Mushrooms - prona të dobishme


Ju ndoshta keni dëgjuar shumë për kërpudha KMM ose siç quhet ndryshe. Shumë prej nesh si enët, bazuar në këtë kërpudhat veçantë. Pra, ne e vlerësojmë këtë produkt për shkak të shijes së saj, por për fat të keq, pak njerëz e dinë se përveç për shije të madhe me kërpudha pronave të dobishme. Që nga kohët e lashta, kërpudhat e bardhë përdoret si një mjet efektiv për sëmundje të ndryshme. Avantazhi për njerëzit është se kërpudhat është në dispozicion. Në Rusi, ju mund të vini pothuajse çdo pyll në çdo fushë. Në Borovik është një grup i madh i elementeve të ndryshme gjurmë dhe vitamina, të cilat janë thelbësore për trupin e njeriut.

Kjo kërpudhat është e pasur me vitamina A dhe E, të cilat janë të njohur të jetë shumë i dobishëm për parandalimin e kancereve të ndryshme. Një tjetër tipar pozitiv është Borovik naturalness e elementeve të përmbajtura. Kjo e vë atë më lart që të vitaminave, të cilat janë paraqitur në farmaci në formë të pilulës. Për të parandaluar rakit, shkakton strumë përhapur, çrregullime të ndryshme hormonale, osteoporozën, sëmundjet e përbashkëta dhe healers kockave të ofrojë për të marrë kërpudha të bardhë, e cila përmban të nevojshme në raste të tilla vitaminë D. Vitamina D mund të lehtë dhe të shpejt të përthithur nga trupi, sepse kjo vitaminë lidhur me proteinën.


Le të ju tregojnë për vetitë shëruese të kërpudhat të bardhë. Pas laborator të kujdesshëm kërkimore, boletus kërpudha-quajtur tryezë natyror periodik. Sepse ka shumë të tillë i elementeve gjurmë dhe minerale atë tryezë. Duke mos ditur këtë, por në praktikë ndjenja pronat e dobishme e kërpudhat, paraardhësit tanë e përdorën atë si një mjet i shkëlqyer për parandalimin dhe trajtimin e kancerit të ndryshme. Këto aftësitë shëruese boletus pranuar sepse Ai përfshin selen. Selen, si dhe vitaminë D, e lidhur fort për të proteinave, kështu që ajo është gjithashtu e lehtë të absorbohet traktin gastrointestinal dhe tretet shpejt.

Një tjetër elemente të dobishme që janë pjesë e kërpudhat tonë është kaliumi. Ky material hyrë në trupin e njeriut, të ushqyer sistemin muskulor të zemrës. Përdorimi kronik i kërpudhat të bardhë do të çojë në eshtra të fortë dhe nyje. Gjithashtu, kjo kërpudhat është e njohur se ajo mbështet nivelin normal të hemoglobinës në gjak, duke rezultuar në rritjen e sistemit imunitar dhe të gjithë organizmit. Ndoshta tifozët mblidhen kërpudha në pyll njohur se kërpudha zakonisht rriten nën pemë i gjatë fuqishme. Dhe askush nuk ka menduar pse nën to? Dhe hulumtuesit kanë treguar se përbërja Borovik është një hormone të veçanta bimore quajtur gibberellins, të cilat janë hormon i rritjes dhe përgjegjës për rritjen e organizmit.

Po, kërpudhat sekreton pemë gibberellin, duke siguruar rritje të fortë, por në vend të kësaj e merr ujin. Pra, kjo fungus është gjithashtu e dobishme për rritjen e trupit njerëzor. Pak njerëz e dinë se në cosmetology përdorin edhe pronat e dobishme e kërpudhat të bardhë. Nuk janë droga të veçanta në bazë të tij, të cilat përdoren kundër baldness dhe alopecia. Përveç kësaj, këto barna të stimulojë rritjen e qerpikët dhe flokët dhe rikthen cilësi të duhur të lëkurës së flokëve. Të polysaccharides pranishëm në përbërjen e këtyre kërpudhave po shkatërrojnë mikrobet e ndryshme dhe bakteret. Veprimet e këtyre polysaccharides në trupin e njeriut mund të zëvendësojë plotësisht të tjera, edhe antibiotikët më të shtrenjta.

Pas disa hulumtimeve, shkencëtarët kanë identifikuar si pjesë e Borovik 8 amino acidet që janë thelbësore për trupin e njeriut. Kombinuara së bashku, këto aminoacidet të përmirësuar gjendjen e sistemit imunitar të njeriut dhe shëndetin e përgjithshëm. Kërpudhat e bardhë mund të mburremi e proteinave të pasurisë. Por në vend të kësaj, nuk ka gjëra të tilla si melaninës, e cila kombinon me proteina në trupin e njeriut dhe promovon shumëzimin e tyre të shpejtë dhe ndarjen. Në të gjithë e më lart pluhur, milled e kërpudha të thata Borovik-përdoret si një pluhur mbi plagë dhe ulcerat. Ky pluhur promovon shërimin e shpejtë të indeve të ndryshme. Gjithashtu, ky pluhur mund të bëjë një maskë fytyrën që do të rivendosur dhe rinovimin e lëkurës, t'i jepte elasticitet dhe shkëlqim.

Gratë që ishin të pakënaqur me figurën e tyre pas lindjes gjithashtu ndihmojnë maskë nga tul e kërpudhat të bardhë. Ju vetëm duhet të vënë përgatitur shënon slurry shtrirje. Pas disa kohë që ju do të vini re shenjat si rozsmoktalysya, dhe lëkura ishte i butë dhe elastike. Atherosclerosis
, pllaka të kolesterolit në enët e gjakut, tumoret e ndryshme - të gjitha këto sëmundje mund kurë këpurdhë bardhë. Healers tradicionale rekomandojmë që të përfshijë në CEP dietë dhe TB tuaja pacientëve kërkon vetëm hani ushqime me këtë produkt. Pas të gjitha, ajo ndihmon të ndaluar zhvillimin e një sëmundje e tmerrshme. Mushrooms, pronat e dobishme për shkak të përbërjen e tyre kimike, mund t'i përdorë ato si mjete për shërimin e plagëve të ndryshme të trupit, ulcerat, etj

Për ta bërë këtë, vetëm duhet të përgatisë një infuzion të veçantë. Për të, të prerë mushrooms në copa të vogla dhe i hedh ujë të vluar në një raport prej 1 deri 10. pushimit të krijoj një termos 01:00. Pastaj, infuzion rezultuar fshij faqet e prekura. Kjo procedurë do të përshpejtojë shërimin e plagëve të ndryshme. Shtëpi unike e këtij kërpudhat është se ajo mund të përdoret edhe në formë të papërpunuara pa ndonjë trajtim termik. Kërpudha të thata mund të hahet si krisur, pluhur dhe shtuar në ushqime të ndryshme për të ushqyerit. Rinat Abdrahimov,