Duke vënë një fëmijë në ushqime të mishit


Duke vënë një fëmijë në ushqime të mishit është një piketë e rëndësishme në jetën e foshnjave, siç është e nevojshme për ndërtimin e indeve, përditësimin dhe formimin e qelizave. Ajo është një burim i proteinave, lehtë hekur dhe vitamina të tretshëm A, C dhe B12. Hyrje në ushqime të ngurta mishit duhet të fillojë që nga 7 muaj, por vetëm në qoftë se mosha e 5-6 muaj fëmijën marrë produkte të tilla si drithëra dhe pure perimesh. Disa fëmijë, duke përfshirë edhe ata që janë në rrezik për anemi apo me proteina intolerancës duhet të hani mish që nga 5 ose 6 muaj. Çdo nënë duhet të dini se kur të kthehet në dietë të një fëmije të ndonjë produkti të ri është e rëndësishme për të monitoruar karrige fëmijë dhe si lëkurën e tij.

Nëse do të ishte shenjat e para të një reaksion alergjik, menjëherë të ndaluar futjen e ushqimeve plotësuese. Në mungesë të ndonjë ndryshimi në fëmijën gradualisht (një javë) të provojë sasinë e mishit në 30 gram në ditë. Që prej 8 muajsh, ai mund të japë deri në 50 gram në ditë, dhe pas 9 muaj -. 60-70 g Duke vënë ushqime të mishit më mirë për të filluar me shpezë (gjeldeti i preferuar), lepuri, mish ligët. Këto varietete janë më të tretshëm dhe hypoallergenic. Para se të ofrojnë fëmijës tuaj një produkt të ri, prindërit duhet të vendosin se si ata do të përdorin - blej prevede në kavanoza ose të përgatitur ushqim tyre.


Nëse ju zgjidhni opsionin e parë, është më mirë për të filluar me një pure një komponent homogjenizuar konservuar, veçanërisht në qoftë se fëmija juaj është alergjik. Gradualisht zgjeruar futjen e mishit në dietën e tij, duke përfshirë edhe nga mishit dhe perimeve kanaçe. Kur të blesh produkte të tilla duhet të i kushtoj vëmendje të datës së skadimit, moshës, tregohet në paketimin, dhe ruajtjen. Për të shmangur shfaqjen e verdhëz karotynovoyi lejoni fëmija juaj të konservuar ushqimore që përmban karrota, jo më shumë se dy herë në javë, dhe lëng karrote - jo më shumë se një herë. Vendosni për të përgatitur veten? Pastaj fillojnë ushqime të ngurta viçi.

Kec ende nuk mund të përtyp ushqimin mirë, ju jepni atë, kështu që le të enët do të jetë më e homogjenizuar. Clean e mishit të filmave dhe vlim jetuar dhe dy herë grij apo pres përdorur një blender. Mish injektuar në dietën e fëmijës gradualisht, duke filluar me një çerek lugë çaji dhe duke sjellë me kërkesat e përditshme (për 8-12 muaj fëmijën nevojë 30-50 gramë). Së pari shtoni mishin në salcë me perime, shijen e të cilit fëmija është tashmë i njohur, dhe pastaj të përpiqet për të dhënë atë veç e veç.
Është i përshtatshëm për të ndarë mish i gjallë në pjesë dhe të ngrijë pjesë. Kjo ju lejon të gatuaj shpejt dhe vetëm në shumën që është e vërtetë e nevojshme.

Në këtë mënyrë ju gjithmonë do të japin fëmijës vetëm ushqim të freskët të përgatitur pak para përdorimit. Çdo nënë duhet të dini kryesor Karakteristika gatim ushqim të shëndetshëm 1. përgatitur një pjatë të veçantë, provoni duke shtuar një sheqer minimale dhe kripë. Le fëmija mësohet me shijen natyrore. Pas një vit duhet të hyjë në dietë e kripë fëmijë (jodizuar më mirë). Jelly dhe fruta pije mund të ëmbël sheqer kosi rrushit. 2. ushqim është më e mirë për fëmijën steamed ose të zier në ujë. Ushqimi i gatuar në këtë mënyrë, kanë një shije të pasur dhe të mbajë më shumë vitamina.

Ajo është e mirë për të përdorur një avullore. 3. Që nga koha kur fëmija fillon të hajë mish, ai vetëm 1 ose 2 dhëmbët, ai nuk është në gjendje të bluaj ushqim sepse ushqimi që ju jap unë, do të jetë si pureed. Brenda një muaji është e mjaftueshme për të vetëm pure me një pirun apo prerë në copa. 4. Ushqimi për Baby gatuaj një herë. A nuk e ofrojnë të hajë deri vonë dhe nuk u bë gati për nesër në mbrëmje. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet Menu fëmijë që është alergjik : • Para se të hyjë në mish në dietën e fëmijës tuaj, konsultohuni me pediatrin tuaj. • Nëse jeni alergjik për të forcuar le qengjin fëmijës, mish kali, derri tuaj ligët dhe gjeldeti.

• Mbani në mend se mishi duhet të vlim jashtë dy herë. Së pari, vlim atë për 20 minuta, pastaj thahet uji përsëri, derdh ujë të valë dhe kuzhinier deri sa është gatuar plotësisht. • Mos shtoni mish për supë (ujë të zier). Extractives përfshihen aty ndikojnë Mukoza inatosur stomakut dhe për të rritur pėrshkueshmėrisė e saj për të alergeneve. Sa për nënproduktet, ato janë të pasura me vitamina dhe minerale. Përveç kësaj, ata shprehën ind lidhor më pak. Ndryshe mish, mëlçi viçi përmban sasi të mëdha të vitaminave A dhe C dhe hekuri. Sidomos është e nevojshme për anemi, mangësi vitamina A infeksionet e shpeshta.

Vitaminat A, B12 dhe acid folik, i domosdoshëm për hematopoiesis normale, mëlçisë pasur pule. Por, pavarësisht nga të gjitha këto avantazhe, futja e ushqimeve plotësuese mishit kërkohet dozë. A nuk përfshijnë të mëlçisë kec menu më shumë se një herë në javë. Pas të gjitha, ky organ ka të bëjë me neutralizimin e komponimeve të rrezikshme, dhe kjo mund të përmbajnë substanca të dëmshme. Prandaj, fëmijët nën produktit mund të jepet vetëm nga kushtet e pediatrit. Elvira,