Ilaçe lënduar fyt, tableta, antibiotikët


Gjithkush dikur në jetën fytin tim të fytit. Disa shtet ajo vazhdoi të shpejt dhe me lehtësi ndodhur shërim. Dhe të tjerët, dhimbje torturues joshëse trajtohet nga një mjek dhe të përdoret për të trajtuar drogë. Ne do të flasim rreth dy sëmundje të mëdha të shkaktojë dhimbje të rënda në fyt dhe të kërkojë përdorimin e drogës për trajtim. Tema jonë sot: ilaçe lënduar fyt, tableta, antibiotikët.
Shkaqet e sëmundjeve inflamatore të fytit Shkaqet më të shpeshta të sëmundjeve akute dhe kronike të mukozën e faring ka dy themelor: Bakteriet, viruset, patogjene që shkaktojnë inflamacion.

Ekologji keq, ndotja e ajrit, pirja e duhanit, ushqime shumë të nxehta apo të ftohta, plagosje fyt. Sëmundjet më të zakonshme që shkaktojnë dhimbje të fytit është fyt strep, grykët. Strep Kjo sëmundje shfaqet mbi ndikimin e viruseve në traktin e sipërm respirator. Si rezultat i viruseve ka inflamacion. Ajo karakterizohet nga dhimbje fyti, rraskapitje e përgjithshme, ethe të lehta. Një person i sëmurë është duke përjetuar të moderuar gudulis fyt dhimbje duket, ndjesi shpimi gjilpërash, fytin e thatë. Këto simptoma lehtësoi pak kur hahet, pirja. Ndonjëherë përsëri i fytit prodhuar sasi të tepërta të mukusit, i cili shkakton një kollë.


Në prani të infeksionit bakterial, mukusit bëhet ngjyrë të gjelbër me një spërkatje të gjakut. Një inspektim vizual kur një dhimbje të fytit, ajo është pothuajse e kuqe. Droga për trajtimin e sëmundjes Ne trajtimin e faringjit akut përdorur antiseptik (dezinfektim), droga anti-inflamator. Ata janë përdorur si një lëng për gargarë, ujitje. Ka gjithashtu heq drogës - të shpërndarë në tableta gojë tuaja, lozenges, pastilles. Përdor ilaçe bimor: Romazulan, decoctions, tinktura e Calendula, bimëve urtë, teas lisi leh dhe droga të tjera sintetike: Furacilinum, Dioksydyn.

Droga Well-themeluar: Myramistin, CHLORHEXIDINE. Ose strepsyls terapi kombinim. Ilaçet përdoren 4 deri në 10 herë në ditë. Kjo varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe intensiteti i dhimbjes. Me dhimbje të fortë të fytit mund të përdoret drogë anestezion: tantum Verde STREPFEN. Nëse trajtimi shoqërues bakteriale infeksion përdorur antibacterials: Bioparox, framitsetin. Këto barna kanë një efekt lokal, nuk depërtojnë në gjak. Prandaj, ata mund të përdoret për gratë shtatzëna, gratë lactating. Kur simptomat e dehjes duke përdorur pilula, pluhurat, potions.

Për shembull: Coldrex, MaksHripp, fenilefrine. Për të rritur rezistencën ndaj infeksionit, duke përdorur vitamina ose vitaminë C. Si të përdorin drogat që zgjidhni tableta për trajtim duhet të vendosë në bazë të diagnozës së mjekut dhe ashpërsia e sëmundjes. Në mënyrë të pavarur shtëpi mund të përdorni inhalimi i vajrave aromatike e eukalipt, bredh, pemë çaji, grejpfrut, etj, të përdorin mjetet juridike popullore ndihmëse - infusions, decoctions e bimëve për gojë dhe gargling. Angina është një sëmundje akute infektive që shkaktohet nga mikrobet e dëmshme - streptokok, stafilokok.

Kështu ka inflamacion i bajamet, ka shenja të dehjes së përgjithshme. Në fillim të sëmundjes temperature te 38-39 gradë. Një person përjeton dobësi të përgjithshme, mungesë të energjisë, një përkeqësim të konsiderueshëm të shëndetit. Angina është e shoqëruar shpesh nga dhimbje në shpinë të ulët, joints, ka një dhimbje koke. Në të njëjtën kohë ka dhimbje të rënda në fyt, thatësi hundës, sadnenye. Dhimbje mund të rrezatojë në vesh, zonën e qafës. Rritjes nyjet limfatike submandibular. Trajtimi varet nga lloji i pectoris, ashpërsisë së drejtimit të saj, gjendja e përgjithshme e pacientit. Kërkohet pjesa tjetër krevat, veçanërisht në ditët e para.

Në pectoris rënda, dehje të rënda shpesh nevojitet trajtim në spital izolimit spital. Shtyllë e trajtimit - terapi antibiotik lokal dhe të përgjithshëm. Apliko penicilinat seri: amoksicilina, augmentin, amoxiclav. Trajtimi me antibiotikë është 5 deri në 7 ditë. Për efikasitet më të lartë, trajtimi fillon pikërisht me injeksione dhe pastaj të duhet për të kaluar në administrim oral e tableta, medikamente dhe ilaçe të tjera. Trajtimi i mëtejshëm përdorur: strepsyls, neo-ANGIN N, stopanhyn. Droga efektive në formë tabletash: sebydyn, Faringosept, septolete.

Ata janë përdorur vetëm në sfondin e terapisë me antibiotikë. Së bashku me përdorimin e antibiotikëve, të jetë i sigurt për të përdorur drogë antihistamine. Në një spital në format e rënda të sëmundjes me përdorimin e drogave cefalosporinet: tsefurabol,