Akute bronkit - receta mjekësi bimor


Bronkit akut është një sëmundje shumë e zakonshme. Ajo mund të ketë një shkak viral (virus i gripit, fruthit, kollë e mirë, etj), bakteriale (Stafilokoket, streptokokët, etj). Gjithashtu ajo mund të provokojë fizike, shkaqet kimike (ajrit të thatë, të ftohtë, ose, përndryshe nxehtë, azotit, komponimet e squfurit të paraqitur në Atmosfera, etj). Shfaqja e bronkit mund të shkaktojnë hipotermi, duhanit, alkoolit, shortness frymëmarrje të hundës, fytyrë, gjoks gjë e shëmtuar. Bronkit akut jep siklet të madh nga sulmet e vazhdueshme të kollitjes, gulçim. Ai, natyrisht, të nevojshme për të trajtuar, të parandalojë degjenerimin në bronkit kronik.

Kjo mund të ndihmojë për mjete efektive popullore, të cilat ne do të diskutojnë në artikullin "bronkit akut -. Mjekësi bimor" Simptomet e bronkit akut Sëmundja zakonisht ndodh kur ka rinitit akut, pezmatim i fytit. Kursi i lehtë karakterizohet me kuptimin e saj të gravitetit, sadnenyya gjoks, ka kollë e thatë konvulsiv më pak. Një pacient përjetuar dobësi akute bronkit, ndjenja e dobësisë. Frymarrja e pacientit të vështirë, me wheezing të qartë të thatë. Temperatura e trupit është zakonisht normale. Kur sëmundja e shenjave të moderuar ashpërsia e përgjithshme të së kësaj pafuqie e shprehur në mënyrë të konsiderueshme më shumë.


Kollitjes është gjithashtu i fortë me shkurtësinë rëndë të frymëmarrje, dhimbje gjoksi dhe murit të barkut të lidhur me tension të fortë të muskujve kur kollitet. Kollë Sam bëhet më i lagësht Departamenti i qelb nga bronke. Ethe të lehtë. Në të rënda, ka bronchioles shkatërrimit fillon bronchiolitis (të qenët i qartë bronkial). Ajo karakterizohet nga intensifikimin e simptomeve ekzistuese në masë të madhe mund të rritet temperaturën e trupit. Bronkit i tillë shpesh bëhet kronik. Tani sjell receta për të ndihmuar në trajtimin e bronkit akut: Ilaç bimor për trajtimin e bronkit akut Së pari, personi i sëmurë duhet të vihet në shtrat dhe të ngrohtë.

Për ta bërë këtë, të përgatisë atij çaj të nxehtë me mjedër, lule gëlqere. Ju mund të jepni një të nxehtë ujë mineral alkaline. Nëse nuk temperature vënë mustardë në gjoks (duke iu shmangur zemrën), bankat. Ju duhet të pranojnë acid Askorbik (1 g në ditë), vitaminë A. Në ditët e para të infeksionit, pacienti duhet t'i jepet një përvojë të madhe të mirë. Për të përgatitur këtë ilaç bimor - infuzion bën të dalë djersë. Për ta bërë këtë, barëra të arsyeshme dhe të thatë: nenexhik, lule bli, lëpushë barishte elderberry. 1 ch. L. ndonjë nga këto bimë derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar me një leckë të trashë për 10-15 minuta.
Strain dhe le të durueshëm pini një infuzion të nxehtë.

Gjithashtu shumë i mirë për këtë qëllim të përgatisë një infuzion të nxehtë e rrënjë xhenxhefil me mjaltë, dhe, natyrisht, çaj tradicionale me raspberries. Pas marrjes infusions hot mbajtur pacientin nga draftet e mundshme. Hedh në dhomë jo gjatë trajtimit, dhe kur pacienti është në gjumë, i mbuluar dendur me një batanije. Ajo në mënyrë efektive trajton bronkit akut hirrë të ngrohtë. Le të pijë atë shpesh. Ajo është gjithashtu e dobishme që të ketë një pije në kupën e pasdites kakao, që të shtoni një majë e sode buke, 1 lugë. L. gjalpë. Para se të shkoni për të fjetur pini qumësht të mirë të nxehtë të zier me mjaltë. Gjithashtu provoni këto mjete ilaç bimor për trajtimin e bronkit akut: * Përgatitja lëng të freskët karrota.

Shto një gotë lëng 1 tbsp. l. mjaltë, llokoçis. Kjo do të thotë që ju duhet të pini 2 lugë. l. çdo 2:00 në ditë. * Hidh 3 lugë. l. qimnon 0,5 litra ujë të valë. Është më mirë për të përdorur një termos. Lini një termos të natës infuzion. Në mëngjes, tendosje, të marrë 1 \ 3. 3-4 herë në ditë. Rrënjët grimcuar e alte (1 tbsp. L.) Hidh 1 tbsp. ftohtë ujë të zier. Mbyllni enët kapak, hiqni 8-10 orë. Merrni një filxhan çerek tri herë në ditë. 1 tbsp. l. rrënjët grimcuar mbushur çorientojnë 1,5 cent. e ujë të valë. Edhe më mirë të përgatitur infuzion duke përdorur një termos.

Hiq termos me infuzion në 06:00. Pastaj tendosje dhe pini një gotë së tretë tri herë në ditë. Ky është një ilaç i shkëlqyer expectorant bimor, por ajo nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe sëmundjeve të veshkave. Shumë efektive për trajtimin e paketave akute të trajtimit të bronkit, bimor. Ato mund të përdoren vetëm nëse nuk ka një temperaturë të lartë:. * Boil 200 g patate, pure me një pirun, shtoni 1 tbsp. l. mustardë thatë, 1 tbsp. l. vaj luledielli i papërpunuar, sasi e vogël me miell. Të gjitha përzierje, të vënë peshë në garzë të moderuar të nxehtë, e vënë në gjoks e pacientit me bronkit akut.

Mbuloni kokën me një peshqir të pastër, të mbuluar me një batanije. Koha e procedurës - gjysmë ore. * Me kujdes përzierje në një gotë 2 tbsp. l. miell, 1 tbsp. l. mjaltë, 1 tbsp. l. ndonjë vaj vegjetal, 1 tbsp. l. mustardë thatë. Shtoni në përzierje 1 tbsp. l. vodka, llokoçis mirë përsëri. A kanë marrë tortë test. Në gjoks e pacientit të vënë në një copë të pastër leckë, bashkangjitni Tortilla mbështjellë në krye, të mbuluar me një batanije apo batanije të ngrohtë. Koha e procedurës - gjysmë ore. Në trajtimin e bronkit akut, sigurohuni që pacienti duhet të duhet të konsultoheni me një mjek. Receta tradicionale nga trajtimi akut bronkit nuk mund të përdoret në kohën e komplikuar të ose përveç trajtimit kryesore.

Cheers! Svetlana,