Historia mjekësore bronkiektazise


Bronkoektazise (beb) - një sëmundje që shoqërohet me inflamacion kronik jospecifik e seksioneve mushkërive. Kjo jep të rritet në bronkoektazise rajonal, e cila shpesh është nahnayvayutsya. Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme.
Por shpesh kjo ndodh si rezultat i sëmundjeve kronike afatgjate bronkopneumonare. Gjatë këtyre sëmundjeve mur bronkiale tregon muskujt e lëmuar dhe kërc të shkatërruara. Në vend të tyre është e formuar ind lidhës. Si rezultat, bronchus mund të kryejë funksionin e kullimit dhe një bronke sekret ndenjur dëmtuar. Me stagnimit zgjatur të sekrecioneve, është ajo acarohet.

Trupi për të përballuar me infeksion, rrit rrjedhjen e gjakut në mushkëri të faqes. Rritja e numrit të enëve të gjakut shkakton peshtyn gjak, dhe kjo nga ana tjetër shkakton një kollë. Pas inflamacionit bronkial përhapet në indet e mushkërive. Në sëmundjet e fituara mund të çojë në beb dhe keqformime kongjenitale formojnë muret e bronke, të tilla si kërc hypoplasia. Kjo do të çojë në dobësimin e funksioneve të bronke. Defekte të trashëgueshme në ciliar strukturën e epitelit të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj. Bronkiektazise, ​​historia mjekësore e kartelës pacientit përmban informacion në lidhje me periudha lehtësimi dhe acarimit.


Acarimin shpesh ndodhin në vjeshtë dhe dimër, kur sulmet mund të shkaktuar nga ftohjet beb, hipotermi, SARS, etj simptomë e parë serioze është kollë e vazhdueshme gjatë që stimulon sekrecionet e mukusit të trashë të përzier me qelb dhe gjak. Zakonisht nga ky mëngjes kollitjes pacientët vuajnë sepse gjatë natës, të gënjyer, pështymë të marra nga tubave bronkial përflakur. Nëse ju ndryshoni pozicionin e trupit, ajo shkakton një kollë. Në mënyrë të ngjashme, pacientët ankohen për të marrë frymë edhe me një stërvitje të vogël. Në periudhat e temperaturës rritur trupit mund të rritet. Nëse mukusit bëhet më pak kështu fazën akute të sëmundjes ishte.

Për beb tipike të ndryshuar pamjen e pacientit. Kjo nuk do të ndodhë brenda natës. Kursi i zgjatur i rritjes dehje dhe hipoksi. Lëkura bëhet hije tokësor pacientëve të varfëruar që vuajnë nga gulçim. Një simptomë tipike është një ndryshim në formën e gishtave - ato janë si daulle shkopinj. Thonjtë bëhen ngjyrë cyanotic, bëhen më të shquar. Bronkiektazise është duke shkaktuar komplikime shumë. Të gjitha komplikime mund të ndahen në pulmonare dhe extrapulmonary. Në beb të lehta mund të shkaktojë gjakderdhje të, empyema, abscesit ose gangrenë e mushkërive, dhe kjo mund të shkaktojë pneumatoraks spontan.

Është sëmundje shumë të vështira dhe kushtet. Ju duhet të bëjë gjithshka të mundshme për të parandaluar këto komplikime. Në mushkëri, beb ndikon negativisht organet e tjera. Nga komplikimet extrapulmonary përfshijnë absces truri. Infeksioni është dorëzuar në tru me anë të gjakut dhe nuk ka inflamacion purulent. Dhe ky është një kërcënim i drejtpërdrejtë për jetën e njeriut. Meningjiti është gjithashtu një nga komplikimet extrapulmonary beb. Përveç kësaj, pacientët përçarje e zemrës dhe veshkave.

Sa për trajtim, atëherë kjo bëhet në dy mënyra: konservative dhe kirurgjikale. Metoda e zgjedhur për të përshtaten kartë në mënyrë që historia e sëmundjes dhe ruan të dhënat.

Metodë konservative përfshin një mjekim që përmirësojnë shkarkimin pështymë. Përveç prodhimit dhe kanalizime Branchus lirimin mekanik ata nga pështymë. Është e rëndësishme të mbani mend për të larë antiseptics pemë dhe antibiotikët bronkiale. Efekti pozitiv është terapi, të ushqyerit dhe fizioterapi. Julia Ermolenko,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!