Orën biologjike e trupit njerëzor


Ndoshta secili prej jush keni dëgjuar ndonjëherë nga të njohurit, miqtë, familja - një frazë "zgjohen në orën e tyre biologjike", "ora ime biologjike është dhënë dështim", por çfarë është ora biologjike e trupit të njeriut? Ora biologjike është Biorhythms të caktuara të trupit që janë ciklike në natyrë. Ata punojnë non-stop, çdo orë, çdo minutë. Dhe për të qenë personi krejtësisht të shëndetshëm, nuk e thyejnë ritmin e orës biologjike, ajo mund të çojë në faktin se çdo Sëmundjet, lodhje kronike, dhe në raste të rënda, nuk mund të jetë e sëmundjeve të ndryshme, të cilat në të ardhmen e afërt do të bëjë veten të njohur.

Roli i orës biologjike në trupin tonë Trupi ynë varet mekanizmin e këtyre orëve, puna e përkohshme duhet alternative periudhat e pushimit, pas - gjumit. Jeta njerëzore është subjekt i një mekanizmi të tillë biologjik që ka shumë cikle të ndërlidhura, ligjet e tyre dhe oraret e tyre. Cikleve të orës biologjike ndarë në ditore, mujore dhe vjetore. Biorhythms Daily Biorhythms është më e rëndësishme në jetë. Që nga ritmet circadian më të njohura për të gjithë - një ritmin e gjumit dhe syçeltësi. Çdo natë ne të bien në gjumë, të zgjoheni në mëngjes, dhe kështu çdo ditë, 365 herë në vit, gjatë gjithë jetës sonë.


Rëndësia e kësaj norme mund të konsiderohet si një shembull, në qoftë se ju shkoni në shtrat pak më vonë se zakonisht, në 03:00 më vonë, natën tjetër që ju do të kapërcejë pagjumësi, ju nuk mund të shkoni në shtrat në kohën e zakonshme, menstruacionet e rritjes syçeltësi nga 03:00. Disa këshilla: zgjim i dobishëm deri në agim, por gjumi i keq në rast tij si ajo është e shoqëruar nga një dhimbje koke për të gjithë ditën. Ciklet hënore orën biologjike janë të rëndësishme për shëndetin e grave. Shembulli më goditës prej tyre, është e biologjik grua e trupit clock - cikël menstrual mujor. Ajo ndikon si gjendjen e saj fizike - ndryshimin në peshë, përkeqësimin e flokëve dhe lëkurës - si dhe - shëndeti psikologjik, ajo duket në depresion humor, nervozizmi, nervozizëm papritur.

Cikli vjetor biologjik është i ndarë në katër madje edhe ritmin, të cilat përkojnë me stinët: dimër, verë, pranverë dhe ritme të vjeshtës. Si orën biologjike të trupit në këtë kohë? Në dimër, vërejmë se ne jemi gjithnjë e kapërcimit sleepiness, duke qarë, u ul efikasitetin e disa herë, nuk është depresioni dhe gjithçka që është e ndikuar nga temperatura të ftohtë, mungesa e dritës dhe nxehtësisë, si dhe mungesa e vitaminave që përmban në të freskëta frutat dhe perimet. Çfarë do të na ndihmojë të mbijetojnë sezon të vështirë për trupin tonë? Dhe për të ndihmuar TEAS bimeve të tilla si xhensen siberian, trëndafili i egër, Calendula, gjethe delli, celandine.

Në duhet të pini një gotë çaj të nxehtë dhe të ëmbël të mëngjesit, ajo ndihmon për të mbush me gëzim dhe kundërsulm për të gjithë ditën e ardhshme. Në pranverë, ka pasur keqësim në lëkurë, ka çanta nën sytë, ka spote dhe acarim të lëkurës. Pra, këtë kohë të vitit duhet të paguajnë më shumë vëmendje për procedurat kozmetike për të bërë maska ​​të veçanta për të larë fytyra zierje e çajit të gjelbër në mëngjes, të bëjë fasha në sytë e qese çaj për të ndihmuar të heqin qafe e qarqeve nën sytë, kështu që duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për regjim ditor të tyre, alternative punojnë me pushime, kur për të marrë dhe të shkoni në shtrat.

Dhe pranverë - një kohë për të dashuruar dhe të jetë në dashuri, dhe të fillojnë të duash veten. Summer - koha e ngrohta të vitit, por për fat të keq jo të gjitha ajo është një kohë e fun dhe feste, shumë shumë e vështirë të tolerojë të ngrohjes dhe zagushi që janë të lidhur ngushtë me këtë kohë. Shumë vuajnë nga rrezet e diellit direkte, të merrni Sunstroke dhe kujdes. Për të shmangur këto efekte të ekspozimit të diellit duhet të përdorni një krem ​​ose locion nga dielli, si dhe duhet të veshin kapele. Në luftën me djersitje të tepruar do të ju ndihmojë aplikimi i përditshëm i një dush kontrast, është e këshillueshme që të mos marrë një dush në mëngjes, por gjatë natës, vetëm për t'iu kundërvënë asistent juaj do të jetë djersitje çaj me kumak, i urtë dhe nenexhik.

Dhe tani periudha e fundit ciklike - vjeshtë. Dita bëhet më e shkurtër, dhe njeriu në një nivel nënndërgjegjeshëm përshtatur me ritmin e natyrës, ndjehet i përgjumur dhe pak depresion. Në këtë kohë ajo duhet të jetë p
Trupi tuvaty për dimër, të sjellë të gjitha toksina dhe substancave të padëshiruara nga trupi. Kjo do të ndihmojë dietë shalqi që kërkon një javë për të ngrënë shalqi (e cila është e bazuar ushqime) me bukë trashë. Por kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur këtë dietë për njerëzit me veshkat sëmurë. Dhe çka nëse dëmtuar trupi ora trupi? Vetëm një mënyrë për të dalë - për të kuptuar atë dhe gradualisht të arrijnë në mënyrën e zakonshme të jetës ... Çfarë mund të them më në fund?!

Stimulimi orën tuaj biologjike ushqimin e duhur, rutinë e përditshme, stërvitje, dhe pastaj të shikojnë e juaj do të shërbejë për vite pa crashing sistemin! E dashura