Kokrra të kuqe boronicë, fletë pronat e të dobishme, Kundërindikimet, receta


Boronicë - një kaçubë që ka marrë gjatë vendin e mjekësisë tradicionale. A e dini se gjethet e saj dhe manaferrat janë përdorur jo vetëm për të trajtuar sëmundje të ndryshme, por edhe si një kozmetike? Po, ajo është prona e kësaj bime mund të konkurrojnë me produktet e shumë reklamuar. Kjo kaçubë rritet në veri, në tokë moçalore. Mblidhni ose Kastrati korrjes duhet të jetë në përputhje me rregullat e - Letër - pranverë e hershme dhe manaferrat - në vjeshtë. Në një letër Kastrati përmbajnë sasi të larta të vitaminës C dhe tannins. Ata janë acid dobishme - francez, vynnokamennaya, kininë. Supë i tyre është përdorur në sëmundje të veshkave, përdhes, reumatizmi, diabeti.

Cranberries Berries mund të ruhet për një kohë të gjatë shkak të përmbajtjes së lartë të acidit benzoik. Ata kanë një shumë të mineraleve dhe vitaminave, që e bën atyre produkte të mira mjekësore dhe kozmetike. Në mbështetje të fjalëve të tij për të të treguar ju më shumë rreth asaj se si të aplikoni Kastrati - kokrra të kuqe, fletë, karakteristikat e bukur contraindications për të sjellë recetave. Recipes përdorni Kastrati në mjekësinë tradicionale Kur sëmundja e veshkave, dhimbje në mëlçi, gurët e tëmthit dhe fshikëz dhe përdhes dhe reumatizma ndihmë infuzion i lë të saj. Një gotë me ujë të vluar, të marrë një lugë gjelle e lë grimcuar dhe le të qëndrojë për disa orë.


Më të insistojnë në një termos. Mjet duhet të marrë një çift i lugë tre herë në ditë në një stomak bosh. Letër lingonberry ka diuretik dhe dezinfektues pronat. Me të njëjtin qëllim mund të jenë të përgatitur ekstrakt nga manaferrat. Për të që të pure filxhan manaferrat dhe përzierje e tyre me gjysmë litër ujë të ftohtë. Infuzion dërgoni në frigorifer brenda natës dhe për të marrë një gjysmë gotë katër herë në ditë para ushqimit. Nuk është një tjetër recetë duke përdorur bush. Është infuzion fruta me lëndën e parë kamomil. Për atë për të marrë në një litër ujë të vluar katër lugë bimëve lule, të përfundojë dhe le të qëndrojë për rreth një orë.

Tensionuar kamomil çaj përzierje me copëtuar finely filxhan fruta dhe e vendosi atë mënjanë në 02:00. Pastaj përsëri thahet. Pini një gjysmë filxhan i përgatitur infuzion katër herë në ditë në një stomak bosh përpara se të hahet. Boronicë - një zgjidhje e shkëlqyer për beriberi. Vetëm të ngrënë manaferrat dhe të bëjë çaj nga gjethet - dhe pas një kohë forca dhe performanca restauruar. Nëse ju mund të ndihmojë shkurre ftohjet Berry. Kjo e bën lëng. Hidh një gjysmë gotë me manave të grimcuar në dy gota me ujë të ftohtë zier. Llokoçis mirë, mënjanë të mbush për një orë. Merrni lëng boronicë ëmbël mjaltë natyral të saj, qelqi katër herë në ditë, pas ngrënies.

Zierje e gjethet e boronicë ka veprim të shkëlqyer forcimi. Kur diarre Merrni një pintë ujë të valë gjysmë filxhan gjethe copëtuar. Përfundojë dhe të lënë për disa orë. Është e rekomanduar për të marrë një gjysmë gotë në gjashtë herë në ditë. Kastrati supë ndihmuar të heqin qafe e urinim i pavullnetshëm fëmijëve. Mix pjesë të barabartë të manave dhe lë Kastrati, shtoni Hypericum bar të thatë. Pastaj një gotë uji të freskët, të marrë një lugë gjelle e mbledhjes dhe të sjellë një çiban. Pastaj e vendosi atë mënjanë dhe le të krijoj për disa orë. Merrni mjekim duhet të filtruar, një gjysmë gotë tri apo katër orë para gjumit. Nëse cerozë është e rekomanduar për përzierje manaferrat dhe lë në pjesë të barabarta me Wort Shën Gjonit dhe brewed si çaj - një gotë me ujë të valë - mbledhjen lugë çaji.

