Dhimbje të fytit pa shkaqe të temperaturës që bëjnë


Secili prej nesh të paktën disa herë në jetën time ndjeva dhimbje të fytit kështu. Ndjenja e shqetësimit që duan diçka menjëherë të lehtësuar gjendjen e tyre. Fyt shpesh sëmuret si rezultat i u godit nga bakteret e ndryshme dhe viruset. Jetesa e tyre të çon në ARI, ARI apo faringjit. Këto sëmundje të ndodhë pa temperaturë, por ata kanë një dhimbje të fytit. Përveç kësaj, pacienti ndjen një dobësi të përgjithshme, rraskapitje, dhimbje koke. Si përdorimi i antibiotikëve në temperaturë normale nuk është e saktë, trajtimi i SARS dhe ARI shpenzojnë në mënyra të tjera: inhalimi, shpëlarje.

Një trup viruse përballuar vetëm. Por fyt, disa mjekë janë trajtuar me antibiotikë, dhe disa e konsiderojnë atë qasje e gabuar. I famshëm Dr. Komorowski kundër antibiotikëve për faringjit. Mbështetësit thonë të njëjtat antibiotikët që kur akute simptomat dhe zhduken pas një kohë pa marrë medikamente të përshtatshme, infeksioni fillestar është e garantuar për të mbetur në trup - në gojë dhe bajamet. Pas kësaj një njeri shumë gjasa do të përjetojnë simptoma tonzyllofarynhyta, dhe herë pas here i sëmurë me grykët. Përcaktimi i infeksioneve në trup, streptokoket është kryer për analiza të veçanta.


Nëse dhimbje në fytin tuaj ju mungon temperaturën, ju ende duhet të shihni një mjek për një diagnozë të saktë. A nuk e trajtojnë sëmundje në supozime të tyre. Ku është garanci që ju keni një nga këto sëmundje Vysne?! Vetëm në qoftë se për ndonjë arsye ju nuk mund të hyni në atë, të përpiqen për të trajtuar veten fyt. Megjithatë, në qoftë se e përditshmja efekt trajtim shtëpi e qartë se ju nuk mund të arrijnë, kështu që ju ende duhet të kontaktojnë një mjek. Në fund të fundit, vetëm ai duhet të përshkruajnë trajtim. Trajtimi i dhimbje të fytit * Nëse ka infeksion në fyt, që në faringjit, sëmundje akute respiratore SARS dhe të përshtatshme sjellja gargling.


Më shumë - më mirë. Më të "buta" dhe të sigurta mjetet për shpëlarje - kamomil ekstrakt, zbutjen mukozës dhe ka veti anti-inflamatore. Për të bërë atë, pour 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë çaji thata lule kamomil, insistojnë orë, filtër, dhe kur lëngu është e ngrohtë, të vazhdojë në pije. Ju gjithashtu mund të gargarë me ujë të kripur. Pastaj në një gotë me ujë të ngrohtë për të shpërndarë 0,5 tsp kripë tryezë. Shpëlaj shpenzojnë çdo orë. Solon fluide me bakteret e tij ha nuk është e nevojshme. Ju mund të shtrydh një lëng limoni pak mbi të dhe shtoni një gotë me ujë të ngrohtë dhe gargarë me këtë zgjidhje. * Gargarë dhe mund të jetë një zgjidhje e dobët e jodit dhe sode zgjidhje.

Në përgjithësi, mjekët gjithmonë rekomandojmë shpëlarje me inhalacion alternative. Kjo është bërë e mirë gjatë ditës çdo gjysmë ore. Temperatura dhimbje pa pacienti mund të duket në rast asaj një hundë të zihet fryma. Po, por njeriu ka filluar të marr frymë përmes gojës ... Për këtë arsye, shumë, bëhet fyt irrituar, e thatë, bie i sëmurë. Për të lehtësuar gjendjen e saj duhet të përdoret me pika dhe sprays hundës ("Ksilomefa 0,05%") në plotësinë e saj. Hapi i dytë është për të kryer mbytje. Nëse shtëpia juaj është një aparat për thithje ilaçi - një detyrë më të lehtë nga në çast. Nëse kështu nuk do, atëherë inhalimi mund të bëhet në shtëpi.

Bëni një zierje e kamomil ose rodhe rrënjë, shtoni disa pika të mente ose eukalipt naftës, të mbuluar me një kokë të madhe me një peshqir dhe të ligët mbi një tigan të supë të nxehtë (60-70S). Thith avull thellë përmes gojës tuaj dhe, nëse është e mundur, me hundë (nëse jo shumë i hedhur) për 5-10 minuta. Procedurë mund të kryhet dhe disa herë gjatë ditës. Mënyrë njerëzit e mirë të e duke u shpëtoj prej efekte të mëdha negative dhimbje në fyt - kompresa të ngrohta. Hidh 1 lugë gjelle të thata lule kamomil një gotë e ujë të valë. Pas 5-10 minuta e luleve filtër infuzion, të marrë ndonjë pëlhurë (peshqir, pecetë) dhe dip atë në çaj kamomil, e shtrydhur mirë, bashkangjitni në fyt.

Pecetë duhet të mbahen për aq kohë sa ajo fitilin poshtë. Procedura mund të përsëritet disa herë. Ju mund të përdorni karamele farmaci blihet. Ato kontribuojnë në eliminimin e një infeksioni viral i shkaktuar nga një dhimbje të fytit. Në mënyrë tipike, përbërja e lozenges përmbajnë fenol - ai është përgjegjës për shkatërrimin lehtësim dhimbje në sipërfaqen e mukozën e baktereve fyt. Fenol përfshira në aerosols destinuara për fyt. Megjithatë, aerosols nuk janë efekt aq të zgjatur lehtësim dhimbje si karamele. * Nëse ju keni një të ftohtë dhe një dhimbje të fytit nga ajo, vijnë për të përgatitjeve të ndihmës që përmbajnë zink.

02:00 Çdo shtojce dietetike duhet të shpërndajë - zink gluconate tabletë. Kjo do të lehtësojë largimin e simptomave kryesore të ftohjet dhe lehtësim dhimbje të fytit. Kohëzgjatja e trajtimit me zink duhet të kufizohet në një javë. Këtu ne jemi me ju dhe të flasim për mënyrën se si të trajtohen kur ka dhimbje në fyt pa shkaqe të temperaturës që do të shqyrtohen. Nga rruga, që nga pacienti nuk kishte asnjë temperaturës, ajo mund të rri pezull dhe të ngrohtë. Këmbët Poparte në një pellg me mustardë. Partesh pamjen e tyre të djersën dhe madje edhe dhjetë minuta më vonë. Djersë në sëmundjet e sipërpërmendura të dobishme. Pra përfundojë pacientin: veshin çorapet në këmbët e tij, trungu - triko poshtë - hat, qafë shall përfundojë, dhe në këtë formë ta dërgojnë atë nën mbulon.

Kjo metodë është e provuar dhe e vërtetë. Gjithashtu në një rritje të ftohtë dozë tuaj të përditshme të vitaminës C. Hani atë deri në 60 mg. Vitamina C rrit imunitetin, të rritur rezistencën e indeve ndaj sulmuar mikrobeve organizëm që shkaktojnë dhimbje dhe fytin. Belsun,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!