Officinalis Melilotus - foto, pronat, aplikacionet


Përshkrim. Dy-vjeçar lartësi barishte mjekësore 0,30-0,90 m I akuzuar për familjes fasule.. Stem tërfili grooved medicinale, e gjelbër, drejtë. Barishte lë trigjethësh, alternative, me gjethe zubchatokraynimi, të gjatë-petiolate. Fletushkat korotkoopushennye fund, në mënyrë të pabarabartë-dhëmbëzuar, obovate. Lulet janë në racemes dendura të shumta zgjatur, të verdhë. Lule në qershor-shtator. Frutat e bimëve tërfili - ovale verdhë-kafe, fasule të vogla. fara bëhem nga korrik në fund të vjeshtës. Shpërndarja. Bimore Melilotus officinalis rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Siberi Perëndimore dhe Azisë Qendrore, Kazakistan.

Ajo rritet përgjatë rrugëve dhe në brigjet e lumit, mbi livadhe stepë, në shkurre. Çorape. Për prodhimin e drogave të grumbullojnë të lartë e bimëve mjekësore me lule. Tërfil bari prerë medicinale me gërshërë, pastaj të thata në një dhomë të ventiluar ose jashtë në hije. Pastaj tërfil bari medicinale dërrmoi, duke hequr shoots përafërt. Siç duhet të ruajë cookie prestar papërpunuara - 24 muaj. Tërfil foto

Përbërja kimike. Tërfil bari medicinal përmban melilitovuyu dhe kumarovuyu acidet, flavonoids, coumarins, vaj esencial, melilotozid, melilotin, mukozë, dykumarol, choline, vitamina E dhe C, taninet dhe substanca rrëshinor.


Tërfil - prona të dobishme. Melilotus officinalis ndihmon në eliminimin edemë, ka aftësinë për të mbrojtur anije ka veti për të rritur tonin e venave. Ajo parandalon koagulimit të gjakut, rregullon funksionin e mëlçisë dhe limfatike anijeve të. Forma pjesë e bimëve flavonoids jepte pronat antispasmodic dhe diuretik. Clover kumarin medikament ka efektin anticonvulsant, dëshpëruar efekt në sistemin nervor qendror, përmirëson rrjedhën periferike dhe cerebrale gjakut dhe qarkullimin e kavitetit barkut. Tërfil - përdorimi. Melilotus officinalis këshilluar kur shurdhim në këmbë, trajtimin e hemorroide, edemë, dhe aplikimi i saj është i dobishëm për venat me variçe.

Ajo është përdorur si një diuretik, sëmundjet e mëlçisë, trajtimin e çrregullimeve të tretjes. Mjekësinë popullore e përdor fabrikë në sëmundje akute respiratore, bronkit kronik, migrenë, pagjumësi. Infuzion i bimëve të përdorura nga jashtë si fasha, banja, larja me sprains, vlon, bruises, ulcerat, dhe sipërfaqe gjakderdhje. Bimeve medicinale Tërfil këshilluar në menstruacioneve dhimbshme, inflamacion ovarian, shtojca, të rregullojnë menstruacionet dhe për të rritur infermiere të dhënit gji. Si fasha infuzion të bimëve, bimët përdorin mastitë. Lëng tërfil bari përdorni për heqjen e Freckles dhe larë sy.

Medikamente. Infuzion për pagjumësi dhe hipertensionit. 1 filxhan me ujë të ngrohtë zier mezi mbushur një tërfili lugë çaji bar medicinale. Insistojnë 02:00, profiltruyte, materiale e shtrydhur. Insomnia, të marrë 0,25 gota gjatë natës.
Hipertensioni të marrë 2 - 3 vjet Një ditë për 0,5 gota.. Infuzion mjekësor rrit përqendrimi i qelizave të bardha të gjakut në gjak dhe ul presionin e gjakut. Infuzion i bronkit kronik. 2 gota vatra për të pjekur derdh ujë të ftohtë 2 orë. Tërfili lugë bar medicinale dhe të lënë kapakun në 02:00, thahet me napë. Merrni 2 - 3 g Një ditë për 0,5 gota..

Supë si një expectorant dhe anti-inflamator. Një gotë me ujë të ngrohtë zier pour 2 lugë bimë barishte dhe ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë. Supë të ftohtë 45 minuta. Drain përmes napë, shtrydh të lëndëve të para. Sillni supë të vëllimit origjinal. Merrni 2 - 3 g në ditë për 1/2 filxhan.. Infuzion për poultices dhe larje. 0,5 litër ujë të vluar derdh 2 lugë tërfili bar bimëve mjekësore, të lënë për 20 minuta. në një enë të mbyllur. Pastaj profiltruyte infuzion, e shtrydhur materiale. Aplikoni një infuzion të ftohtë. Kur abrasions. Pritini bari, tërfili dhe luledielli normë mbushur vaj e 1 në 9, atëherë 03:00 insistojnë në 100 ° C banjë me ujë.

Profiltruyte Hot përmes një shtupë pambuku. Përdor si një kompresë për çiban "pjekur". Kur reumatizma. Tërfil bari vënë medicinale në një qese prej liri, atëherë Bosh dhe bashkëngjitni për 15-20 minuta. të nyjeve të dhimbshme. Contraindications. Duke përdorur tërfili, karakteristikat e bimëve, mos harroni se droga e saj janë të kundërindikuar në diatez hemorragjike, shtatzënisë dhe sëmundje të veshkave.