E bardhë thread-si shkarkimit vaginal - që do të thotë


Problemi i vaginale fytyrë shkarkimit, në shkallë të ndryshme, të gjitha gratë e moshës riprodhuese. Ata mund të ndryshojë cilësi, ngjyra, erë, që është shkak për shqetësim. Gratë fillojnë për panik, duke besuar se ky fenomen është një simptomë e një sëmundje. Është shumë emocion është nën një arsye reale. Ndryshimi i llojit të zakonshme të shkarkimit kërkon gjinekologun e detyrueshëm si në mënyrë të pavarur të përcaktuar shkaku i këtij ndryshimi nuk ka gjasa të ketë sukses. Ne duhet të dallojmë, janë ndarja e normës fiziologjike, ose një shenjë e patologjisë. Ne, pra, në vend, vendosi të "gërmoj" në çështjet Kete grave.

Le të flasim më shumë për sekrecione natyrore dhe patologjike, përshkruani bardhë thread-si lengjet vaginale - që do të thotë se ata janë Zgjedhje të tjera. Çdo grua tërheq vëmendjen për këtë çështje të ndjeshme. Por jo të gjithë mund të flasin për këtë, madje edhe me mjekun tuaj. Dhe kjo është absolutisht e padobishme. Në fund të fundit, një gjë e tillë nuk do të tregojnë praninë e sëmundjeve gjinekologjike. Shkarkimit të ndryshme fijezor, të bardhë, mukusit të qarta mund të jetë një tregues i normal. Ju vetëm duhet të mësojnë të bëjnë dallimin në mes tyre, dhe duke ndryshuar natyrën e shkarkimit, në kohë për të parë një mjek. Bold, karakteristikë e femrave të shëndetshme Në vaginë femërore trupit është një kanal kryesor për të organeve riprodhuese, duke përfshirë të mitrës.


Vagina ka një mjedis acid natyror që pengon riprodhimin e mikroorganizmave të dëmshme, duke parandaluar shfaqjen e sëmundjeve infektive. Ky organ ka një funksion të vetë-pastrimi, e cila është prodhuar si rezultat i substancave excreted. Në gratë e shëndetshme në vijim zgjedhjen me parametrat e mëposhtëm: Një numër të vogël të ndarë fshehtësi. Në një pikël të përditshme hedhjen e 1 deri në 5 cm. Ka dalë fshehtë të moderuar të trasha ose qëndrueshmëri të trasha. Bold mund të duket si mukusit transparente, off-bardhë ngjyrë ose të verdhë. Bold mund të jetë filamentozë, homogjen në strukturë (të ngjashme me krem) apo të vogël, për të 2 mm.

gunga. Substanca mund të ketë erë të lehta kosi, ose të jetë tërësisht pa erë. Gratë Bold shëndetshme nuk shkaktojnë kruarje gjenital. Nëse shkeljen e një ose më shumë nga parametrat e mësipërme, është rast i padiskutueshëm për të vizituar mjekun tuaj. Shenjat e sëmundjeve gjinekologjike Nëse para menstruacioneve tjetër duket mukusi i bardhë apo i qartë mbuluar me vija me të bardhë - ajo mund të tregojë praninë e erozionit qafës së mitrës ose inflamacion i kanalit cervikal (cervicitin). Për më tepër, këto shkarkesë të bardhë mund të jetë në strukturën filamentoze. Në prani të ngjarjeve kafe të vogla gjakderdhje para se menstruacione mund të tregojë zhvillimin e patologji (zndometrioz, polip, etj).

Shfaqja e gjakderdhje, ngjyra të ndritshme të kuqe sugjeron endoservicitis apo erozionin e qafës së mitrës. Gjakderdhje Sidomos i rrezikshëm, shkarkimin e kuqe të lehtë gjatë shtatzënisë. Kjo mund të thotë shkëputje e vezën, placentë, ravijëzojnë rrezikun e dështimit të fëmijës. Fenomenet e tilla pas raportit seksual gjithashtu tregojnë praninë e erozionit të qafës së mitrës, cervicitin, paraqitja mikrotrischynok vaginë. Nëse ju shihni diçka si kos, djathë, film formuar bardhë ose pllakatë në organet gjenitale të jashtme mund të gjykojë pamjen e candidiasis (mëllenjë). Sidomos në qoftë se ka një erë e qumësht i thartuar. Shkarkesë të bardhë fijezor, ose me një nuancë të vogël të gjelbër që kanë film exfoliating dhe erë si peshk duke folur rreth baktereve vaginale rritje e jashtëzakonshme (Gardnerella).

Roje në qoftë se ata janë të verdhë apo të gjelbër dhe "puzyryatsya." Kjo mund të jetë një shenjë e trichomoniasis dhe infeksione të tjera të transmetueshme seksualisht. Verdhë, e gjelbër, i pakët, me erën e shkarkimit mund të tregojë praninë e infeksioneve akute bakteriale të vaginës, ose adnexitis akute, salpingjitit akute. Nëse ka ujth, erë para dhe pas menstruacioneve, mund të shihet në endometritis kronike, endoservicitis kronike.
i holluar me ujë, baltë, i holluar me ujë, duke u paraqitur para dhe pas menstruacioneve - gjithashtu flasin për endometritis kronike, endoservicitis kronike.

Shfaqja e clots mukozale gjakut gjatë menstruacioneve duhet të njoftuar një grua. Fenomenet e tilla janë në të mitrës bëj ose koagulimit të dobët të gjakut (tromboza). Kjo mund të vëzhgohet me një mangësi e vitaminave B, prani të një procesi patologjike në të mitrës, polyps, endometriozes, fibroids. Nëse një grua është pajisje intrauterine, fenomene të tilla janë normë. Kur e gjelbër,, mucous, shkarkimi i trashë thread-si vaginal, të cilat janë më të bollshme gjatë jashtëqitjes mund të tregojë zhvillimin e purulent cervicitin. Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se disa mjete moderne projektuar për higjienën intime, disa medikamente mund të prishin ekuilibrin natyror acidit të vaginës dhe të shkaktojë një infeksion.

Këto janë disa Dush, xhel, soaps, dhe disa antibiotikë. Në çdo rast, paraqitja e patologjitë e mësipërme, duke ndryshuar natyrën e shkarkimit natyror, seleksionimi filamentozë duhet t'ju çojë në një gjinekolog për një ekzaminim të plotë. A nuk e shtrënguar udhëtimin tuaj, të qëndrojnë të shëndetshme! Svetlana,