Acid borik është përdorur në mjekësinë


Acid borik - një mjet i përdorur shpesh në mjekësinë popullore moderne dhe tradicionale.
Një nga avantazhet kryesore të këtij acidi është çmimi i lirë. Kjo është arsyeja pse ajo është përdorur shpesh qytetarët e thjeshtë. Acid borik në përqendrime të ulëta (0,5% deri në 1%) është pjesë mjetet e ndryshme indiferente (ointments dhe xhel), nganjëherë ajo është përdorur së bashku me naftalinë (ky paste Born-zink-naftalanovaya), oksid zinku dhe oksid salicili. Acid borik është përfshirë në drogë të ndryshme prishen shpejt (si ointments) si një ruajtës. Për më shumë informacion se si të përdoret acid borik, përdorimin e drogës në mjekësi, ne edituar faqen e internetit dhe të flasim më tej.

Acid borik Alkooli Alkool acid borik përbërë nga etanoli dhe acidi borik. Zgjidhje alkolike në një koncentrim prej 0.5% deri 5% të etanolit prodhuar dhe përdorur si një antiseptik për qyl eshte lëkurës paprekur shëndetshëm rreth djegiet. Në dispozicion ky lloj i përgatitjes në shishe të veçanta. Kapaciteti i një shishe - 10 ml. 3-5% zgjidhje alkool përdoret si veshit pika (3 deri në 5 pika në vesh, ndonjëherë 3 herë në ditë) dhe të zhytem në turundas kronike otitis. Dhjetë zgjidhje përqind vjen në një shishe të veçantë për njëzet e pesë gram.


Kur çara dhe lëkurë të thatë duhet të përdorin 5% acid borik. Solucion ujor i acidit borik Ujore zgjidhje - domethënë 1-4% acid borik përdoret për kremra; 2% - për larjen e lëkurës në të kuqe të akneve; 2-4% - për shpëlarje fyt dhe faring, zgavrën me gojë, larje traktit urinar. Vaj për fërkim Lindur-zink Ferkim lindur-zink perbere nga oksid zinku, acidi borik dhe vajra (luledielli). Ky produkt është dhënë për përdorim të jashtëm. Përdorni ajo trajtohet edhe sëmundje të ndryshme të lëkurës. Vaj për fërkim Lindur-zink të gjeni jo vetëm një antiseptik i shkëlqyer, por edhe një droge të mirë të thata.

Ky produkt është shitur në njëzet e pesë kavanoza qelqi gram. paste naftalannaya Gjithashtu i njohur naftalannaya paste. Ajo është një pjesë e acidit borik, niseshte misri, oksid zinku, dhe gjithsesi, melhem naftalannuyu. Paste Dan është përdorur si një antiseptik dhe analgjezik në luftën kundër miozitamii nevralgji. Paste Teymurova Gjithashtu, acid borik është Teymurova paste. Ky medikament jo vetëm dezinfekton dhe thahet lëkurën, por edhe deodorizes atë. Shumica teymurovskuyu paste paste përdorur në luftën kundër djersitja e tepruar dhe chafing lëkurë të madh. Në dispozicion në tuba të veçanta makarona dhe kavanoza.

Bourne krem Në jetën e përditshme, shpesh përdoret vaj të parfumuar borik. Ky pomade përbërë nga acidi borik dhe vazelinë. Ajo është përdorur si një antiseptik. Është e rëndësishme për të parandaluar depërtimin me vaj të parfumuar në sy. Në dispozicion vetëm në bankat vete. Zgjidhje alkoolike, ointments, që përbëhen nga dy në pesë për qind acid borik (pomadë Lindur-zink, melhem borik) dhe janë dezinfektues pluhur dhe agjentët kunder kruarjeve në dermatoses që janë në fazë të avancuar (neurodermatitis akute, psoriasis dhe të tjera ). Ato janë përdorur edhe për ekzemë, dermatomycosis. Në mjekësinë popullore dhe acid borik cosmetology është përdorur si një nga komponentët e kremra për kujdesin e lëkurës me hyperhidrosis (djersitje e tepruar).

Për shembull - locion borik. Për të bërë këtë locion për përzierje pjesë të barabartë të uthull dhe 4% tretësirë ​​ujore e acidit borik dhe Cologne për dhënien erë. Pas pluhur të lëkurës duhet të jetë ndonjë pluhur baby. VJ 007,