Dhëmbët shtrati në shtëpi


Nuk është sekret se buzëqeshje e bardhë - një pjesë integrale e jashtme e njerëzve të suksesshëm. Shpesh dëshira për të zbardh dhëmbët duhanpirësit apo dashamirët e kafe të fortë. Kjo është për shkak të faktit se zakonet e tilla ndikojnë negativisht ngjyra e smalt. Shumë njerëz mendojnë se e bardhë është e dhëmbëve që përmbajnë sasi të mëdha të kalcium. Ky është një keqkuptim, sepse në qoftë se smalt përmban shumë kalcium, ajo ka një ngjyrë të verdhë. Nëse jeni të vërtetë duan të jenë buzëqeshje mjeshtër i bardhë për një kohë të gjatë, atëherë ju jeni një procedura profesionale të tilla si zbardhues lazer. Por në qoftë se ju nuk keni para të mjaftueshme apo për ndonjë arsye tjetër nuk mund të përballojë këtë procedurë, mos e humbni shpresën.

Bed dhëmbët në shtëpi është gjithashtu të arritshme. Megjithatë në shtëpi të zbardh dhëmbët nuk mund të zgjasë gjatë. Në këtë rast ju duhet të aksioneve të konsiderueshme të durimit dhe përpjekje, por është patjetër të lejojë që të duken spektakolare në momentet e rëndësishme të jetës suaj. Nëse dhëmbët çngjyrosje në shtëpi prioritet të lartë për ju është "bëj asnjë të keqe", kjo nuk është e njerëzve rrallë zazhevrily dëshira për të rregulluar dhëmbët e tyre, duke lënë mënjanë procedura themelore të sigurisë të zbardh smalt. Si për të bërë dhëmbë të bardhë në shtëpi? Së pari, ju do të duhet të pastë dhëmbësh shtëpi.


Për këtë rastolchem ​​kalcium tabletë, duke rezultuar përzierje pluhur me kripë dhe shtoni pak ujë në një paste jashtë si të trashë. Nëse doni një aromë të këndshme, ju mund të shtoni një pastë dhëmbësh të zakonshëm. Procesi i pastrimit dhëmbët e fondeve të tilla duhet të jenë më të kujdesshëm se zakonisht kur brushing dhëmbët pastë dhëmbësh që nuk e dëmtojnë smaltin. Deri në kohën që kjo procedurë duhet të kërkojë tre deri në pesë minuta. Pothuajse të gjithë zbardhjen në shtëpi kanë veti agresive, do të thotë se ata mund të rritet në masë të madhe ndjeshmërinë e dhëmbëve tuaj ose mishrat lënduar. Prandaj, shtëpi zbardhjen ju duhet të kontaktoni dentistin tuaj i cili ju tregon se si për të zbardh dhëmbët tuaj dhe të ju lejojnë të përdorin atë.

Peroksid Peroksid hidrogjeni është një acid i dobët dhe ka veti oksiduese. Prandaj, mund të gjendet si pjesë e shumë gels dhe pasta, dhe në gargarë dhe dezinfektues përgatitjet masive. Peroksid ka kohë përdorur si një ilaç për dhëmbë zbardhjen jane bazuar mbi komponimet e hidrogjenit dhe oksigjenit. Natyrisht, aq më i madh përqendrimi, më mirë do të jetë efekti i tij. Megjithatë, mbani mend që në përqëndrime të larta ajo ndikon në ndjeshmërinë e mishit të dhëmbëve, kështu zbardhues profesional përqëndrimi në masë i peroksid hidrogjeni nuk i kalon dhjetë për qind.

Për agjentët zbardhues vetë-hotelieri, i përbërë nga peroksid hidrogjeni, ju duhet të përzierje sode rregullt pjekje, të cilat ju mund të blejnë në çdo dyqan ushqimor, me peroksid hidrogjeni deri sa ju të merrni një paste trashë. Ajo gjithashtu mund të shtoni pak kripë për të ndihmuar të hequr pllakën. Pasi ju lajnë dhëmbët tuaj kjo paste është e nevojshme si ju mund tërësisht shpëlarje eliksir gojën ose, në raste ekstreme, ujë të ngrohtë. Në asnjë rast nuk mund të kryejë substancë në bazë të peroksidit të hidrogjenit në ezofag. Nëse ndjeshmëria juaj dhëmb apo çamçakëz do të rritet në mënyrë dramatike - shih dentistin tuaj.

Mjete alternative janë substancat OTC dhëmbë çngjyrosje produkte që përmbajnë peroksid carbamide ose hidrogjen. Zakonisht ata shkojnë në një strips dentare ose gels. Capa strips dhe më i përshtatshëm për t'u përdorur dhe të rezultojë nga ta për një periudhë më të gjatë, por ata do t'ju kushtojë më shumë. Shirita të zbardh dhëmbët Përkundër faktit se strips, xhel dhe rojet e gojës janë më të shtrenjta se në shtëpi i bërë makarona, shpenzimet janë ende jo i madh, dhe efekti i tyre tashmë mund të vini re javën e parë të përdorimit. Të strips janë të ndryshme nga pika dhe komoditet efekt të dukshëm zbardhjen në ditët e para të aplikimit.

Më pak strips është se, për shkak të dizajnit të tij, ju mund të zbardh vetëm dhëmbët e parë. Për të aplikuar strips, thjesht aplikoni një prej tyre në radhë të lartë të dhëmbët e parë dhe të presin për rreth dyzet minuta (në varësi të prodhuesit t