Frika nga fobi errësira, sëmundje, trajtim


Në jetën e përditshme, shumë njerëz janë shpesh të rrethuar nga një shumëllojshmëri të frikës dhe phobias. Shumica e tyre kanë rrënjë të thella që shkojnë në ditët e vjetër. Për më tepër, fëmijë dhe gra vuajnë prej tyre dy herë më shpesh se meshkujt. Në rastin kur objektet e frikë të rralla, ata nuk bëjnë më shumë dëme, por në qoftë se ka shpesh frikë, kjo ndjenjë mund të ketë një ndikim negativ në gjendjen mendore të një personi.
Në çdo moshë, edhe phobias më të shpeshta dhe frika nga insektet, gjarpërinjtë, i gjatë. Shumica e njerëzve kanë frikë nga hapësirat e mbyllura, hapësirave të hapura, qentë dhe kafshët e egra. Por frika më e zakonshme që shkon prapa në kohët e lashta, është frika e errësirë ​​- fobi, sëmundjes, trajtimin dhe që ne tani do të marrin në konsideratë.

Kjo frikë ndikon afat të veçantë - ahluofobiya. Sipas ekspertëve, kjo fobi ka të njëjtat rrënjë si frika e merimangat dhe kafshëve të egra. Për të lashtët ishin të ekspozuar në rrezik të madh kur është nga shtëpitë e tyre gjatë natës. Rreziku i njerëzve duke pritur kudo. Grabitqarët që gjueti natën, kishte një dhunti të madhe dhe pamje të bukur, ndryshe nga njerëzit. Përveç kësaj, disa netë tretur bimë helmuese. Bota Night përfaqësonin një rrezik të madh për njerëz primitiv. Në të ardhmen, nga frika e errësirës forcohet vetëm. Kujtojnë folklorin, përralla folklori. Duket nga errësira e Vampires, Werewolves, shtrigat, ujqit e këqij dhe monsters të tjera të etur për gjak.


Fëmijët janë të frikësuar karaktere folklorike, në kohë për të hyrë në gjumë. Disa prindër moderne të vazhdojë të bëjë kështu sot. Megjithatë, mendja e fëmijës është shumë e ndjeshme, dhe kjo është testuar rëndë kur fëmija dëgjon histori të ngjashme horror. Në ditët e sotme frikë film horror gjithashtu ushqyer dhe lojëra të ndryshme kompjuterike që përfshijnë monsters. Prandaj nuk është për t'u habitur se frika e errësirës fillon tek fëmijët nga një moshë të re dhe zgjat një kohë të gjatë. Kur një fëmijë bëhet një i ri, frika mund të mbani atë, por nuk fobi e rrallë e errësirës mbetet për jetë. Si të rriturit, jo duke u shpëtoj prej frikës fëmijëve, njerëzit përjetojnë siklet të rëndë që prek personalitetin e tij.

Për shkak të ahluofobiey për të luftuar, që nga fëmijëria. Shkaqet e përbashkëta të phobias Në tregimet horror tha nga të natës, ka shkaqe të tjera të frikës se e vështirë për të shpjeguar deri në fund. Ekspertët identifikojnë disa prej tyre shkakun trashëguar. Prindërit transmetojë çrregullim për fëmijët e tyre. Situata të vështira. Disa përjetuar ngjarje të tmerrshme në fëmijëri. Ndonjëherë në rritje deri, njerëzit as nuk e mbani mend ato, por ato mbeten në nënndërgjegjeshëm dhe të ndikojë në pjesën tjetër të jetës së tij. Ndonjëherë theksoj që ndodhin në moshën e rritur, të tilla si humbja e një të dashur, një sëmundje e tmerrshme, divorc, etj Ata pastaj edhe të gjenerojnë frikë, e cila është e vështirë për të shkundur.

Një tjetër arsye për frikë - instinkt hypertrophied e vetë-ruajtje. Ky instinkt i bën njerëzit tepër të kujdesshëm në situata kritike jo të rrezikshme dhe jo. Trajtimi frika e errësirës Shumë prindër për të shpëtuar një fëmijë nga frika, ndezur dritën në dhomë dhe në dritë për të treguar gjërat që e shqetësonin në terr. Qartë shpjegojë atij se kjo nuk është përbindësh, dhe qese e nënës apo vetëm një lodër dhe t. N. Kjo është e saktë. Por është gjithashtu e nevojshme për të mësuar fëmijën të ndjehen të sigurt kur mama dhe baba i ardhshëm për asnjë. Është shumë e rëndësishme se frika e thjeshtë nuk u kthye në një fobi të vërtetë.

Ju duhet të bëni fëmijën të ndjehen të sigurt në dhomën time. Për ta bërë këtë, të përpiqen që para se të shkojnë në shtrat, ai shqyrtohet nga dhoma për të parë se ku, në vende ku gjëra të ndryshme janë lodra, etj Atëherë errësira nuk e trembin formën e tyre. Atij iu kujtua se në velit tij karrige, dhe në tryezë në frontin e nënës sime të vënë një vazo me lule. Dhe sigurisht, lexoni atij në qetësi gjumit, histori të mirë, pa monsters etur për gjak apo magjistare keqe. Sigurohuni që fëmija nuk e shikoni filma frikshme dhe shfaqje televizive. Nëse frika e errësirës shkakton shqetësim të madh dhe atë nuk e heqin qafe, ju duhet të marr ndihmën e një specialisti.

Gjithmone krejtësisht të shpëtoj nga frika mund të ndihmojë terapist. Një specialist i mirë ka metodat që ju lejon të mësuar një njeri për t'u takuar drejtpërdrejt me situatën e frikshme të jetë në dhe të mos mendojnë se me asnjë frikë. Duke përdorur metoda të tilla, mjeku bindë përvojën që kundërshtojnë apo situatë nuk është me të vërtetë një rrezik. Është gjithashtu e rëndësishme për të inkurajuar fëmijën tuaj për shkak të frikës së guximshme të kapërcyer dhe stresi. Kur frika e errësirës shqetësuar rritur jo fobi ndonjëherë nuk është si i tillë, por një ndjenjë të vetëdijshëm për rrezikun. Të rriturit të cilët e dinë saktësisht se çfarë errësira është shpesh i fshehur rreziqet që mund të shihet vetëm në dritë.

Shpesh ndjenjë ndodh kur një person është vetë përtej vendit të zakonshëm
ose jashtë. Në banesën e tij ata të ndjehen të sigurt dhe nuk mendoj edhe për diçka për frikë. Prandaj, ju duhet të ndihmojë njeriun e vogël dhe të përshtatet në një pjesë të madhe dhe ende nuk pëlqen atë botë. Svetlana,