Futja e kos në dietën e fëmijës


Ka shumë mendime të ndryshme rreth asaj se si për të bërë një të sakta foshnjat dietë. Për çdo moshë e fëmijëve ku ju mund të fillojnë ushqime të ngurta, individin. E njëjta gjë vlen edhe për produktin: secili është futur në menynë me veçantitë e mitur. Për të mësuar se si për të hyrë në kos në dietën e fëmijës sot ne do të flasim më shumë. Kefir është një produkt shumë i dobishëm. Kjo ndihmon për të rivendosur florën e zorrëve me një pritje të gjatë të antibiotikëve dhe droga të tjera.
ai përmban antiseptik ndihmon trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë pneumonia, rakit, anemi dhe rritje e jashtëzakonshme. Pas marrjes së acidit kos stomak formuar e mërkurë, kështu që nuk është e mirë thithjen e hekurit, kalciumit dhe vitaminës D.

Pije ka një efekt tonik dhe të etur të mirë Quencher. Kefir është më e lehtë se sa qumështi, tretet, ai përmban një numër të madh të baktereve. Përveç kësaj, ajo ka aftësinë për të shpëtoj trupin e toksinave dhe substancave të dëmshme. Pavarësisht nga dobia e kos, me futjen e saj në dietën e fëmijës është e rëndësishme për t'u marrë parasysh këshillat e mjekëve pediatër, nutritionists. Sipas tyre, që nga të gjitha ushqimet duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme: • të jetë në gjendje për të parë reagimin e foshnjës për një produkt të veçantë, le fëmijën e tij në mëngjes. • Mos kombinoni futjen e ushqimeve plotësuese me kryerjen vaksinimet preventive.


Opsioni më i mirë - të presin 7-10 ditë. • Filloni të jepni foshnjave një pjatë të re me një lugë çaji. • Rritja e sasisë së produktit të dhëna me kujdes të shikojnë reagimin e foshnjës në kohë në njoftim intolerancës ushqimore. • Me futjen e ushqimeve plotësuese është shumë e rëndësishme të mos mërzitur bilancin e florës zorrëve. Ajo duhet të përqëndrohet në karakteristikat specifike të një fëmije. • Mos filloni duke futur ushqime kur fëmija është i sëmurë ose kohët e fundit pësoi disa sëmundje. • Mos harroni se më e mirë dhe e dobishme ushqim për fëmijën është qumështi i gjirit. Nuk është e rekomanduar për të dhënë fëmijën kefir para se ai të kthehet 6 -8 muaj që nga përbërja produkt është shumë e ndryshme nga qumështi i nënës.

Kefir përmban kazeinë - proteina bruto që është i pabalancuar dhe kështu të vështirë që të tretet. Karbohidratet e saj nuk janë të ngjashme me ato të cilat janë adaptuar në qumështin e nënës. Le kos të freskët, por jo të ftohtë dhe temperatura dhomë. Në ditët e para të ushqyerit me kujdes monitoron lëkurën e fëmijës dhe mukozës. Shënim nëse skuqje, skuqje, apo jo përkeqësuar gjendjen e përgjithshme të foshnjës. të përfshira në kos mineraleve dhe kripërave mund të shkaktojë tendosje të madhe në tretjes, sistemit nxjerrës dhe fëmijën tuaj. Në të ulët yndyrë komponent kos se sa në qumështin e gjirit, dhe raporti i acideve yndyrore është e pazakontë për trupin e fëmijës.

Pra, fillojë futjen kos në dietën e një numri të vogël (10-30 ml) dhe gradualisht të rritet në 200 ml. Mos harroni, kos - është shtesë, por jo ushqim kryesor për fëmijën. Mundohuni të zgjidhni për produktet tuaja fëmijë e qumështit pasuruar me bifidobacteria. Dhe më të mirë të përgatitur veten kos. Për ta bërë këtë, vendosni kërpudhat djathë në një kavanoz me qumësht dhe prisni 1-2 ditë.

Rezultati është një produkt i padëmshëm familje që nuk përmban preservatives dhe substancave të tjera shumë të padëshirueshme. Kjo do të sjellë dobi maksimale kos fëmijë dhe të kënaqem shijen e tyre. Elvira,