Dhimbje në bërryl bërryl i lënduar - Trajtimi


Dhimbje në bërryl - një patologji mjaft e keqe, e cila në masë të madhe kufizon funksionin e duarve. Shkaqet e dhimbjes lokalizimin tillë janë shumë të ndryshme dhe, në varësi të trajtimit do të përcaktohet. Le të diskutuar këtë në artikullin "Dhimbje në bërryl, bërryl dhemb - trajtim". Pasi që lind dhimbje kyçeve? Në mënyrë tipike, bërryl është e prekur në rastet e mëposhtme: • Dëmtimet - dhimbje ndodh menjëherë. Nëse kjo është intensiv, i shoqëruar nga ënjtje të theksuar dhe paaftësia lëvizjes së përbashkët, ka një të dyshuar kockat ndrydhur ose thyer. Prandaj nevojë urgjente kirurg ndihmë trauma.

Nëse dhimbja erdhi menjëherë ose disa kohë pas lëndimit, të moderuar të rënda, nuk është ndjekur nga ënjtje, është e mundur që jo edhe aq keq, por, për të shmangur dëmtimin e ligaments, kapsule apo kërc, duhet gjithashtu të shqyrtohen. Duke kërkuar ndihmë mjekësore, ju mund të kryejnë disa veprime që synojnë zbutjen e gjendjes. Në këtë rast, ju duhet për të siguruar paqe të dëmtuara përbashkët, mirë. Nëse ju të rregulluar atë, të tilla si fashë elastike. Sigurohuni që të përfundojë ato jo vetëm të përbashkët, por zona e sipër dhe më poshtë plagë. Vendi ftohtë për të parandaluar përhapjen e edemë përreth indeve të buta.


Aplikoni akull apo objekt nga frigorifer, mbështjellë me një pëlhurë të lëndimit. Mbani deri në tridhjetë minuta. Të sigurojë qëndrim të përbashkët të ngritur, Vendoseni atë nën një jastëk ose jastëk me batanije. Për të lehtësuar dhimbjen, ju mund të përdorni gels ose ointments përmbajnë si droga aktiv përbërës nonsteroidal anti-inflamator (indometacine, DIKLOFENAK. Nimesulid). Ata duhet të rubbed në lëkurë 2-3 herë në ditë. Nëse keni qëndruar adresë te mjeku, dhe dhimbje në bërryl ndodh, ënjtje rritet, nuk do të vonojë një vizitë në qendrën e traumës. • ushtrimi i tepruar.

Në këtë situatë, dhimbje në bërryl lan të ndodhë menjëherë pas përdorimit. Ndoshta në disa orë.
Në përgjithësi, ajo nuk është shumë i rëndë, dhemb karakterin tipik, të rritur dhe të lehtësojë lëvizjen vetëm. Në mënyrë tipike, qasje në një mjek është e nevojshme dhe disa kohë pas dhimbje tjetër shkon larg. Në qoftë se jep shprehur shqetësimin, është e mundur si në rastin e mëparshëm, përdorin agjentët e anti-inflamator lokale. Nëse ka dhimbje kur lakimi ose lëvizjet muskul zgjatues në dorë, është e mundshme që edhe ju të ngarkesës nyjeve tuaja bërryl, ju mund të keni punuar gjerësisht në kopsht.

Ndiqni moderim. • Sigurisht, nëse mjekimi nuk sjell lehtësim dhe dhimbje zhduk brenda pak ditëve, ju duhet të konsultoheni me një mjek për të sunduar nga sëmundje të tjera. • Nëse dhimbje bërryl të përbashkët të kombinuara me përsëritura dhimbje në qafë, kokë, supet, blades, ndjeshmëri më të ulët, mpirje e duarve, ndjenja "dridhura" sipërme të trupit, atëherë ka shumë të ngjarë se është shkaktuar nga osteokondroza. Në këtë rast, ekzaminim dhe trajtim mbart një neurolog. Emërohet kurset e barnave që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, përçueshmëri nervore. Për lehtësim dhimbje - përmendur tashmë drogë anti-inflamator.

Ju duhet të dini se kur përsëritet pranimi i tyre duhet gjithashtu të mbrojtur drogë stomakut mukozën për parandalimin e erozive gastrit ose Ulçera ndryshime. Më shumë mund të përdorni masazh, fizioterapi, terapi fizike. • Dhimbje në bërryl mund të shoqërohet me ethe. Kjo është ndoshta për shkak të ndonjë infeksioni. Prandaj, sa më shpejt që të jetë e mundur për të kërkuar ndihmë mjekësore e mjekut dhe rheumatologist për të përcaktuar shkakun e sëmundjes, në varësi të asaj që është bërë obligim trajtim. Se si së shpejti do të vihet diagnozë të saktë dhe terapi adekuate iniciuar rrezikun e varur dhe ashpërsia e sëmundjes dhe të komplikacioneve të saj.

Gjithashtu, ajo mund të jetë sistematike sëmundje lidhës ind që në mënyrë tipike të prekë organe të shumta dhe të sistemeve, e cila është jashtëzakonisht e rrezikshme për trupin e njeriut. Pra, mos e nënvlerësojnë dhimbje të përbashkët, duke përfshirë dhimbje në bërryl, si ata mund të shfaqin patologji të rënda. Helen,