Elderberry - përdoret në mjekësinë popullore, trajtim


Elderberry: përshkrim. Bimë medicinale e zezë elderberry - një pemë e vogël ose shkurre nga 2 deri 6 metra. Në ngarkim të zhymolostevyh familjes. Leh e fidaneve të pjekur - kafe-gri, dhe fidaneve të rinj - e gjelbër. Gjethet e bimëve të përbërë nga 5-7 gjethe ovale dhëmbëzuar, ekstreme, komplekse, të kundërta, pa stipules, imparipinnate. Lulëzuar bimët e mbledhura në inflorescences mëdha apikal, të verdhë-bardhë, të vegjël, me një erë të pakëndshme. Frutat e bimëve elderberry është drupes zezë mbushur lëng të errët ngjyrë vjollcë piqen në gusht-shtator. Lule elderberry maj-korrik. Gjej më shumë në lidhje me atë që ju mund nga artikullin "elderberry -. Përdoret në mjekësinë popullore dhe trajtim"

Lule elderberry (foto). Rritet elderberry zi? Elderberry rritet në Kaukaz, Bjellorusi, Rusi Evropian, vendet baltike. Kjo ndodh në tokë me lagështi pjellore në gëmushë qumeshtit, rrallë pyjet halore. Elderberry (foto). Elderberry: bosh. Për qëllime mjekësore përdorin fruta dhe lule të plakut të zi. Kone bimët e zezë elderberry korrur në lulëzim, prerja off gërshërë të mëdha të tyre ose gërshërë. Lëndët e para korrur thahen menjëherë në një zonë të ventiluar ose nën qepalla, hedhjen në një shtresë e hollë. Buds thata shirë dhe ndarë nga peduncles lule.


Bimët frutore grumbullojnë në gusht-shtator. Rrush manaferrat prerë dhe të paraqitura në një shtresë të vetme në mënyrë që ata prov'yalyty ajrit. Ata ishin tharë pastaj në një tharëse në 60-65S. Bimët frutore thata janë të ndara nga gjeth dhe twigs. Material i gatshëm të para duhet të ruhen në kushte të thatë. Lule raft - 24 muaj, dhe fruta - 6 muaj. Elderberry dhe përbërja kimike Lule elderberry përmbajnë acide organike, vaj esencial, sambunihrin glycoside, rutin, vitaminë C, taninet. Bimëve e frutave përmbajnë carotene, acid Askorbik, glukoza, aminoacidet dhe taninet. Rrënjët e elderberry - taninet, saponins dhe substancave të hidhura.

Elderberry - prona Elderberry përdorur në mjekësinë popullore si një astringent produkteve, anti-inflamatore dhe sweatshop. Kryesisht përdoren bimë lule. Ato gjithashtu kontribuojnë në dobësim të sekrecioneve bronkiale, dhe të mirëmbajtjes të lartë rutinë, nitrat kaliumi dhe acide aromatike formojnë efektin e tyre diuretik në trup. Bimët frutore janë choleretic aq e lehtë, diuretik dhe laxatives. Elderberry - aplikimi Infuzion i luleve moshuar përdorur si një ilaç djersitës gripit, bronkit kronik, ftohjet. Bimë elderberry është i përshtatshëm për shpëlarje me sëmundjet inflamatore të fytit dhe gojës, me grykët dhe pezmatim i fytit.

Së jashtmi lule ekstrakt elderberry e zezë përdoret si banja dhe kremra për plagët, abrasions dhe abrasions. Hemorroide ndihmojë infuzion vendor dush e plakut. Djegur me ujë të valë si vë llapë lule e moshuar janë përdorur për të trajtuar sëmundjet e nyjeve, nevralgji dhe mioziti. Medikamente me lule elderberry bimë të përdorura për mëlçisë dhe sëmundje të veshkave shoqërohet me edemë të ndryshme. Black elderberry - trajtim Zierje e rrënjët elderberry diabet. 1 tbsp. l. tharë rrënjë grirë pour 250 ml ujë të valë dhe vlim për gjysmë ore për ngrohje të ulët, pastaj ftoh për rreth 15 minuta dhe filtri.

Hidh ujë të zier të lëngshme në 250 ml. Pini filxhan tretë të tri herë në ditë. Sëmundje infuzion i veshkave dhe mëlçisë. 250 ml nxehtë, i hedh ujë të vluar 1 tbsp. l. lule zezë elderberry dhe ngrohur pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë. Best 45 minuta, kullimin me napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i infuzion rezulton të sjellë ujë të zier në origjinal. Pini në formën e nxehtësisë 2-3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Bronkit infuzion. 0,5 litra ujë të vluar 1 tbsp vendas. lugë për