Përfitim punë rutine dhe dëm


"Nëse ju dëshironi që të jetë i fortë - drejtuar, ju doni të jenë të bukur - të kandidojë, ju doni të jetë i zgjuar -! Drejtuar" Këto fjalë nuk janë për asgjë gdhendur në shkëmbinj në Greqi! Nëse jeni të interesuar treadmills, atëherë ka shumë të ngjarë të bien dakord me këtë deklaratë. Siç mund ta shikoni, faktin se gara në çdo moshë njerëzit e shëndetshëm njihte nga koha e Greqisë së lashtë. Për të filluar running rreth në ditët e sotme - vetëm duhet një vullnet të mirë. Ju duhet të mësoni veten për të marrë deri shumë herët ose të kandidojë në mbrëmje, të shkojnë jashtë në çdo mot, qoftë shi apo era e fortë. Nëse kapërcyer përtacisë dhe ju frikë forcën, rrugën për shëndetin dhe bukurinë - të hapur!

I dëshpëruar? Nuk ia vlen! Në sakrificat e tilla nuk mund të shkonte sepse progresi teknologjik nuk qëndrojnë ende. Në ditët e sotme, ju mund të kandidojë rreth në dhomë, sepse ajo është në treadmills shitje. Kështu që tani të gjithë mund të kandidojë. Për ta bërë këtë, të blerë një punë rutine! Por nuk do të ishte zëvendësim drejtimin në të egra mbi shtëpie i dëmshëm i madh? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, le të flasim rreth asaj se si për të trajnuar në një rutine, dallimin vrapim jashtë dhe brenda dhe kushtojnë këtë artikull "Rutine: përfitimit dhe dëm." Kështu, të angazhohen në dhomën e parë, ju nuk duhet të vishen për të motit dhe të shkojnë jashtë për të marrë frymë në makina shter.


Së dyti, për të përcaktuar rrugën e ju kudo. Për shembull, në para TV. Dhe kjo është një plus: të kthehet larg nga lodhja, dhe mund të bëjë më shumë që do të punojnë për ju. Ngarkesës në punë rutine rregullohet: Të rritet, kënd shpejtësi, ju mund të vini deri një trap apo montuar në këmbët peshën. Plus punë rutine është se ajo ka sipërfaqe është e qetë, nuk ka vrima përkatësisht dhe kodrat që mund të dëmtojë këmbë tuaj. Ju mund të ndryshojë këndi, duke simuluar përpjetë. Dhe më e rëndësishme - ju nuk mund të ndalet befas, ajo nuk do të kandidojë në rrugë!

Pas ndalesë të papritur ndërsa drejtimin e keqe për zemrën. Por në punë rutine nuk është e mundur. Përndryshe, bien, dhe pasojat mund të jenë për veten tuaj, dhe për mobilje dhe dekor në apartament. Një tjetër plus i studimeve mbi të - është një funksion i matjes impuls. Kur duke ecur ose running, ju lehtë mund të masë normën tuaj të zemrës, i cili është i rëndësishëm për njerëzit me sëmundjet e sistemit kardiovaskular, si dhe për më shumë i shpejtë dhe i saktë arritur qëllimet e tyre. Që modes punë rutine jo vetëm mund të kandidojë, por të angazhohen në atë këmbë, le të na konsiderojnë duke ecur dhe drejtimin veç e veç.

Kur ecje, ju do të zhvillojnë durimin e trupit, për të forcuar muskujt e mollaqe dhe këmbët, prapa dhe abs. Vetëm nuk do të ketë ngarkim ndikim në shpinë (e cila është e rëndësishme për mbipeshë). Kalori të kontrolluara djegia - 350-450 kcal / h. Gjatë afat ju do të djegur kalori më shpejt - për - 500-700 kcal / h. Drejtimin në mënyrë efektive djeg yndyrë dhe forcon muskujt. Prapa dhe shtyp praktikisht jo të përfshirë të përfshirë vetëm mollaqe dhe kofshët e pasme të. Cilat janë përfitimet e duke ecur dhe drejtimin në imitues? Përfitimi kryesor i imitues është se ajo i jep kardio. Prandaj, ju duhet trena të zemrës dhe enët e gjakut.

Kjo do t'ju japë energji, liri, dhe më e rëndësishme - jetën. Pas norma e vdekjeve nga sëmundjet e zemrës është i lartë, por për shkak të nevojës së saj për të "shkuar" dhe "arrati" në rrugën e duhur. * Seancat Përditshëm do të bukurisë fizike. Pas të gjitha yndyrna janë djegur ndërsa muskujt bëhen më të fortë dhe ton! Është gjithashtu e rëndësishme për jetën aktive dhe argëtim. Gjithashtu nga klasa e kanë përmirësuar metabolizmin, dhe ajo është e njohur për të ndikojë në shumë procese në trupin tonë. Para së gjithash peshë dhe lëkurës gjendje të. * Nëse joints lënduar zgjedhin ecje, nuk kandidon. Muskujt janë forcuar dhe shumë probleme mund të zgjidhen nyje sëmurë veten e tyre.

