Buckthorn jam - recetë


Seabuckthorn dhe pronat e saj medicinale e njohur për njerëzit shumë kohë më parë. Ata janë të vendosur me përmbajtjen e saj në manaferrat e vendosura nga acidet organike, minerale dhe vitamina që janë të rëndësishme për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Fryti i saj është rreth 3,5% sheqerna, oksalik, tartaric dhe acid organik malic; 1000 mg% vitamine C, vitamine B2, B1, P, K, PP, dhe E (160 mg%) për 0.80% mg të acidit folik, 100 mg% karotene, 200 mg% carotenoids, flavonoids ( rutin), mangan, bor, hekur. A ka dhe acide yndyrore (linoleik, oleik), taninet, komponime azoti-që përmban, avullueshme.

Vitamina C në frutat e detit buckthorn ruajtur në mënyrë të përkryer pas përpunimit të frutave, kështu që asgjë nuk e pengon ju gatuaj atë me bllokim dhe në këtë mënyrë të ruajnë pronat e saj medicinale.

Si të gatuaj detit buckthorn bllokim? Do të ndihmojë kuzhinier bllokim me buckthorn detit - një recetë. Jam, gatuar për atë një aromë pineapple dhe një shije të këndshme të ëmbël-kosi. Për më tepër, ngjyra e bllokim tepër i lumtur - ai qelibar. Për më të mirë jam i përshtatshëm kokrra të kuqe të pjekur korrur para acar. Ajo është e dendur dhe për këtë arsye përhapja gjatë gatimit. Nëse ju keni mundësinë për të zgjedhur, pastaj japin përparësi të madhe-varieteteve. Ato japin një bllokim prettier se manaferrat e vogla.


Përgatitja 1,3 kg sheqer dhe 1 kg e manave. Merr përsipër manaferrat, pije, le të thahet. Për ta bërë këtë, vendin e tyre në një kullesë. Pastaj derdh në një sheqer basenit smalt në 06:00. Ju nuk mund të lejohet lëng manaferrat, por kjo nuk është e tmerrshme. Vënë ato në një zjarr të vogël, i hedh ujë 50-100 ml dhe të shkrihet sheqeri. Vlim deri manaferrat e tenderit në një hap. Kur jeni gatim ata mund rozpovztysya shumë. Hot bllokim pour përgatitur nga bankave ukuporte ngjyrë polietileni apo metali kapak, kthesë. Jam mund të ruhen në temperaturë dhome, por në më të gjatë ai do të qëndrojë në një vend të freskët.

Më lejoni të tërheq vëmendjen tuaj për një bllokim funksion. Nëse bankat pour bllokim të ftohtë, manaferrat të shpërndara në mënyrë të barabartë përgjatë tij, dhe në qoftë se ju derdh nxehtë, ata noton në krye të bankave.

Ju mund të gatuaj ndryshme bllokim buckthorn det. Recetë në këtë rast ofron për të gatuaj shurup (800 ml ujë - 1,5 kg sheqer). Ndërsa ai i gatuar maskuar pastruar manaferrat në një tigan smalt, dhe pastaj derdh shurup më 04:00. Manaferrat ndara shurup dhe pastaj ta sjellë atë në një çiban. Qetësohuni, derdh atyre manaferrat dhe për të sjellë në një zjarr të qetë deri sa të gatuar. Vini re se të gjithë ujit nuk mund të derdh në shurup një herë, por në disa gota të mbetur në enë zamyvannya e shurupit.

Ky ujë i ëmbël, shtoni një "tenxhere të përbashkët" vetëm para gatimit përfundimtar. Alexander,