Letër Boronicë në shtatzëni


Që nga kohët e lashta, decoctions dhe infuzione të lë Kastrati përdorura në popullore dhe mjekësi tradicionale si një dezinfektues dhe agjent diuretik. Arsyeja për këtë ishte substancë përmbahet në Kastrati - Arbutin (a traktit natyral antiseptik urinar).
Popullariteti i tij ka fituar Kastrati për shkak të pronave të saj shëruese në trajtimin e shumë sëmundjeve. Boronicë është një choleretic mirë dhe diuretik. Ajo është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të traktit respirator ulët, beriberi dhe sëmundjet dhëmbëve, artritit, gastrit, hepatitet, dhe fuqizon kapilarët dhe enëve të gjakut. Kjo bimë ka veti të shkëlqyera anti-inflamator, antibacterial, diuretik, astringent, demineralizuyuchu.

Për shkak të këtyre pronave, Kastrati janë korrur në dimër. Manaferrat grimcuar me sheqer, në formën e bllokimit të konservuara, pije frutash dhe lëngje. Shitore e tharë gjethet e boronicë për përgatitjen e mëtejshëm të substancave të tretura dhe decoctions. Letër boronicë e shtatzënisë, shpesh e përshkruar si një tretësirë ​​dhe e përdorur si një diuretik në trajtimin e nephropathy ndryshme dhe infeksionet e traktit urinar. Supë boronicë postë të emërojë gratë shtatzëna që vuajnë nga diabeti. Por këtu ka një nga çështjet kryesore: nëse lë boronicë mund të përdoret gjatë shtatzënisë? Që ne e dimë se në këtë periudhë, shumë mjekë kategorikisht e mohojnë përdorimin e shumë drogave, duke përfshirë homeopatik.


Shpjegimi është disa mjekë të gjeni se kjo bimë mund të çojë në një gjendje të mitrës ton. Të tjerë, megjithatë, rekomandoj këtë ilaç popullore, duke filluar me javën e njëzet e tetë, si një ilaç për ënjtje. Por ka një tjetër pamje që boronicë supë në dozimin e saktë dhe për qëllime tërësisht të sigurta dhe të shëndetshme për fëmijën dhe nënën e në çdo fazë të shtatzënisë. Kështu, ky grup i mjekëve atribuon këtë në mënyrën më të vogël. Ju vetëm mund të jap një këshillë: të zgjidhni një mjek të cilët ju mund të besimit plotësisht. Përndryshe ju do të gjeni veten këtë këshillë mjeku, qëllimi i së cilës ju do të kryejë me paqen e mendjes.

Indikacionet Kur të blesh një paketë të postës farmaci boronicë ose brenda ajo me siguri do të jetë i përgatitur rekomandimet për tinctures mjekësore dhe udhëzimet për përdorimin e tij. Megjithatë, kontrolloni me mjekun tuaj se si të gatuaj dhe si për të bërë potions me gjethe lingonberry që nuk dëmtojnë nënën dhe fëmijën. Recetë më të zakonshme, të cilat mund të gatuaj boronicë letër shtatzënë vijon: krijoj 1 lugë çaji gjethe të thata në gotë me ujë. Merrni 50 ml 4 herë në ditë ose 100 ml dy herë në ditë. Një tjetër recetë e lidhur me të shitur në paketë barnatore filtër lë Kastrati, dy grupe janë vendosur në një tenxhere smalt, derdhi 100 ml ujë të vluar, të mbuluar dhe nastoyuyutsya në temperaturë dhome për rreth 20 minuta.

Pastaj filter qese vidzhymayutsya. Pastaj derdh infuzion në ujë të vluar në një volum prej 100 ml. Infuzion është marrë me goje 1-2 tbsp. l. 3 - 4 herë në ditë, pas ngrënies jo më herët se 40 minuta. Para përdorimit, duhet llokoçis supë. Contraindication Shumë phytotherapist thonë se në kombinim me Kastrati nxit urinimin e tjera bimore rritet. Para se tarifat e aplikimit duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në mënyrë që reagimi për secilën pjesë përbërëse e çdo personi individual mund të jenë të ndryshme. Mos të jetë plotësisht i sigurt se absolutisht të gjitha këto përbërësit janë të sigurta për përdorim gjatë shtatzënisë.

Mos harroni se fletë boronicë është një bimë medicinale. Dhe kjo mund të marrë vetëm nën kontrollin e saj dhe të përshkruara nga mjeku. Mos vetë-mjekoj dhe sigurisht jo të caktojë trajtimin e tyre për të tjerët. Nëse në dyshim të aplikojnë apo jo për të aplikuar letër boronicë Shtatzënë dhe zierje e saj, ajo është më mirë për të përdorur mjete të tjera për të reduktuar ënjtje. Për shembull, sa më pak të jetë e mundur janë në këmbët e tyre. A ushtrime duke ngritur këmbët sipër organ kontrollon sasinë e lëngjeve të konsumuar. Pas konsultimit me një mjek mund të përdorë dietat shkarkimin djathë kos - ata janë në çdo kuptim nuk e lënduar.

Bisedoni me mjekun tuaj për metodat tjera efektive. Denis Vorobyov,