Dhimbje në shpatullën përbashkët, supe dhimbje të përbashkëta - trajtim


Përbashkët shpatull në njerëz - një nga nyjet më të rëndësishme të mëdha, duke siguruar lëvizjen e gjymtyrëve të sipërme. Sigurisht, në sëmundje të ndryshme ose të lëndimeve mund të jetë ndërprerë funksionin e tij që do të manifestuar dhimbje. Kjo ishte artikull ynë "Dhimbja në shpatullën përbashkët, shpatull dhimbje të përbashkët trajtim." Le të konsiderojmë rastet në të cilat mund të ketë dhimbje në shpatullën e përbashkët: • Dhimbje në shpatullën përbashkët dhe mund të jetë një shkak i osteokondroza të shpinë qafës së mitrës. Kjo shtesë do të ndodhë dhimbje në supet, qafën, dhe duart. Përveç kësaj, mund të ketë mpirje i skajin e sipërm dhe një ndjenjë e "milingonat".

Për diagnozë të saktë duhet të kontaktoni mjekun neurolog dhe të nënshtrohen një inspektim të plotë. Në mënyrë tipike, në këtë rast të përshkruajnë një kurs të drogës që përmirësojnë microcirculation, vitamina, normalizojë përçueshmëri nervore. Për dhimbje lehtësi duke përdorur drogë jo-steroidal anti-inflamator (indometacin, ibuprofen, Diclofenac, Movalis, nimesulid) tableta ose injeksione. Në mënyrë për të parandaluar ndërlikimet e përdorimit të këtyre barnave janë të përshkruara droga që mbrojnë rreshtim stomak nga ndryshimet erozive dhe ulcerative. Si një terapi shtesë mund të përdoret metoda fizioterapi (masazh, fizioterapi, electrophoresis, me ultratinguj).


Pas trokitur përkeqësimin e këshillueshme për të notuar mirë, aktivitet fizik. • bursit Jet ose inflamacion i kyçeve qese sup përbashkët ndodh nëpërmjet depozitave të kalciumit në njësi gilcë. Dhimbje do të veshin me akute dhe i shoqëruar nga një kufizim të rëndësishëm të lëvizjeve aktive dhe pasive. Ju mund të përjetojnë ënjtje në shpatullën përbashkët. Ajo është gjithashtu karakteristikë e dhimbjes kur heqjen krah dhe kullimit 30-60 gradë. Mosha e fillimit të sëmundjes është 30-50 vjet. Në mënyrë tipike, pjezë prekur që kalon midis shpatull dhe klavikul. Për diagnozën në këtë rast është e nevojshme për të kryer X-rrezet.

• Inflamacion në njësi gilcë (tendinitis) shpatullën përbashkët mund të zhvillohet si rezultat i ushtrimit të dendur për shkak të fërkimit të kockave gilcë; Zakonisht një kombinim i tendonitis bursit. • Dhimbje në shpatullën përbashkët mund të ndodhë si pasojë e lëndimit. Për atletët dislokimit tipike korrente e supe, zakonisht për rëndësishmëve ndodhja e lëndimeve për shkak të hyperextension të ligaments sup përbashkëta.
Ky kujdes primar mjekësor do të lidhë sportive mjekun. • Default lëndimet e shpeshta traumatike në të moshuarit për shkak të çrregullimeve të lidhura me moshën në metabolizmin e kalciumit, osteoporozën.

Në këtë rast, për të vendosur për emërimin e kalcium, vitaminë D, terapi ushtrim. • dhimbje të përbashkët mund të jetë një simptomë e një sëmundje serioze të brendshme të tilla si infarkt miokardi, sindromës akute koronare, pneumoni, kanceri. Këto sëmundje janë komplikime shumë të rrezikshme dhe madje edhe vdekje. Prandaj, ankesa duhet gjithmonë të kërkoni ndihmë mjekësore për të përcaktuar shkakun. • Shpesh ndodh si patologji të tillë që peryartroz humeroscapular. Dhimbje ndodh më shpesh gjatë natës. Forcimi karakteristike gradual.

Sëmundja zgjat nga disa javë në muaj, dhe ndoshta si një përmirësim. Pra komplikacion i mosfunksionim të rëndë të sup, parakrah dhe dorë. Trajtimi mbart kirurg trauma, ortoped. • Më dhemb supe të përbashkët dhe në pacientët me Arthrosis dhe artriti dhe dhimbje mund të ndodhë në një të përbashkët, dhe në shumë. Për të sqaruar natyrën e sëmundjes duhet të kontaktoni rheumatologist. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se dhimbje të përbashkët është i shoqëruar me ethe, skuqje në lëkurë. Është e mundshme që shkaku i një natyre infektive. Ajo mund gjithashtu të jetë debutim i sëmundjes lidhës indeve. Kështu, ne mund të konkludojmë se dhimbja kyçeve ka ndonjë arsye.

Taktika e trajtimit do të përcaktohet diagnostikuar. Zakonisht përdoret për lehtësimin e NSAIDs dhimbje mund të përdorë gjithashtu edhe të ftohtë në joints prekur, veçanërisht e rëndësishme në rastin e lëndimit ose ushtrim të tepruar. Gjatë stresit akut të nyjeve duhet të zvogëlohet gradualisht duke shtuar terapi ushtrim dhe fizioterapi metoda. Gjithashtu, në disa raste, ju mund të përdorni të ashtuquajturat chondroprotectors - drogë që të rivendosur kërc përbashkët. Mungesa e fondeve - bioavailability mjaft i ulët. Veç kësaj, nëse dhimbja është një simptomë e një sëmundjeje u trajtuar për sëmundjen.

Helen,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!