Lakra në mjekësi


Lakra në mjekësinë popullore që nga kohët e lashta e përdorur për të trajtuar një sërë Sëmundjet. Greqia e lashtë, Pitagora, tha se lakër krijon një humor optimiste, zbut nervat, heq lodhjen, tha kështjellën e trupit, i jep kurajo, heq dhimbje koke dhe pagjumësi.
Në Rusi lakër është importuar nga Deti i Zi dhe Krime, kolonistët greko-romake dhe për shumë shekuj ishte vulë e vendit. Përshkrim. Lakra - një barishte dyvjeçar. Ajo i takon familjes cruciferous. Root lakër degëzuar core.

Gjethet e saj e jashtme e ngjyrë të gjelbër, dhe janë në gjendje të thithin rrezet e diellit, brenda - pothuajse i lirë nga ngjyra. Pas 2 vjet të jetës zhvilluar lulëzuar shoots lakër, duke formuar një kaçubë të fuqishme në 1,5 m i gjatë i ngritur me rrjedh kryesisht core. Lule mbi fidaneve lakër të verdhë apo të bardhë, të mëdha. Fruta - pod. Përbërja kimike. Gjethet lakër janë vendosur vitamina C, A, B, acid folik dhe Pantothenic, kalium, fosfor, kalcium, elementët gjurmë, substancave azotike, yndyrna, sheqerna, substanca e azotit pa Ash ujë. Pronat farmakologjike. Droga rrjedhin nga lakër në popullore dhe mjekësi shkencore me kusht ulçerë, choleretic lehtë dhe efekt baktericid në trupin e njeriut.


Fiber lakër tregon një efekt pozitiv në microflora zorrëve dhe përmirëson zorrët motorike. Përveç kësaj, bimët fibër promovon sekretim e toksinave dhe kolesterolit. Aplikimi i lakër në mjekësinë popullore. Në mjekësinë popullore, kjo perime është përdorur për të trajtimin e një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Mjekësisë tradicionale gjithmonë ka lëvduar lakër si një kurë e mirë për ulcerat stomak. Prandaj lëng lakër të përshkruajnë gastrit në stomak, ulçerë stomakut, ulçerë duodenale, kolit ulcerative, tuberkulozit të mushkërive dhe të mëlçisë. Rrënjët Kocherezhky dhe lakër konsiderohet agjent anticancer.

Fara supë lakër përdorur si një diuretik, dhimbje në nyje dhe përdhes. Gjethe të freskëta e lakër përdorur për djegie si plagë shëruese dhe aplikuar në gji gjatë Inflamacioni i gjirit, absces, plagë purulent, plagë dhe tumoret. Droga lakër në mjekësinë popullore. Supë me anginë. Në çiban pakripur ujit 300 gram lakër të freskët lë deri tenderit, thahet me napë, i ftohtë në 30 ° C. filxhan supë, shtoni 3 h. L. mjaltë dhe llokoçis. Hani brenda për të ngrënë 4 g. Per dite për 1/2 filxhan. Fresh lëng lakër në sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Merrni atë brenda 3 d. Një ditë për 30 minuta. para ngrënies 1/2 kupën në një kohë. Kur gastrit me aciditet të pamjaftueshme. Pini lëng ngrohtë lakër 1 - 2 g Per ditë para ushqimit.. Trajtimi fillon me 1 tbsp. l., dhe të rritet gradualisht dozën e vetme për të 1/2 filxhan. Kur bronkit. 2 h. L. sheqer, shtoni një të katërtën e një litër lëng të freskët dhe përzierje mirë. Pini 2 g. Gotë Daily. Supë me urolithiasis. 1 tbsp. l. pintë farërave oblyyte e ujit. Hot dush me ujë për 30 minuta, i ftohtë dhe filtër. Atëherë sasia e ujit në fund origjinal. Pini 1/2 filxhan supë për 1/4 ore.

para ngrënies 3 - 4 vjet në ditë.. Në dyskinesia tëmth. Pini një gotë me lakër turshi 3 g. Per dite pas ngrënies, përzierjen atë në mënyrë të barabartë me lëng domate. Në pacientët nyjeve. Gjethe të freskëta e lakër, gatuar në qumësht të bashkëngjitni nyje dhimbshme. Kur të ftohtë. Në të dy vrimat e hundës 2 pika 2 - 3 g Per dite varros lëng lakër.. Për trajtimin e nxira. Vlim qumësht lë lakër finely melchennye. Vënë ato në një pecetë dhe bashkëngjitni të bruises në formën e nxehtësisë. Mbani paketë për 60 minuta. Pastaj ai do të lahen me ujë të mavijosur. Shëllirë lakër me Freckles.

Aplikoni peshqir ngjyhet në lakër shëllirë për lëkurën me Freckles. Mbani fasha 3 g. Një ditë për 10 minuta. Shënim. Gatim receta për lakër, e akumuluar nga njerëzimi për shekuj me radhë, ajo larmishëm ushqimin e saj. Contraindications. Përdorimi i lakër të bardhë absolutisht kundërindikuar në pancreatitis dhe pas operacionit në bark dhe gjoks. A nuk e konsumojnë lakër të freskët dhe gjakderdhje gastrointestinal në sëmundjeve që lidhen me gjëndrën tiroide, në acarimin e ulçerë duodenale ulçerë 12 dhe stomak, me aciditet të lartë të lëng stomakut dhe stomak nervoz.

Me kujdes të hani lakër nëse ju e shtetit
enterocolitis tryy, i shoqëruar nga diarre.