Merrni të paktën tri herë në ditë. Berries dhe çaj lë Kastrati mund të ndihmojë me gastrit, hipertension, diabet. Gjithashtu treguar përdorimin e tyre në sëmundjet e sistemit urogjenital. Qëndrimi pritjeje çaj boronicë mund të përmirësojë vizion dhe sy të përgjithshëm. Recipes duke përdorur vetitë e Kastrati në kozmetikë Pronat medicinale e frutave boronicë përdorur për të bërë maska, si ata të ushqyer dhe të lëkurës zbardh, duke eliminuar skuqjen e vogla dhe acarim. Për ta bërë këtë, të marrë dhe përzierje pjesë të barabarta manaferrat pure, mjaltë dhe krem.

Aplikoni slurry rezulton është jo vetëm fytyra por edhe qafë dhe gjoks. Shpëlaj dhe pastaj, pas rreth gjysmë ore në ujë të ngrohtë, pa sapun. Manaferrat Mash boronicë podsushat lëkurë të përkryer të qetë dhe me vaj.
Ata nuk duhet të jenë të përzier me ndonjë gjë, vetëm vënë në fushat me probleme. Për të luftuar lëkurë tepër me vaj mund të përgatisë veten locion. Për të përziejnë atë me lëng portokalli dhe boronicë fshij fytyrën e kësaj përzierje tre herë në ditë. Lëng boronicë do të ju ndihmojë të merren me puçrra në fytyrën e tij. Për ta bërë këtë, të lidhë atë në pjesë të barabarta me ujë mineral dhe shpesh fshij lëkurën.

Për të bërë një maskë e rrudhave - pounded manaferrat përzierje me vezë e verdhë veze dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë. Thith për gjysmë ore dhe pije me ujë të ngrohtë. Dhe Kastrati ndihmojë për të përballuar me venat merimangë në fytyrë. Thjesht përzierje manaferrat pure e niseshte patate slurry ndaj shtetit dhe të aplikojnë përzierje përgatitur në fytyrën tuaj për njëzet minuta. Lani maskën me ujë të ftohtë, pastaj lahen me fytyrë të preferuar krem ​​tuaj ushqyes. Si këto berries vetëm nuk e përdorni, ju duhet të dini se ata mund të ruhen në kuti të gjatë, duke e bërë shtresa e poshtme e myshk. Që ata të mund të jetë i gatuar bllokim, lëng dhe vendas.

Gjithashtu zonjë me përvojë përdorë ato për të bërë bllokim, karamele dhe ëmbëlsirat e ndryshme. Gjithashtu Kastrati kokrra të kuqe të përkryer sjell ngrirjes, nuk humbet si dobia, dhe shumë prona të dobishme e kësaj bime sugjerojnë vendin që i takon në farmaci tonë në shtëpi. Kjo mund të jetë histori dhe i plotë, në qoftë se nuk contraindication , të cilat janë gjithashtu me vlerë të përmendet. Se Kastrati Berry mund të dëmtojë njerëzit e dinë tashmë për shekuj me radhë. Ka shumë. Këtu edhe pse, është e qartë se droga nuk duhet të merret prej saj menjëherë pasi të hahet. Correct marrë ato pak para ushqimit ose me stomak bosh.

Kur pacienti hyperacidity stomakut dhe lëng stomakut duhet të braktisë shërbimet e saj. Nëse ju doni të kontrolloni - është diarre. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për atë, dhe ata që kanë presionin e ulët të gjakut. Dhe manaferrat dhe gjethet e boronicë në mënyrë dramatike zvogëluar atë. Është e nevojshme që të heqin dorë nga droga në Kastrati me cholecystitis. Nëse Mukoza stomakut është plagë, është mirë të mos hajë atë manave të freskëta. Kur sëmundja e veshkave më mirë të konsultoheni me një mjek - dhe nëse ju duhet të merrni njohur me uzinën. Nuk tregohet drogë e saj për pacientët me gurë në veshka urate. Këtu ka ndonjë contraindications për përdorimin e bimëve që i përkasin mjeteve juridike popullore dhe apetechnym Badami.

Catherine