Boronicë - recipes, përgatitjen, ruajtjen, pronat favor


Përshkrimi i uzinës. Lingonberry - me gjelbërim të përjetshëm shkurre lartësi prej 0,25 metra Ai iu referua familjen e Heather.. Rrjedh ngritur Kastrati. Plant lë jeshile e errët, e gjelbër të lehta poshtë, skajet e lë janë të vendosur poshtë, ata rrumbullakuar-eliptik, alternative, lëkurë, i mbuluar me pika ngjyrë kafe. Lulet janë të vogla, kanë formën e këmbanat, të mbledhura në tufë lulesh, i zbehtë rozë. Blooms lingonberry fabrikë maj-qershor. Në fund të gushtit - manaferrat sferike shtator bëhem kuqe polyspermous errët. Për të mësuar më shumë rreth shkurret ju nga artikullin "boronicë - recetave, përgatitjen, ruajtjen, favorizojnë pronave".

Ku bimë është e zakonshme. Bimët lingonberry medicinale që rriten në Siberi dhe në të gjithë pjesën evropiane të Rusisë. Places preferuar shkurre në rritje - tundër, rrip sipërme malor në pyjet e përziera dhe halore. Korrje boronicë Për të përgatitur ilaçe manaferrat korrur dhe gjethet e bimëve medicinale. Lë Kastrati janë korrur pas snowmelt, por lulëzimi i saj dhe në fund të vjeshtës. Gjethet e mbledhura nga sezonit, të tilla si tharje verë nxihem. Gjethet e mbledhura janë tharë në zonat e ventiluar, por jo në diell sepse gjethet rrezet barishte e diellit kthehet i zi.


Lingonberry fruta barishte të mbledhura nga gushti deri në tetor. Boronicë - Storage Shitore e tharë gjethet duhet të jetë jo më shumë se tre vjet. Berries Kastrati freskëta mund të ruhen për një kohë të gjatë. Përbërja kimike e bimëve medicinale Në një letër Kastrati glycosides pranishëm (metylarbutyn dhe Arbutin), taninet, tanin, hyperoside, lycopene, vaktsynyn, ellagic, kininë, verë, acid ursolic. Berries barishte përmban mikro dhe makro, sheqer, vitamina (riboflavin, acid Askorbik, carotene, etj), acide organike (benzoik, salicili, laktik, malik).

Boronicë - prona Medikamente me gjethe lingonberry janë përdorur si një astringent, antiseptik, choleretic diuretik, në sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat, kapsllëk kronik, fryrje, gastroenteritis. Boronicë - përfitim Medikamente lë Kastrati diabet zvogëlimin e sheqerit në gjak, kanë choleretic diuretik, veprim dezinfektues. Ata kanë pronat e anti-inflamator dhe antibacterial dhe antiseptik. Fresh manaferrat lingonberry ndihmë për dhimbje koke dhe gastrit me aciditet të ulët të lëng stomakut. Fresh bimore lëng frutash ndihmon me sëmundje guri veshkave, pyelitis, cystitis.

Zierje e gjethet e barishte boronicë zakonisht përdoret në trajtimin e artritit, osteoarthritis, përdhes. Manaferrat lingonberry kanë vitaminë dhe pronat antiseptik. Ata e trajtojnë reumatizma dhe gastrit me aciditet të ulët. Fruta supë pini me ethe. Frytet dhe gjethet e bimëve janë përdorur në beriberi. Lëng boronicë ndihmon lehtësimin e pacientëve me neurozë klimaterike, me presionin e ulët të gjakut. Boronicë - receta për barnat Infuzion në nefrit dhe cystitis lugë gjelle e lë boronicë të bëjë një gotë me ujë të valë dhe mbush për një orë, duke mbyllur fort kapakun.

Pastaj të filtruar infuzion, dhe materialet e papërpunuara shtrydh. Pini një gjysmë gotë gjysmë ore para ngrënies dy herë në ditë. Infuzion me periodontitis dhe stomatiti 10g thata Kastrati lë brewed filxhan ujë të vluar dhe ngrohjes për gjysmë ore në një banjë me ujë. Cool, shtrydh lëndëve të para të përdorura, infuzion drogës për të sjellë ujë të zier në 250 ml. Shpëlarje gojën çdo 2-3 orë. Infuzion artrit lugë gjelle e boronicë lë gotë oblyyte me ujë, pastaj të valoj një e katërta e një orë. Infuzion Oholodyvshy, profiltruyte atë. Pini sips infuzion medicinale gjatë gjithë ditës. Supë me cystitis, hipertension, mëlçisë, veshkave, të ftohtë, gastrit 20 g Kastrati gjethet derdh 3 gota me ujë dhe vlim për 10 minuta, pastaj 01:00 insistojnë, filtër.

Pini tri herë në ditë para ushqimit për një gotë me supë. Gjakderdhje supë i mitrës lë 2 tablespoons boronicë derdh
xhami të ujit. Pastaj gjysmë ore për të ngrohur ujë, dush të ftohtë, profiltruyte. Pini tri herë në ditë për një gjysmë filxhan. Supë manaferrat Lugë diabet, Kastrati oblyyte gotë me ujë. Pastaj, 10 minuta valoj rreth ngrohjes ulët për një orë dhe pastaj të këmbëngulë. Pini dy herë në ditë pas ngrënies qelqi. Infuzion i manave, Kastrati gastrit dhe kolit 100g manaferrat lingonberry oblyyte ujë të valë, kullimin e ujit dhe derdh atyre një gotë me ujë të zier të ftohtë.


Lini manaferrat në 06:00, kështu që ata këmbëngulën. Pini para ngrënies 4 herë në ditë për një gjysmë gotë me infuzion medicinale. Supë me zbokth dhe humbjen e flokëve 2 lugë manaferrat, Kastrati oblyyte filxhan ujë dhe vlim për gjysmë ore në një banjë me ujë. Lejoni supë të ftohtë, pastaj tendosje. Supë ndihmon eliminon zbokth dhe të reduktuar kokës itchy. Për ta bërë këtë, pije pas shampooing flokët me supë të ngrohtë. Droga farmaceutike Lë Kastrati. Përdoret si infuzione dhe decoctions për gurë në veshka dhe një diuretik. Briketa lë Kastrati zakonshëm. Një copë tortë filxhan brewed me ujë të valë, gjysmë ore insistojnë, filtër, përdorni 3-4 herë në ditë në një lugë gjelle.

Kundërindikimet për Kastrati Normal nuk shkakton efekte anësore në përdorimin e saj të moderuar. Prandaj, contraindications të rrepta ndaj përdorimit të drogës barishte lingonberry jo, por ajo i lë të përmbajë taninet, jo gjithmonë të dobishme për sëmundje të veshkave, çfarë për të kërkuar jashtë për pacientët me sëmundje renale. Alexander, www.rasteniya -lecarstvennie.ru