Bursit e trajtimit të përbashkët gju për Popullit


Nëse ju papritmas u bë e vështirë për të kryer punë të përditshme, të shkaktojë siklet zakonshme mbështetëse Doggy style, vëreni skuqje në ënjtje të dhimbshme në zonën e tij dhe përreth ka pasur ënjtje, dhe madje edhe temperaturë jo shumë të vijë - të gjitha shenjat e vërteta të bursit akute të përbashkët gju (rrit inflamacion synovial dhe çanta të përbashkëta). Për shkak të prevalencës së sëmundjes ne redaktuar faqen e internetit dhe vendosi për të folur për gju bursit mjetet juridike trajtim popullore me të. Bursit - Çfarë është kjo? Gju - një mekanizëm kompleks të kryer një gamë të gjerë aktivitetesh.

Për lehtësinë e lëvizjes së ofruar nga natyra Amortizatore unike shoku, reduktimin e presionit dhe fërkime kur lëviz indeve në të përbashkët - fluide e mbushur me qese synovial (Bursa). Inflamacion i qeseve, të shoqëruar nga formimi në rritje dhe akumulimin e proteinave në zgavrat e tyre lëngun që përmbajnë rruazat e gjakut, dhe është bursit i përbashkët gju. Atje ai zakonisht për shkak të lëndimeve, sprains, pune të gjatë, vizatim mbi gju ose sëmundjeve infektive. Zakonisht, në raste të tilla është e rekomandueshme pjesën tjetër, të ngutshme dhe të zakonshëm mbrojtëse dhe fasha ngrohjen dhe fizioterapi. Ndonjëherë - birë dhe injeksion i barnave anti-inflamatore.


Edhe në qoftë se ju jeni një kundërshtar i flaktë i ndërhyrjes nga jashtë, madje konservator, kërkojnë kujdes mjekësor, si në çdo çështje të tjera të lidhura me shëndetin është ende i nevojshëm. Në mënyrë të pavarur të vlerësuar shkallën e ndryshimeve patologjike në inflamacion të indeve të infektuar, infeksionit thekshëm pushtetit, madje edhe rezistencë ndaj trupit tuaj, ju ende nuk mund. Dhe të vënë në rrugën e tyre të sëmundjes mund të përparoni në një formë më të rëndë, purulent që kërcënon trajtim shumë më serioz deri teknikave kirurgjikale. Është e rëndësishme për të parashikuar efektet negative dhe komplikime me artrit, osteomielit, sepsa dhe fistula.

Nëse bursit i përbashkët gju - nuk është e re për ju, por jo një rikthim sinonim ose kronike, mjekësi tradicionale ka shumë metoda të rregullohen me kalimin e kohës për t'u marrë me këtë sëmundje. Megjithatë, nuk mund të mbështetet vetëm në të - konsultimin e mjekëve në këtë rast edhe të kërkuara. Këshilla e mëposhtme do t'ju ndihmojnë në trajtimin e bursit kronike. Përveç pronat e saj medicinale, ata janë të bukur - i cili nuk ka si rregullisht të investojnë për veten e tij të paktën një orë? Ose diversifikuar rutinë tuaj të përditshme? Para së gjithash, përfshijnë një ushtrime në mëngjes të veçantë stërvitje. Së pari, ndiqni ngrohtë-up gju, dhe pas lëvizjeve rrotulluese.

Kështu restauruar microcirculation në të përbashkët prekur, nuk është kullimit, lëngun gradualisht shpërbëhet, dhe inflamacion shkon larg.
Mbani një ritëm të moderuar dhe të dëgjuar ndjenjat e tyre për të shmangur mbingarkesën. Trajtimi i mjeteve juridike popullore me bursit Gjatë ditës ju mund të bëni çaj me selino. Ai lufton edhe me proceset inflamatore në trup, e cila është e rëndësishme, sepse shkaku i bursit mund të jenë ngjitëse, ftohjet. Për të bërë një çaj, të marrë një farë selino lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë të mbush gjysmë-2: 00. Pastaj, tendosje supë dhe pini dy herë në ditë.

Me të njëjtin objektiv copes lëng grejpfrut. Pini atë gjysmë filxhan tri herë në ditë. Ju mund të përzierje një Propolisi pak me gjalpë dhe të marrë një lugë çaji tri herë në ditë për një orë para ushqimit. Gjatë ditës, edhe të bëjë pako svizhozirvanymy të bimëve, ata japin një freski të këndshme. Ju mund të vënë procumbens Sagina apo copëtuar lë jargavan me dorë. Për të bërë kompresa të nxehta për gjeni lehtë ose prodhojnë qese prej liri. Thata ose të zier për gjysmë ore barit (farë bari bari mund të marrë) zhvillohet në këtë qese dhe i hedh ujë të nxehtë. Aplikoni nxehtë, por jo djegur ngjesh në gju lënduar.

Përsëriteni çdo ditë për aq kohë sa ënjtje nuk do të funksionojë. * Ditë intensive e mirë për të mbaruar dush të nxehtë relaksuese. Në këtë rast, mjekësi tradicionale ofron një mjet për të luftuar bursit. Ju mund, për shembull, do të përgatisë një dush me një ekstrakt të hala pishe. Për ta bërë këtë, të mbledhë hala pishe, twigs dhe buds, vlim e tyre për gjysmë ore dhe të lënë të mbush një ditë. Nëse lëngshme ka marrë ngjyrë kafe - ju doli ekstrakt të mirë. Për të fituar dush të plotë, ju keni nevojë për një gjysmë kilogram. Kohëzgjatja e dush - një e katërta e një orë. * Nëse ju nuk doni të prisni supë të gjatë gatim, provoni një dush me hay mbeturina.

Merrni kilogram hay veshur, vlim atë për gjysmë ore dhe të shtoni në banjo. Procedura - pesë apo dhjetë minuta. Pas ngrohja procedurat në natën masazh veçanërisht efektive. E pra bëni atë duke përdorur ointments apo edhe vajra esenciale. Kontribuojnë fundit në tonin e përgjithshëm dhe humor, të rregulluar në mënyrë korrekte. Butësisht masazh zonën rreth të përbashkët të dhimbshme, fërkim vaj të parfumuar apo një përzierje Gëzojnë vajra tuaj. Ndiqni këtë procedurë çdo ditë në mbrëmje para shtrat. Nëse ju ndjeni dhimbje, filloni me goditje, ngadalë dhe gradualisht duke rritur intensitetin e masazh. Përsëri, shikuar nga ndjenjat.

Procedura nuk duhet të shkaktojë parehati. Mbani joints rregullisht të marrin masa për parandalimin e sëmundjeve kronike në kohën e duhur, ju lutem të ndihmojë mjekët e konsultohu me ta para se të përdorni paratë e popullit! Xwjcgwqp,