Dhimbja e barkut gjatë shtatzënisë kur ecin dhimbje në barkut


Shumica e grave që nga ditët e para të shtatzënisë mund të ketë lënduar bark të tij. Sigurisht, kjo është e frikshme, por dhimbja është e ndryshme dhe jo gjithmonë një kërcënim apo shqetësim. Prandaj, ju nuk duhet të shqetësohen më parë. Në këtë artikull ne do të diskutojmë barkut shkaktarët dhimbje gjatë shtatzënisë, duke ecur dhimbje në barkut. Pothuajse të gjithë gjatë shtatzënisë dhimbje në stomak kur ecin, mund të ndahen në dy grupe kryesore: mami dhe obstetrik jo. Nga grupi obstetrik mund të përfshijnë dhimbje që ndodh në shkëputjen e parakohshme e placentës, një shtatzëni ektopike dhe kërcënuar abort. Nga asnjë grup obstetrik mund të përfshijnë dhimbje të lidhur me sprains që mbështesin mitrës, traktin gastrointestinal, me një abdominals rritje, vetëm ndoshta këtë lloj sëmundje kirurgjikale (p.sh., apendiksit).

Më shpesh gjenden në dhimbje barku shtatzënë, dhimbje më të ulët abdomen periodik, ndodhin kryesisht gjatë në këmbë dhimbje në bark, dhimbje në anët apo tjetër - secili është shumë individuale. Dhimbje shtatzënë mund të ndjehen përfshin shumë e ngjashme me atë si para menstruacioneve, ndjenja e mundshme të tensionit, parehati.
Këto dhimbje janë konsideruar kryesisht normale gjatë shtatzënisë. Pasi veza e fekonduar jep për murin e mitrës, ajo fillon të rritet dhe shtrirje. Në mënyrë tipike, këto ndjenja nuk, shumë gra nuk ndjehen fare. Pra, në qoftë se një dhimbje e papritur të mprehta dhe i fortë - ata nuk duhet të konsiderohet normë dhe duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun!


Gjatë gjithë shtatzënisë mitra rritet në mënyrë të konsiderueshme në madhësi. Lidhjet që mbështesin atë, shtrirje dhe të ndjehen të stresit shumë të rënda. Kur ka marrëdhënie tendosje, dhe pastaj mund të keni dhimbje barku, dhimbje akute të barkut gjatë në këmbë, dhimbje gjatë lëvizjeve të papritura, kollë dhe ngritje peshe. Kur dhimbje të tilla zakonisht është e mjaftueshme për të marrë një pozicion ulur ose shtrirë. Pushimet paqësore nuk do të lehtësojë simptomat e këndshme. Nëse lehtësim i ulur nuk ka ardhur, të përpiqet të bie në gjunjë dhe të ligët bërryla tuaj ose perehnutysya përpara përmes një karrige të butë apo divan.

Get up ngadalë nevojshme. Kjo duhet të ndihmojë, si muskujt merrni kohë për të provoni për të përshtatur dhe për të ruajtur trupin kur ndryshon pozicion. Mundohuni gjithashtu gradualisht në rritje, të shtyjë legen pak prapa. Ju gjithashtu mund të përpiqen për të bëj gjunjët dhe shtrydh ato në një bark në rritje apo gënjeshtër në anën tuaj, duke e vënë më asnjë jastëk nën bark dhe tjetri në mes të këmbëve të saj. Ajo ndihmon për t'u çlodhur një dush të ngrohtë (ngrohjes e nevojshme, por në asnjë rast nuk i nxehtë!). Gjinekologët shpesh janë të këshilluar që të veshin për të mbështetur barkun, ose fashë elastike fashë shpesh për gratë shtatzëna, e cila ndihmon në lehtësimin e stresit në muskujt e barkut.

Mjeku qarkut do të japin këshilla mbi zgjedhjen e fashë individuale. Megjithatë, në qoftë se ju të vini re se dhimbja rritet kur ju janë veçanërisht aktiv (shpejt ecte në stacionin e autobusit, me përpjekje duke bërë stërvitje), të jetë i sigurt për të kthyer poshtë ritmin dhe të shohim nëse ajo merr më mirë.

Pastaj, në qoftë se ju ndiheni shumë më të lehta ngadalë, të marrë kohën tuaj, nuk ka lëvizje të papritur të rritur ngarkesën për të përcaktuar nivelin e duhur për ju. Nëse ju ndjeni dhimbje të vogël në kockës pubike, mund të jetë një mospërputhje pubike symphysis - një gjendje e lidhur me çrregullime të lidhjes legenit. Nëse ju mendoni se dhimbje të shkaktojë me këtë: të konsultoheni me mjekun.

Agnosia,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!