E bardhë, e kuqe puçërr në penis glans - ajo


Burrat shqetësohen për shëndetin e tyre apo pak më pak se femrat, edhe pse nuk përpiqet për të treguar atë. Natyrisht kryesisht të interesuar në shëndetin e tyre riprodhues. Nuk është sekret që nuk trajtohen sëmundjet e sistemit urogjenital - një rrugë të drejtpërdrejtë në impotencë dhe infertilitetit. Këto sëmundje mund të jenë të natyrave të ndryshme, të shkaktuara nga patogjenë të ndryshëm mund të jetë e bardhë, e kuqe puçërr në glans penis - çfarë është ajo? Kjo është pyetja e parë që do të jetë ditë e natë relentlessly ndjek njeriun derisa ai gjen një përgjigje. Nga rruga, përgjigja e kësaj pyetje është paraqitur në artikullin e mëposhtëm.

Pse mund të shfaqet puçërr të bardhë? Arsyet janë shumë të ndryshme nga më të dëmshme dhe duke përfunduar me sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Le të fillojmë me të padëmshme. Ata janë shumë të thjeshtë dhe banal - mungesa e organeve gjenitale të higjienës apo ndryshimet hormonale të trupit në adoleshentët. Në këtë rast ka ngjalat. Ata janë diçka si puçrra në fytyrë, të vendosur nën-lëkurë në fre dhe / ose përreth kokës së penisit. Në mënyrë tipike, nuk ka asnjë siklet nuk është vetëm dhimbje e madhe, më keq gjatë raportit seksual. Përveç kësaj, gjatë puçrra fytyre marrëdhënieve seksuale mund të ia plas.


Për të hequr qafe këtë lloj fytyre mjaft përdorni xhel për higjienën intime, ndiqni rregullat e thjeshta të ushqyerit e duhur. Që ushqim është e rekomanduar për të fshirë skuqur, erëza, erëza, ushqim i tymosur. Shtrydh aknet në asnjë rast! Një tjetër shkak i puçërr të bardhë mund të jetë lythat gjenitale. Ajo është shkaktuar nga papillomavirus njeriut (HPV), e cila është transmetuar nga kontakti seksual nuk është i mbrojtur.
Ndonjëherë HPV është eliminuar nga vetë njeriut me sistem të mirë imunitar. Në këtë rast, trajtim është e nevojshme. Por kjo nuk është gjithmonë rasti. Shumë njerëz janë bartës të HPV në të gjithë jetën time.

Çdo dobësim i sistemit imunitar HPV është pamja e dukshme e lythat, duke përfshirë edhe kokën e penisit si pimples të bardha në të. Nuk është një mënyrë shumë e thjeshtë duke përdorur të cilat ju lehtë mund të dallojë lythat gjenitale nga puçërr të thjeshtë të bardhë mbi kokën e penisit. Është e mjaftueshme për të vënë në një skuqje acid dyshimtë 5% acetik duke përdorur një burbuqe pambuku. Rezultati duhet të vlerësohet pas 3 minutash. Nëse vendi i aplikimit të acidit acetik zbardhen - një lythat. Nëse ngjyra mbetet e njëjtë, arsyet për shqetësim, një puçërr të thjeshtë të bardhë. Shkaqet më serioze pimples bardha në penis glans, të shoqëruara zakonisht me sëmundjet seksualisht të transmetueshme ose infektive.

Por pamja e tyre është e shoqëruar gjithmonë nga disa simptoma të tjera, shkarkimin, djegie, kruarje, erë, siklet, etj Në këtë rast, duke te mjeku për këshilla dhe trajtim! Jo vetë-trajtim dhe vetë-diagnozën! Rreziqe të tjera sëmundje në lëvizje kronike, atëherë nuk është impotencë dhe infertilitetit mesme "në dorë". Çfarë mund të duket puçërr të kuqe? Shkaqet e pimples kuqe në penis glans mund të duket e patologjive të ndryshme. Besohet se pamja e tyre shpesh shkaktohet nga një sëmundje seksualisht të transmetueshme, edhe pse kjo nuk është gjithmonë e vërtetë.

Shumë pacientë nuk janë të vetëdijshëm për detaje të tilla nuk shkoni te mjeku me kohë, duke pasur parasysh statusin e tij si diçka të turpshme. Dhe absolutisht asgjë. Kështu, humbur kohë të çmuar. Sëmundja përparon, duke çuar në pasoja të pakthyeshme në aspektin e shëndetit riprodhues të meshkujve. Dhe kështu, arsyet për shfaqjen e pimples kuqe mbi anëtarit kokë mund të duket: • infeksioneve të transmetueshme nëse nuk mbrohet marrëdhënie, sifilis, herpes gjenital; Proceset • specifike infektuese lezione fungale; • Asnjë specifike inflamatore kusht balanoposit, kontakt dermatit; • proceset autoimune, psoriasis, psevdopsoriaz; • kanceri i lëkurës dhe penis; Këto nuk janë të gjitha arsyet pse njolla mund të shfaqen në penis.

Për të sqaruar diagnozën duhet të vizitoni një dermatolog mjek. Në disa raste është e këshillueshme që të konsultoheni me një dermatolog mjek nëse ka pasur puçërr të kuqe ose të bardhë në penis? Kjo është një domosdoshmëri, nëse: • 2 javë skuqje është i pranishëm, por ajo nuk shkakton ndonjë siklet dhe nuk e ndryshojnë natyrën e tij; • një kruarje të fortë dhe ënjtje e organeve gjenitale; • pimples ose blemishes zhvishem dhe të kuqe; • flluska janë të mbushura me lëng, ndonjë (e qartë, me re, të përgjakshme); • nyjet limfatike në zonën ijë është rritur dhe ethe; • puçërr kuqe bleu plagë lloj pa dhimbje apo plagët; Sigurisht puçërr koncept të gjerë.

Ajo mund të jetë shumë i çuditshëm, të jetë e mbushur me lëng plage apo përmbajtje të qartë, të ngjyrave të ndryshme (të bardhë, të kuqe). Në këtë drejtim, paraqitja e ndonjë lezioneve jo të dukshme duhet të shihni një mjek. Alex,