Astma në trajtimin e fëmijëve për të Popullit


Çdo vit numri i fëmijëve që vuajnë nga astma. Ky model është shumë e shqetësuar prindërit. Simptomat e sëmundjes ndryshojnë vështirë, sepse fëmijët kryesisht në fazat e hershme të sëmundjes nuk duket gulçim. Kur sulm Airways ngushtoj, rënie pėrshkueshmėrisė e ajrit lirua pështymë, muskujt kontratës, duke shkaktuar vrull e bronke. Sulmi mund të shkaktojë pezmatim të kafshëve, pluhuri, lule polen, infeksion viral, lodhje fizike. Trupi reagon ndaj këtyre "provokatorë" reagimeve të duhura mbrojtëse - kollë. Konfiskimet astmë kanë kohëzgjatje të ndryshme.

Ata mund të marrin dhe minuta dhe orën, dhe madje edhe disa ditë ... Për të mësuar më shumë në lidhje me sëmundjen dhe trajtimin e saj, ju mund të mëtejshëm tekstin e artikullit "astma te fëmijët. Trajtimi për Popullit ". Konsideroni manifestimet kryesore të astmës. Natë e përshpejtuar kollë - shenjat e para paralajmëruese. Ankesat e vazhdueshme e lodhje, dhimbje dhe tensioni në gjoks mund të jetë sëmundje e parë këmbanat. Kështu, simptomat kryesore përfshijnë: • oreksin e dobët; • Vështirësi në frymëmarrje, i shoqëruar nga ënjtje hunda dhe zgjerimin e brinjëve; • kollë lagur, sidomos gjatë natës; • Ankesat e siklet që është dhënë në shpatull; • Fëmija është i përqendruar vazhdimisht në frymëmarrje, i heshtur, duke u përpjekur që të ulen; • Ndjenjat e frikës.


Nëse ju gjeni simptomat e fëmijës suaj listuara më sipër, të kontaktoni mjekun tuaj - pulmonologist. Mjeku do të përcaktojë agjentët e nevojshme farmakologjike. Astma - një kërcënim i qartë për jetën e fëmijës tuaj, kështu që le njeri që ka kontakt me të, në rast të një sulmi të simptomat e kollitjes dhe astmë, fëmija duhet të shërohet. Mësuesit e shkollave duhet të jetë i vetëdijshëm për ndihmë të parë për fëmijët me astmë. Tërhiqu atyre vërejtjen për veçoritë e shëndetit të fëmijës tuaj. Sëmundje i vështirë, por përdorimi i rregullt i mjeteve juridike popullore mund të tregojnë rezultate të mira. Megjithatë, trajtimi duhet të sigurojë në mënyrë të qartë se fëmija juaj është ushqyer siç duhet.

Në dietën e tij të përditshme duhet të shtoni vitamina, por të zvogëlojë sasinë e mishit. Gjatë sulmit, hiqni me rroba shumë të ngushta e fëmijës le qasjen e ajrit të lirë në trup, ujë të ulët të nxehtë në duart e tij dhe këmbët; masazh gjoksin në peshqir të zemrës para zhytje atë në ujë të ftohtë të përzier me uthull dhe kripë, fshij uiski Këln. Kur sulmuar ju mund të përdorni këtë mjet: pacienti për fëmijë vënë një tigan me patate të ziera, të mbuluar atë me një batanije mbi kokën e tij, duke i dhënë atë frymë avull. Le të pini çaj të nxehtë, duke shtuar gjethe dhe manaferrat Kastrati e. Nëse frymëmarrja bëhet më e lehtë për ta vënë atë në shtrat dhe të mirë-Cover.

