Lufta kundër kancerit të gjirit


Kanceri i gjirit - kanceri më i zakonshëm në gratë. Shumica e këtyre sëmundjeve kaplon moshën 50 vjet. Sëmundja është shumë e rrezikshme, por më shpejt ajo është zbuluar, më mirë shanset e një shërim të plotë. Për fat të keq, tumoret malinje e gjirit janë zbuluar shpesh në një fazë të vonë, kur sëmundja është e vështirë për të trajtuar. Për këtë arsye, mjekët e gjithë bota janë fryrë alarmin dhe duke bërë thirrje grave të të paktën 2 herë në vit për të marrë provimin parandaluese nga një mammologist mjeku. Kur vendosjen e një diagnozë zhgënjyes, jo dëshpërim ia vlen. Pas Hapi parë për rikuperimin është bërë tashmë - sëmundja është zbuluar.

Tani ajo është e nevojshme të trajtimit me kompetencë në kohë. Lexoni më shumë për trajtimin e tumoreve malinje të arsyeve ne përshkruajnë simptomat në faqen tonë, materialet në: luftën kundër kancerit të gjirit. Cili është rreziku i kancerit të gjirit? Siç e kemi thënë, gratë shpesh e sëmurë mbi 50 - vjet të vjetra. Por ata kanë shansin më të mirë të rimëkëmbjes në qoftë se ata janë pas menopauzës dhe madhësisë së vogël të tumorit. Më të rënda të tolerojë të kancerit të gjirit grave të reja. Ata sëmundje është më e vështirë, sepse ata janë më të prirur për të kancereve agresive që janë të vështirë për të trajtuar.


Por ata u kthye te mjeku me kohë shërohet në shumicën e rasteve. Në rrezik janë: Duhanpirësit gra të reja duke marrë medikamente kontrollit të lindjes. Gratë të afërmit e të cilit vuante nga kanceri i gjirit. Gratë që janë mbipeshë, që vuajnë nga obeziteti. Megjithatë, ajo nuk është e nevojshme që gratë janë në rrezik domosdoshmërisht i sëmurë. Që nga ndodhja e sëmundjeve të luajnë një identitet të madh rolin, mënyrën e jetesës, mjedisin, predispozitë mendore ndaj sëmundjes. Simptomat Simptoma Shenjat kryesore të sëmundjes përfshijnë: * Shfaqja e një nodules vogla gjirit (tumoret).

lëkurë smorschennost në fusha të caktuara të gjirit ose trashje, njollë të lëkurës. * Nuk mund të jetë një kohë pak për të shëruar plagë rreth dalë.
Ajo mund të ndryshojë kontur e gjirit (ndrysho, pozitën, thith përgënjeshtrim), gunga sqetull. * Shkarkimi nga dalë apo lëng të qartë me një spërkatje të gjakut. * Çdo ndryshim normale, normale në gjoks, dhe dhimbje e saj, inflamacion, ethe duhet të njoftuar një grua. Në këtë rast, ju duhet menjëherë të kërkoni mammologist profesionale. Për më tepër, siç u përmend tashmë, pas 25-30 vjetësh duhet të jetë dy herë në vit për të vizituar këtë specialist dhe të kryejë inspektim rutinë.

Çfarë është lufta kundër kancerit të gjirit? Për fat të keq, vetëm të përballen me këtë sëmundje nuk do të funksionojë. Në identifikimin e tumorit - primar trajtim kirurgjik vetëm. Kjo është kryer operim radikal të gjirit ose mastectomy (heqjen) e saj. Kjo varet nga madhësia e tumorit, faza e sëmundjes, ashpërsinë e saj. Në kryerjen protezë mastectomy aplikuar më tej nëpërmjet implantit apo indet e vetë pacientit. Për shkak të cilat, pas shërimit të një grua mund të jetojnë një jetë normale të plotë. Në heqje radikal është kryer për të hequr tumorin në qoftë se vlera e saj është më pak se 3 cm, pa nyjet limfatike metastatic.

Në radioterapi postoperative është e nevojshme për të marrë pjesë. Radioterapia Në qelizat e saj të mirësjelljes shkatërruan kancerit pengon riprodhimin e tyre. Shpenzojnë atë lokalisht në pjesët e prekura të trupit. Gjithashtu në luftën kundër kancerit të gjirit, duke përdorur një trajtim të hormoneve. Kjo zvogëlon nivelet e estrogjenit, të cilat janë formuar në vezore, gjëndra veshkave. Me atë bllokuar receptorët për estrogjenit dhe progesterone, i cili është i rëndësishëm në luftën kundër kancerit të gjirit. Çfarë ju duhet të bëni për të marrë kancerin e gjirit? Para së gjithash, që nga 18 vjeç, duhet të jetë vetë gjirit.

Nëse ka ndonjë parregullsi, pamja e nodules, vula, menjëherë të drejtuar te mjeku. Mbroni gratë nga kjo sëmundje e tmerrshme mund gji. Ajo ndikon pozitivisht trupin e një gruaje, parandalon sëmundje. Prandaj, do të përpiqen për të ushqyer fëmijën tuaj për aq kohë sa të jetë e mundur. Hani e drejtë, hani më shumë vitamina dhe menjëherë lënë duhanin! Angazhohen në sport, më shumë shëtitje në këmbë jashtë dhe vë në dukje gjoksin nga rrezet e diellit direkte, nuk sunbathing pa syprinë rregullisht vizitojnë mammologist! Dhe më e rëndësishmja, mos harroni se edhe në qoftë se diagnostikohet "kancerin e gjirit", mos e humbni shpresën.

E di që ju jeni tani një mjek në një, kështu që të jetë i saktë dhe siç duhet zbatuar të gjitha rekomandimet e tij. A nuk e drejtuar në travnytsya vjetër - kjo nuk është një sëmundje që mund të trajtohet në këtë mënyrë. Nëse lufta kundër kancerit ka nevojë për kirurgji - prandaj, duhet të operohet. Kjo do të ruaj një jetën, shëndetin dhe do të kthehet përsëri në jetë normale. Cheers! Svetlana,