Aktiviteti i përditshëm fizik rrit përqendrimin e dioksidit të karbonit në gjak, që teoria e PK-së Buteyko gjithashtu i dobishëm. * Të bësh ushtrime për ndërtimin e shumë më të rehatshme se në rrugë. Për më tepër, në mënyrë për të shkuar në parkun më të afërt ku ju mund të ecin ose të drejtuar larg nga exhausts të makinave për të shpenzuar 1,5-2 orë.
Një kohë të lirë në shumë atëherë dhe atje ... Programi për shpenzim të përshpejtuar me kalori Nga ushtrim intensitetit rrit normën e djegur kalori për minutë. Rutine mundëson kontrollin e plotë të procesit. Alternuara running (jerks) me pjesën tjetër - një stërvitje e madhe kontrolluar zemrën.

Si për të trajnuar për këtë? 1. Ju duhet një regjim i "ecje të fuqishme / running": 7,5 km / h / 10,5-13 km / h = 1 minutë 2. Big Easy (!): 5,5 - 6,5 km / h = 1 minutë. Ky cikël duhet të përsëritet 6 herë. Pas kësaj ju mund të shkoni për një sprints të shkurtër (30-60 sekonda) në shpejtësi maksimale, pastaj 2 minuta më këmbë i qetë. Opsionale, ju mund të përsërisë sprint përsëri. Gjatë trajnimit ju do të "djeg" 110-180 kalorive; sprint - 150-210 kalori. Rutine ndihmon të shpëtoj të stresit dhe lodhjes Shkencëtarët kanë treguar se kardio dhe frymëmarrjes praktikat mirë jashtë edhe stresin më të rënda.

Aktiviteti fizik ul kortizolit hormon, e cila shkakton shqetësim. Lidhur teknikat e frymëmarrjes - kjo është një ilaç i vjetër dhe provuar për lodhje. Çfarë duhet të bëni: 1. ecje të fuqishme / vrapim: 7,2 km / h / 9,5 km / h = 5 minuta ecje 2. Slow: 5,5 km / h = 2 minuta Kontrolloni nëse janë apo rinisur frymëmarrjen dhe kontrolloni ngadalësuar ose puls. Do të mbajë, por shumë ngadalë (4-5 km / h) për 8 minuta ose më shumë. Kalorive: 70-120 kalori. Nëse jeni të lodhur gjatë ushtrimit, nuk do të ndalemi. Së shpejti ju do të ndjeni një rritje të fuqisë dhe energji. Statistikat: zemra e njeriut 50 vjeçar, i angazhuar në një afat, dhe 25 vjet pa luajtur sportive - në të njëjtën gjendje.

Dhe jo vetëm e muskujve të zemrës, dhe të gjithë sistemin kardiovaskular. Konkluzionet dhe rregulla themelore: 1. Pulse: Nëse norma impuls i 140 rrahje në minutë - shpejtësi të ngadaltë, të vazhdojë më vonë. Në fund të çdo stërvitje ju nuk duhet të shkojnë në rrugën e deri kursit tuaj të zemrës lart 100 rrahje në minutë. 2. shpat e pista: kënd ndryshon me frekuencën në gradë e gjysmë. Efekti i ecur në shpatin më shumë kohë të nevojitet më pak. Është e rëndësishme për ata që janë përfshirë në figura masë të madhe mollaqe. E rëndësishme! A nuk e drejtuar me një udhë shpat në këtë mënyrë - vetëm në këmbë! Vetëm shpat lejueshme për drejtimin lehtë - 1-2 gradë. 3.

Përfitimet e pista dhe se ju zgjidhni kohën kur vraponte për sport ose në këmbë për të bërë, e cila është e bukur! Ju mund të shkoni në çdo kohë, në varësi të objektivave të ndjekura. Për të energji - në mëngjes, për të djegur yndyrë - në mbrëmje. 4. Si të bëni: Marrëveshja mund të paktën çdo ditë, por në qoftë se ju stërvitje të vështirë, atëherë prishet e 1-2 ditë, ose të ndryshojë programin e trajnimit. 5. Objektivat: Është e rëndësishme për të përcaktuar saktësisht se çfarë doni në këtë moment. Në çdo rast, duhet të zgjidhni programin e trajnimit për çdo individ dhe mund të kërkojë ndryshime në dietë. 6. Në disa modele, gjurmët janë ndërtuar në aplikimet, e cila është e mirë.

Ju zgjidhni moshën lloj program, pesha, dhe programi do të llogarisë për ju ngarkesës. Kjo është një trajner i vërtetë personal. Dhe në qoftë se ju mund të përballojë një trajner personal kur konkurrojnë në rrugë?! Këtu ju keni një tjetër përgjigje, duke konfirmuar të mirën e rutine! Së fundi, ne redaktuar së bashku me faqen doni të vini re se në qoftë se ju bëni në mënyrë rigoroze në programet e propozuara, punë rutine vjen keq ju nuk mund të sjellë. Fat i mirë për të gjithë në zgjedhjen! Cheers! Art_kor,