Ajo dhemb mbrapa - arsye për të bërë


Dhimbje të ulët mbrapa është e njohur për pothuajse çdo person në çdo moshë. Quite një kohë e gjatë që të jetë në një pozitë të palakmueshme për të ndjehen siklet. Por dhimbje e qartë, ka arsye të caktuara dhe është një lajm i sëmundjes duke u trajtuar. Hapi i parë për shërim - është për të kuptuar pse një back lënduar. Ne, nëpërmjet kësaj dhe kredi, ne përmendim ato në artikullin "Ajo dhemb mbrapa -? Arsyet që bëjnë". Arsyet për dhimbje prapa mund të jetë dhjetë. Në mjekësinë klasifikuar dhimbje në rajonin e mesit në dhimbje fillor dhe të mesëm. 1. Shkaku kryesor i të shumtën e rasteve është një sindromë kryesor i dhimbjes mesit, prapa dhimbje kur në rajonin e mesit.

Shpesh ka ndryshime degjenerative-distrofike në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore. Osteochondrosis - humbjen e kërc dhe kockave indet. Në këtë rast, i prekur intervertebral disk rruaza ngjitur dhe mund gjithashtu të zhvillojnë spondylosis (formë osteoarthritis në të cilat nyjet intervertebral janë të habitur përgjegjës për lëvizjen e shtyllës kurrizore). 2. Sindromi i mesëm kanë një shumëllojshmëri më të madhe të shkaqeve për dhimbje në më të ulët mbrapa, scoliosis - lakim të shpinë, dhe rritja e shumë sëmundjeve të tjera; Lezionet e indeve të eshtrave (osteomalacia dhe osteoporozën); Natyra joinfektive inflamator; tumor të vendosura në të palcës kurrizore, rruaza ose një hapësirë ​​retroperitoneale; thyerje e një (nga disa) dorsal rruaza; * Sëmundjet infektive, duke çuar në humbjen e rruaza dhe disqe intervertebral (inflamacion purulent e indeve në epidurale, tuberkulozit); * sëmundjeve të traktit gastrointestinal, siç apendiksit, pengimin e zorreve; goditje dhe shtet peredinsultnomu, në shkelje të qarkullimit kurrizore.


Shumë nuk e di edhe se çfarë të bëni kur shpinën sëmurë. Kjo është e vështirë për t'u kuptuar, por mjekët do të rekomandojë se çfarë saktësisht ju nuk duhet të bëni është që të vetë-mjekoj. Shkaku i dhimbjes mund të jetë çdo gjë dhe këto arsye janë aq të ndryshme që të vënë një diagnozë të vërtetë dhe të saktë është specialist në dispozicion vetëm i kualifikuar. Shkaqet kryesore të dhimbjes akute të ulët mbrapa 1. Crick mesatare shpesh shoqërohet me dhimbje. Në këtë rast, sinjale dhimbje janë në pjesën e pasme. Dhimbja nuk është transferuar në ijë ose këmbët, por lëvizshmërinë e kufizuar përsëri. 2. Arsyeja për këtë mund të shkaktojë dhimbje të rënda mesit - një frakturë e shpinë (rruaza).

Shpesh shkaku është vjeshtë të ardhur keq, prapa përkulem mprehtë dhe i rëndësishëm dhe dëmtime të tjera. 3. lënduar mënyrë të ngjashme, akute mbrapa në zhvendosur disqe intervertebral. Simptomat: sjellje të detyruar, dhimbje e fortë mesit, mobiliteti i kufizuar. 4. akute mbrapa dhimbje mund të jetë në sindromin fasetochnoe: drive nuk është prekur, dhe dhimbje janë rezultat i compression të shpinë në dalje nga kanali kurrizore. 5. Kur abscesi epidural është gjithashtu dhimbje shpesh shumë të rënda përsëri - një sëmundje serioze që kërkon këshilla të menjëhershëm mjekësor dhe trajtim të menjëhershëm. 6. Në sëmundjet e hip janë vetëm dhimbje të forta të ulët mbrapa.

Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje e shpinës ulët, ndenjurat, dhe në majë të këmbës. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje kronike ndonjë mbrapa 1. çrregullime metabolike, kancer (metastases e tumorit); 2. deformans spondylosis; 3. spondylitis ankylosing (spondylarthritis Spondylitis ose 4. osteomielit është e gjatë, dhemb mbrapa dhimbje 5. intraduralno tumoreve (tumoret e palcës kurrizore) e llojeve të ndryshme dhe pyetjen më të rëndësishme:.? Bel i lënduar - çfarë duhet të bëjmë në këtë situatë Sigurisht, menjëherë kontaktoni Mjeku! Ju së pari duhet të zbatohen për mjekun e qarkut ose mjeku i familjes.

Dhe me dhimbje akute mbrapa - menjëherë quajnë "ambulancë". Me dhemb ndjenja pas një goditje të rëndë apo vjeshtë, kërkojnë trauma të menjëhershëm.

Jo të ndaluar chiropractor kontakt me përvojë domosdoshmërisht pas shqyrtimit nga specialistët. Eugene,