Dhemb trajtim joints gju për Popullit


Gju, është konsideruar si një nga nyjet kryesore të trupit të njeriut, përveç kësaj, duke pasur parasysh vendndodhjen e saj anatomike, nuk është e vështirë për të parë se ky element i sistemit skeletor është nën peshë shumë të fortë. Gjatë gjithë ditës, i vetmi përjashtim është periudha e pushimit të natës, të gjithë pesha është shpërndarë në mes dy gju njerëzore. Duke pasur parasysh se shumë njerëz janë mbi peshë, ajo bëhet mjaft e qartë se para nesh formacion anatomik shpesh më kujton dhimbje të ndryshme. Kështu që unë pastaj të shpjegojë pse edhe më shumë i lënduar joints gju, trajtimi i mjeteve juridike popullore diskutuar ato.

Për të filluar me të, një vështrim të shkurtër në strukturën e gju njeriut. Ky i përbashkët është formuar nyjeve sipërfaqet artikulare të dy kockat të mëdha: femuri dhe këmbës. Për të mbajtur kockat në vend, e cila konsiderohet nga ne ka një të ligaments të fuqishme të përbashkëta, të vendosura që të dy jashtë të përbashkët, dhe brenda. Në anën e përparme, është një lloj mburojë - kneecap, funksioni i të cilit është për të mbrojtur elementet e përbashkëta nga ndikimet negative të jashtme. Midis dy kockat e mësipërme janë unike, me anatomike - pikë fiziologjik të parë, element kërcor, të quajtura menisci.


Ata kanë një Radom funksione të rëndësishme: • Stabilizimin gju, parandalimin lëvizshmërinë e tepruar; • Ka një lloj i analoge natyrore "duke", që synon reduktimin fërkimet e sipërfaqeve të kyçeve; • Struktura speciale elastike krejtësisht thith gjurin menisk gjatë lëvizjes dhe thith ngarkesën e tepërt. Gjatë viteve, funksion shok-thithjen ul, e cila në mënyrë të pashmangshme çon në çrregullime funksionale, si dhe shfaqjen e simptomave dhimbje. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se një rol të rëndësishëm në zhvillimin e proceseve patologjike luan një njeri duke ecur në këmbë. Kur dhemb joints gju nuk është ndjenjë shumë e këndshme, ndonjëherë shprehur mezi, dhe në disa raste jep shumë vuajtje pacientin, praktikisht duke eliminuar mundësinë e tij për të udhëhequr një jetë aktive.

Ndër sëmundjet më të zakonshme të gjurit janë: • Dëmtimet, duke përfshirë shtrihen ligaments; • Osteoarthritis; • Arthritis; • Dëmtimi menisk; • bursit - pezmatimi i kyçeve çanta. Në arsenalin e mjekësisë tradicionale është mjetet masive efektive të luftimit të sëmundjeve të gjurit, por mjekësi tradicionale, nga ana e saj, mund edhe pak - për të ofruar. Ne të kthehet në trajtimet popullore renditura më sipër kushte patologjike. Para së gjithash, duhet të theksohet se ju nuk duhet të fikso vetëm në metodat tradicionale të sëmundjeve luftimin.

Vetëm një kombinim i arsyeshëm i mjekësisë tradicionale dhe popullore mund të bëjë një përparim në trajtimin e shumë sëmundjeve, kjo duhet të kuptohet në mënyrë të qartë. Plagosje. Siç e dini, që nga kohët e lashta, trajtim më të mirë për këtë lëndim - ftohtit, uria dhe paqes. Në rast të lëndimit, të parat dhimbje. Për të eliminuar dhimbje mund të aplikojnë pako të ndryshme, kryesisht nga patate të freskëta ngjesh. Këto procedura duhet të shkojë pas zbutur ngjarje të mprehta, duke filluar nga rreth 3 ose 4 ditë pas lëndimit. Mjetet juridike popullore në këtë rast një ndihmë çuditërisht e thjeshtë: • Pastroni disa patate; • Rub në sitë; • dush me ujë të ngrohtë duhet në masë rezulton, por nuk vlim; • rezultuar në masë duhet të jetë ftohur në një temperaturë të rehatshme dhe të vënë në zonën e dëmtuar; • shirit të përbashkët përfundojë dhe të mbyllë fort; • Përsëriteni për rreth një javë.

Ju do të habiteni se sa efektive është. Kur dëmtimi traumatik i gju është shumë e rëndësishme për të siguruar ngarkesa butë mode. Jo perenapruzhuyte trupin, dhe ai shpejt kthehet në normale. Arthritis. Kjo kushte patologjike lidhur me inflamacion. Për trajtimin e artritit mund te aplikohet tretësirë ​​e thupër. Përgatitur ajo: • Të marrë rreth 20 - 30 gram buds thupër; • Hidh 100 ml veshkat alkool mund të përdoren dhe frymëra të tjera; • Le të qëndrojë për 20 ditë; Rezultuar tretësirë ​​mund të përdoret si fërkim zonën e prekur të trupit, por mund të përdoret me gojë, rreth 20 pika në një lugë gjelle ujë.

Mbani infuzion duhet të përgatiten në një, m ftohtë të errët