Përfitimet lëng panxhar dhe dëmet e trajtimit, contraindications


Që nga kohët e lashta njerëzit kanë njohur pronat medicinale me lëng të panxhar të kuq. Një tjetër Hipokrati i madh trajtohet me ndihmën e shumë sëmundjeve. Pronat me te rendesishme terapeutike me lëng panxhar është se në qoftë se ajo është aplikuar në mënyrë aktive trupi fillon të prodhojë qelizat e kuqe të gjakut, duke përmirësuar gjakun. Përfitimet dhe dëmet e lëng duke u studiuar nga shkencëtarët deri ditën e sotme. Rezultatet e herë të fundit - gjeti se lëng panxhar zvogëlon efektet e stresit në trup dhe me oksigjen të kërkesës. Këto zbulime mundësojnë njerëzve të moshuar për të përmirësuar cilësinë e jetës së tyre. Që kjo nuk është e gjithë përmban lëng panxhar, pastaj më shumë të flasim sot për lëng panxhar, përfitimit dhe dëm, trajtimin, contraindications për përdorimin e saj.


Përfitimet e lëng panxhar Vetëm të specifikojë atë që konsiderohet i shëndetshëm lëng i freskët nga (pa vija të bardha) varieteteve të kuqe panxhar. Ai duhet të përmbajë një gamë të vitaminave të dobishme njerëzore dhe minerale. Përbërja e tij është e rëndësishme për shëndetin e vitaminave B, C dhe PP, dhe disa lloje të sheqerna bimore, kalium, kalcium, mangan dhe hekuri. Për shkak të përbërjes së tij, pije të freskëta pastron gjakut, mëlçisë, veshkave, zvogëlon aciditetin e përgjithshëm organik. Lëng panxhar shumë nga ajo në mënyrë të përkryer tregon trupin e toksinave, toksina, helme. Përdorimi i rregullt ajo rejuvenates trupit, lëng parandalon plakjen e indeve, rrit performancën e trurit, dhe për këtë arsye përkrahur gjendjen e përgjithshme pozitive psikologjike.


Siç e kemi thënë, kjo pije është e përkryer pastron trupin. Vetëm mos të kandidojë menjëherë në kuzhinë dhe të fillojnë gatim lëng dhe pini atë në litra, dhe pastaj në tërësinë e saj të ndjehen të dëmtojë ndikimin e saj në ju. Lëng panxhar duhet të pini shumë kujdes, të paktën pjesa e parë. Përndryshe, mund të fillojë të përzier, të vjella, marrje mendsh. Për të filluar, më mirë për të përziejnë atë me lëng e karrota ose mollë. Trajtim profilaktik dhe pastrimi i trupit në të njëjtën kohë të thotë normë ditore prej 1 - 2 tbsp. ky koktej në ditë. Përveç pastrimit, lëng panxhar ka efekte të dobishme për proceset e formimit të gjakut, metabolizmin, stimulon funksionin e gonads.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të pije panxhar zink mbështet nivelet e insulinës, kështu që është shumë i dobishëm në diabet dhe parandalon sulmet në zemër dhe tru. Gjithashtu, përdorimi i tij e forcon kapilarët, redukton spazma e enëve të gjakut, ul presionin e gjakut. Trajtimi i lëng panxhar e sëmundjeve të ndryshme * Fresh lëng panxhar i kuq është i dobishëm në menstruacioneve dhimbshme në menopauzë. Shtatzënë koktej dobishme pije me panxhar, mollë jeshile, karrota të freskëta. Kur pi angina lëng dhe shpëlarje ato dhimbje të fytit. * servings vogla me lëng 3-4 herë në ditë do të ndihmojë të rivendosur trupin nga humbja e fuqisë dhe dobësisë së përgjithshme është gjithashtu e rekomanduar për të pirë atë 1-2 tbsp.

në ditë për sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut, sistemin kardiovaskular, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe stomak, nyje për kancer. Ajo përdoret gjithashtu për të trajtuar hemorroide, gurëve të tëmthit. Për shkak të sasive të mëdha të hekurit, bakrit, rubidium dhe lëng frutash cezium pastron enët e gjakut, forcon muret e tyre. Substancat e përfshira në varietete të errëta perimeve të kuqe, janë të përfshirë në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut, kështu që pi prej varieteteve të përdorura për anemi, normalizes metabolizmin, ndihmon në krijimin e qelizave të gjakut. Për trajtimin e anemisë duhet të përzierje sasi të barabartë të panxhar lëng, karrota, rrepkë e zezë, derdh në një shishe ngjyrë të errët, të lënë në natën e errët, pastaj të marrë 1 tbsp.

l. përpara se të hahet. Kursi i trajtimit - 3 muaj. Gjithashtu rekomandojmë pirë pije panxhar në hipertension dhe vrull vaskulare. Ajo duhet të përzierje në mënyrë të barabartë me mjaltë bletë natyrore, pini 0,5 cent. tri herë në ditë. * Per trajtimin e beriberi, si dhe sëmundjeve të sistemit kardiovaskular pi të freskëta, Neni 0.5. 5-6 herë në ditë. Panxhar përmban Betaine, e cila stimulon qelizat e mëlçisë dhe promovon thithjen e proteinave kur hahet. Ju duhet të hani 100 gram panxhar të para dhe lëng panxhar të pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Nëse një ulçerë peptike, gastrit, është gjithashtu e dobishme për të pirë lëng panxhar të kuq dhe për të marrë vetën time perime i gatuar apo zier.

Kjo rrënjë e dobishme ndihmon për të rivendosur muret e stomakut, zorrët, shërojnë Ulçera, rikthen funksionimin normal të stomakut dhe zorrët. Për trajtimin përzierje me nenin 0,5. Lëng të panxhar, karrota, rrepkë. Shto 0,5 ml. vodka dhe 100 g mjaltë. Lër për 3 ditë, pastaj të marrë tri herë në ditë për 2 lugë. l. Kjo pije është e dobishme në shërimin e kancerit të lëkurës. Ajo është përdorur si një kompresë. Pas një muaji të trajtimit vjen lehtësim të dukshëm. Gjithashtu, këto pako në mënyrë efektive trajtojnë plagë të lëkurës, ulcerat dhe sëmundjeve të tjera. Sigurisht, nuk ka lëng dyshim është shumë i mirë për shëndetin.

Megjithatë, mbani në mend se lëng panxhar kuqe ka contraindication . Lëng dilates enët e gjakut, rrit rrjedhjen e gjakut dhe në këtë mënyrë ul presionin e gjakut. Hypotensive Pra, ajo është treguar vdiq. Lëng panxhar është më e mirë për të pirë doza të vogla ose plotësisht braktisin përdorimin e njerëzve me urolithiasis dhe ndonjë defekt metabolike. Ne kemi përmendur tashmë se lëng panxhar mund të shkaktojë të përzier dhe marramendje