Boronicë - shërimin pronat


Boronicë - shërimin pronat janë të njohur për një kohë të gjatë - një familje të vogël shumë e vlefshme Heather shkurre medicinale (ose boronicë). Ato zënë sipërfaqe të mëdha në bogs torfe dhe të përziera, pyjet gjetherënës. Në thekshëm fruta me shije të ëmbël-thartë, përmban shumë komponentë të dobishme: taninet, vitaminë C, Arbutin glycosides, vaktsynyn, carotene, acidet organike (benzoik, limoni, oksalik, malik, acetik). Të gjithë ata së bashku dhe të bëni ato prona medicinale që kanë kokrra të kuqe boronicë bush dhe gjethe. Po, kjo është shumë e vlefshme dhe e lë. Ata shërimin për shkak të përmbajtjes së dru kinine, gal, ursulova glycoside acid Arbutin, flavonols dhe anthocyanins, fibër diete, acide organike e lira, provitamin A, vitaminë C, hekur, magnez, kalcium, fosfor dhe kalium.

Pronat e Kastrati janë përdorur në mjekësinë tradicionale për moshat. Ata janë përdorur për shërimin plagë, si një tonik, antiscorbutic, antipiretik, anthelmintic, antiseptik dhe agjent antibacterial. Ekstrakt të lëngshme e një diuretik dhe pronat qetësues. Boronicë mund të përdoret për vitaminë mangësi të vitaminës A, dizenteria, cholecystitis, gastrit hipoatsydnyy, depozitat e kripës në gjakderdhje të brendshme dhe të mitrës, tumoreve të stomakut, diabet, hipertension, verdhëz, tuberkulozi pulmonar, krizë nervash, enterit. Kastrati supë me Wort Shën Gjonit është përdorur për urinim i pavullnetshëm, dhe në kombinim me blueberries trajtojnë tifoja.


Në çdo formë e Kastrati ka pastron, diuretik, e përdorur për përdhes, guri veshkave, sëmundje të veshkave guri. Shkencëtarët gjetën aftësinë e tij për të rritur mprehtësi vizuale, kështu që ajo infusions, decoctions, rekomandohet marinarëve, pilotët dhe përfaqësuesit e shumë profesione të tjera. Me gjethe kaçubë medicinale me tëmthit dhe veshkat mund të largojë rërë, hiqni këmbët hidropizi. Çaji Boronicë e mirë në qoftë se depozitat kripë, artrit, përdhes. Ai ka nje karakter fortë antimikrobial, kështu rekomandohet për trajtimin e sëmundjes gur tëmthi, sëmundje inflamatore e traktit gastrointestinal.

Për të maksimizuar përdorimin e pronat medicinale që kanë Kastrati, mbledhjen e gjetheve të prodhuara në dy faza: në vjeshtë, pas korrjes e manave dhe të pranverës, para se ajo çel. Nëse gjethet janë korrur në verë, pas tharjes ata do të rriten kafe. Tharje e tyre të prodhojnë një vend të errët në ajër, dhe ajo duhet të jetë i shpejtë për të shmangur Browning. Fruta gjatë korrje duhet të jetë e pjekur.
Para tharje ato zgjidhet, duke hequr pjekur, kalbur, fruta papjekur, farë e keqe papastërti, atëherë larë plotësisht. Përdorimi i Kastrati Pronat e shërimit të Kastrati është përdorur si një tonik do të thotë për të përmirësuar metabolizmin.

Për këtë qëllim, tre lugë gjethe copëtuar për të derdh një gjysmë litër ujë të vluar, të mbajë dush me ujë për një tjetër 15 minuta, dhe pas ftohjes filtër. Merrni këtë tretësirë ​​tre herë në ditë në doza të vogla. Në reumatizma zgjatur kyçeve pranojë ekstrakt katër herë në ditë për një gjysmë gotë dhe gjithmonë para se të hahet. ngjyhet, i zier ose manaferrat të freskëta mund të përdoret si një diuretik. Për trajtimin e artritit, gurët e fshikëzës, veshkave 2,5 litra ujë të nxehtë derdh 100 gram letër, vlim për dy orë, të ftohtë supë, shtoni 250 ml vodka.

Vihet në një zjarr të ngadalshëm, dhe pastaj rreth 15 minuta. Pini të thotë përgatitur tri herë në ditë para ushqimit. Trajtimit të mbajtur atë deri në 6 muaj. Kjo recetë mund gjithashtu të përdoret për të trajtuar sëmundje të zemrës. Disa sips infuzion i lë apo manaferrat para ngrënies katër herë në ditë - një ndihmë e madhe në trajtimin e kapsllëk, sëmundjet e mëlçisë, kolit dhe diabetit të butë si Kastrati ndihmon në zvogëlimin e sheqerit në gjak. Bedwetting, e cila është e zakonshme në fëmijë dhe të moshuarit janë trajtuar me një përzierje e manave, lë Kastrati dhe grimcuar Wort Shën Gjonit në pjesë të barabarta.

Për ta bërë këtë, vlim e tyre në 750 ml ujë. Pastaj supë e ftohtë. Pini ajo ka nevojë gjatë gjithë ditës, duke filluar në pritjen e pasdites. Ftohjet Kastrati e tërë bimore dhe dhe numri i njëjtë i luleshtrydhe mbushur me ujë dhe është sjellë në një çiban. Pastaj pan me supë mënjanë dhe të shkarkojë pas ftohjes në 35 C ujit shtuar mjaltë për shije. Çdo gjë tani mund të pini supë disa herë në ditë si një çaj. Nga gripi në lëng mjekësi popullore. Boronicë jep zhazhdoutolyayuschee, shërim dhe pronat dezinfektimin. Prandaj lëng japin pacientëve të cilët janë në një gjendje të ethshme.

Por mos harroni, kjo pije e këndshme ka një efekt të lehtë laksativ. ujitjes dhe kremra boronicë pije frutash shëruar zgjebja dhe herpes. Fitimtar


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!