Nëse sulmi është i dobët, është e mundur që të kufizojë miratimin e çajit boronicë. Nëse diagnostikuar me këtë sëmundje, mjetet juridike popullore të fëmijëve të astmës do të mbështesë fuqishëm pozicionin e tij. Prandaj: • zierje Daily liberal fëmija i gjethet e hithrat. • Një trajtim efektiv për astmë është duke përfunduar një ndëshkim.
Për të përgatitur mustardë suva ju duhet 150 gram pluhur mustarde të shpërndarë në 200 gram ujë të vluar, le të ftohtë. Në fletë përfunduar dhe thith në masë zakutayte trupi i fëmijës së saj, përfundoi batanije të lartë fëmijën. Vënë atë në shtrat dhe të vazhdojë duke i dhënë për rreth 5-10 minuta.

• Në vend të çajit të zakonshëm çaj brewed përditshme me të bimeve e mëposhtme: celandine, rrënjë jamball, anise. Mos harroni dozen e fëmijëve! Xhenxhefil • Rub integruar peeled, derdh në një tas dhe derdh alkool. Lejo supë të qëndrojë për rreth dy javë, çdo ditë, shkundur, duke parë ndryshimin e ngjyrës të lëngshme të verdhë. Pastaj tendosje atë dhe le atë kohë krijoj. Ikjes likuid dhe hidhni precipitat. Infuzion duhet të merret disa herë një dozë ditore - një lugë çaji në një gotë me ujë pas një vakt. Merrni nevojshme çdo dy ditë. Gjatë trajtimit, nuk e le të mishit xhenxhefil fëmijë.

Gjithashtu, fëmija nuk duhet të jetë super gjatë trajtimit. Well bëj banja këmbë para shtrat. Ka shumë raste kur shëruar plotësisht xhenxhefil astmë. • Gjatë trajtimit të astmës përdorimit mirë hudhër. Merrni një karafil pak e hudhër, një çift të limon, fshij të gjithë integruar në masë të derdh një litër ujë të vluar, të lënë për fluide 6 ditë më vonë tendosje, e shtrydhur. Lëreni fëmijën tuaj të pijë 1 lugë gjelle 5 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. • Kur një sulm astmë thinners trashë mukusit mund t'i japë atij një majë e sode buke. Ndihmon në këtë kohë dhe tretësirë ​​Valerian - 20-25 pika në një gotë me ujë të ftohtë.

• Një mjet i mirë do të përgatisë një zierje e rigon. Për ta bërë këtë, të marrë 200 gram rigon të thata, i hedh ujë të zier. Rezultuar infuzion dhe të mbuluar me një kapak dhe jap ditë spaced. Pastaj le fëmija juaj të pinë mushtin në 100 gram në ditë, pas ngrënies. • Gjithashtu le të çdo ditë ai pi një gotë me infuzion të Hypericum. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për 100 gram bar derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për ditë në një vend të errët. Ju gjithashtu mund të plotësoni në vodka bar. Por pikoj infuzion mund fëmijë vetëm më të vjetër dhe pastaj 2 pika çaj dhe dhënë të pijë fëmijës. Fëmijët me astmë duhet kryesisht të shtohet në dietë e produkteve të qumështit, sidomos serum.

Ato nuk mund të shqetësohen edhe një herë dhe perepryahaet trupin tuaj. Vendos larg shtëpinë tuaj të gjitha alergeneve të mundshme, si shumica e asthmatics janë të prirur për të reaksioneve alergjike. Izoluar fëmijën nga kontakti me kafshët shtëpiake. Efekt i dëmshëm në rrjedhën e tymit të sëmundjes. Nëse pini duhan, mos pini duhan në shtëpi, të bëjë atë jashtë. Trajtimi i mjeteve juridike popullore përkryer të plotësojë gamën e masave shëndetësore të përshkruara nga mjeku juaj. Mos harrojmë për vizita të rregullta te mjeku i cili monitoron progresin e sëmundjes. Paralajmërojnë fëmijën se ai nuk e harrojmë për të marrë gjithmonë me aparat për thithje ilaçi. Mësojini atij që të përdorin atë saktë kur një sulm.

Astma është një sëmundje shumë e rrezikshme, kështu që kini kujdes. Teach fëmijën tuaj sulm qëndrojnë të qetë. Nga sulmi ekstra eksitim mund të ndodhë përsëri. Catherine