Dhimbje në nyje - mjetet juridike popullore


Gjithkush më shpejt ose më vonë, me moshën, nyjet fillojnë të lënduar. Pse ata lënduar? Arsyeja kryesore për dhimbjen që ndodh në nyje janë depozitat kripë në nyjeve dhe eshtrave shpinë njeriu të. Çfarë duhet të bëni? Ne duhet menjëherë të tërheqë këtë kripë, kështu shërimin e nyjeve tuaja. Për më tepër, trajtimi i nyjeve është një nga hapat më të rëndësishëm në procesin e përgjithshëm të pastrimin e trupit. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje të përbashkët, mjetet juridike popullore mund të jetë e njëjta zgjidhje që do të ju përshtatet. Prandaj, ne kemi vendosur për të shqyrtuar recetave më efektive të mjekësisë tradicionale, nga kohët e lashta për të ndihmuar kuruar nyje dhimbshme.

Këtu, për shembull, bay leaf, gështenjë, kali-rrepkë, oriz dhe thekër - mjetet juridike popullore që janë përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Recipes ilaç popullore për dhimbje të përbashkët Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se një fletë gji ka qenë një nga mjetet më efikase dhe të fuqishme për të eliminuar kripë tepërt nga trupi, duke përfshirë joints. Në mënyrë për nxjerrjen e të gjitha përfitimet zierje fletë gji është e nevojshme për të përgatitur atë. Merrni 20-30 fletët e dafinës, t'i lash me ujë të ngrohtë, pastaj derdh mbi 500ml ujë të valë. Pastaj vihet në furrë, të sjellë një çiban dhe të mbajë në këtë shtet rreth ngrohjes ulët për 5 minuta. Pas kësaj, supë që rezulton duhet të bashkohen në një termos, fort dhe të lënë të mbush për 3-4 orë.


Supë të gatshme duhet të merrni gllënjka të vogla brenda. Ndani supë në pjesë të vogla të barabarta me atë të mjaftueshme për të 00:00. Kjo procedurë duhet të përsëritet për tre ditë. Duhet të theksohet se çdo ditë duhet të jenë të përgatitur supë të freskët. Pas tre ditëve të procedurave të pranimit, jepni trupin tuaj një pushim për një javë, pastaj të përsëritur kursin dhe otsupyat përbashkët dhimbje. Është e rëndësishme të dini se zierje fletë gji trajtim mund të bëhet vetëm pas një pastrim të plotë të stomakut dhe zorrët, Përndryshe, trupi juaj do të nxjerrë prodhimit alergjik. Nëse pas trajtimit të filluar urinim me bollëk ose më shumë se zakonisht, kjo është një shenjë se supë filloi procesin e heqjes kripë nga trupi.

Është e rëndësishme të dini se një kurs i tillë mund të përsëritet deri në 2 herë në vit. * Paraardhësit tanë e dinin, ndryshe nga ne, thekër janë objekte të shkëlqyera për trajtimin e nyjeve. Tani, me prosperitetin e mjekësisë tradicionale, këto receta pak e humbi rëndësinë e saj, sepse shumë prej tyre nuk duan të shqetësojë me gatim decoctions, tinctures ose ekstrakte ... Megjithatë ata përmend ato kur "pripech." Për të mirën e recetave të mëdha do të mbeten në çdo kohë! Për të përgatitur shërimin përzierje, të marrë 250g kokrra thekër dhe derdh dy litra ujë. Vendos në ngrohje të ulët dhe të sjellë një çiban.

Pastaj hiqni nga ngrohjes, të ftohtë dhe tendosje duke përdorur napë ose një kullesë. Shto supë marrë 1000 mjaltë ml, 0,5 litra me cilësi të lartë vodka dhe 3 teaspoons rrënjë barberry. Me kujdes llokoçis deri në konsistencën e qetë. Pastaj, përzierje ishte vënë në një vend të errët dhe të lënë të mbush paarritshëm për 3 javë. Pas të gjitha procedurat kryhen, shërimin e përzierje është gati për përdorim. Merrni para çdo vakt 3 lugë. Nëse farmaci ka rrënjë barberry, ju do të duhet për të aplikuar për cirk amator, disa prej të cilave mund race këtë fabrikë. Përvoja e shumë njerëzve tregon se 3 jar tre-litër e lëndëve të para ju ndihmon të shërohen nga dhimbje të përbashkët.

Recetë e mëposhtme është përdorur gjerësisht në mesin e njerëzve të cilët shmangin mjekësi tradicionale dhe trajtojnë dhimbje të përbashkët duke përdorur fondet vetëm kombëtare. Kilogram rrikë finely bërxollë ose duhet grij, derdh katër litra ujë. Vendoseni mbi zjarr, të sjellë një çiban dhe për të mbajtur këtë shtet për 5 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të ftohtë. Pas ftohjes supë, shtoni një pintë mjaltë. Përzierje tërësisht. Mjekësi është gati për përdorim. Kursi i trajtimit të kryhet çdo gjashtë muaj. Merrni 200 gram në ditë. Shërimi përzierje më të mirë mbahen në frigorifer. Shumë ndihmon të shpëtoj të sëmundjes përbashkët djathë calcined.

Për të përgatitur atë, ju blini në farmaci dhe kalciumit në klorid të qumështit. Në fund të fundit, të vënë një pintë qumësht mbi sobë dhe ngrohjes për 40-60 C, plotësoni 1,5 lugë zgjidhje 10% e klorur kalciumi. Përzierje vazhdimisht të ndërhyjë dhe të presin derisa qumështi fillon tvorozhitsya pas