të rakitizmi. Filloni duke futur menu peshku me varieteteve të ulët-yndyrë fëmijën. Preferojnë Pollack ose HEKU. Kur zgjedh peshk për një fëmijë, i kushtoj vëmendje për faktin se ajo nuk kishte asnjë kockat, madje edhe më të vogla. Cook fëmijën peshku vetëm të zier ose e pjekur formë.

Gati pjatë peshku mund sezonin me lëng limoni - kjo do të bëjë ushqim tastier dhe peretravytysya ndihmuar e saj në stomak. Elvira,