Astma në fëmijët simptomat dhe trajtimi për Popullit


Astma - një sëmundje shumë e zakonshme në mesin e fëmijëve. Hulumtimet e fundit në këtë fushë tregojnë se 10% e fëmijëve në mbarë botën vuajnë nga kjo sëmundje, përveç kjo shifër është në rritje nga viti në vit. Shqetësim të veçantë përbën të dhëna mbi rritjen e vdekshmërisë nga astma dhe rritjen e numrit të hospitalizations e pacientëve me këtë diagnozë. Pra, le të flasim më shumë për astmë sëmundjeve në fëmijët, simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje mjeteve juridike popullore. Mjekësi Modern pershkruan astmës si një sëmundje kronike, bazë e cila që sëmundjet alergjike inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes, respiratore, reaktivitet bronkial.

Shkaqet e astmës te fëmijët Sëmundje e përhapur në mesin e fëmijëve për shkak të arsyeve të mëposhtme: Ndikimi mbi kimikatet e fëmijëve brenda në shtëpi. Komponimet e tilla të nxjerra nga materialet e ndërtimit moderne janë në të ajrit të thithur nga njerëzit në dhomë. Gjithashtu në ajër janë alergeneve të shumta. Këto përfshijnë marimangat pluhur shtëpiake, Buburrecat, fungale myk, flokët, pezmatim i përkëdhelur. Sëmundja mund të jetë shkaktuar mbështjellë edhe në sëmundjet virale fëmijërisë në fillim të tilla si SARS. Sëmundjet kanë tendencë foshnjat e parakohshme me sistemin e frymëmarrjes formuar.


Më vonë kjo patologji mund të shkoni në SDR bronholehochnuyu dysplasia dhe t. N. Nën rrezikun e sëmundjes me astmë janë fëmijët prindërit e të cilëve pinë duhan në familje. Kjo është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët nënat e të cilëve kanë pirë gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Cilat janë simptomat e sëmundjes në fëmijët me astmë? Prindërit duhet të jenë vigjilent dhe të thirrur një mjek për këshilla nëse: Fëmija papritmas fillon kollitjes, veçanërisht gjatë lojës, kur qesh apo qan; Nëse një fëmijë nuk do të kalojë, kollë kronike; Nëse fëmija është pasiv, nuk dëshiron të luajë, veçanërisht në lojrave celular; Ai përhershme frymëmarrje të shpejtë, dhimbje në kafaz i kraharorit, tipik, fishkëllimë shëndosha gjatë inspirimit të thellë ose skadimit.

Pazakonshme lëvizje, të fortë e gjoksit kur fëmija merr frymë, shortness shpeshta fryma, ndjenja pak fryma, dobësi të shpeshtë, lodhje. Kur këto simptoma duhet të tregojnë specialist të fëmijëve. Mjeku do të kryejë studimet e nevojshme për të përjashtuar praninë e sëmundjeve të tjera respiratore që mund të kenë simptoma të ngjashme. Ai gjithashtu përshkruajnë trajtim për fëmijën tuaj. Si për trajtimin e astmës në mjetet juridike popullore fëmijë? Mix në 1 litër ujë 1 tbsp. qumësht, 0,5 cent. mjaltë, i copëtuar 4 seredynok qepë të freskëta, copëtuar imët 4 tubers patate. Shtoje te 3. l. pluhur pjekje sode, kripa e detit, 1 tbsp.

l. thata herbs kamomil. Tomita nën një mbulesë për ngrohje të ulët (pas vluar) për 30 minuta. Pastaj, derdh lëngun e mishit në një enët të gjerë, le të qetësohem pak. Vendosi në të fëmijën mbi një tigan me supë, të mbuluar kokën me një peshqir të gjerë, le të marr frymë me avull për 10-15 minuta. Inhalimi i tillë duhet të kryhet çdo ditë të tjera, gradualisht duke rritur kohë për 25 minuta. Procedura është bërë më i mirë gjatë natës. Total për të bërë 6 trajtime, pastaj të marrë një pushim për një javë, sigurisht mund të përsëritet. Ajo është gjithashtu e dobishme për të bërë kompresa në gjoks. Për të bërë këtë zgjidhje kripë: Mix 1 tbsp. kripë e zakonshme apo deti kripë në 1 litër.

ujë të ngrohtë. Pasi kripë ka tretur, thith një zgjidhje të vogël peshqir, vënë në gjoks, në krye të vënë një peshqir i madh, batanije mbuluar fëmijën. Kohëzgjatja e trajtimit 1-1,5 orë. Kjo e bukur trajtim ilaç popullore. Zakonisht rekomandohet për të bërë 12 prej këtyre procedurave. Një shkëlqyer trajtim ilaç popullore është banja me pisha. Për të përgatitur një dush të tillë, ju duhet të mbledhë kuart të gjilpërave të freskëta, pour atë në një kovë me ujë në vlim. Pastaj infuzion tendosura derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Jepni fëmijën tuaj një potions shërimin, madje shtrihem në një banjë të ngrohtë për 15-20 minuta. Uji duhet të mbulojë në gjoks.

Procedurat duhet të kryhet 2 herë në javë. Këtu janë disa këshilla të dobishme Folk Medicine: Shumica e fëmijëve ecin në pyll, sidomos specieve halore. Shëtitjet e tilla janë të dobishme si në verë dhe dimër. Bëni një infuzion i bimëve të thata Hithër: Hidh 1 h L.. herbs 1 tbsp. ujë të valë. I mbuluar
se mbuluar, të lënë për 10-15 minuta. Pini 1 herë në ditë. Fëmijët holluar tretësirë ​​në gjysmë me ujë të zier. Nëse gulçim dhe të përgatisë një infuzion i manave të thata murriz. Nëse astmë është shkaktuar nga manifestimet alergjike, kontroll, hiqni burimin e alergeneve. Gjithashtu të marrë jashtë fëmijën për të pushuar në det, male apo në qytet, të paktën 2 herë në vit.

Për trajtim të suksesshëm dhe shërim të shpejtë të vendosur dietë të arsyeshme dhe të shpenzojnë forcim të trupit.
Dhe gjithashtu mos harroni se trajtimi i astmës te fëmijët mjeteve juridike popullore kërkon këshilla e detyrueshme dhe mbikëqyrjen mjekësore. Cheers! Svetlana,