Erizipelë - mjetet juridike popullore, bituminosulfonate amonit


Erizipelë, ose, në mënyrë të foluri të përbashkët - turi është një sëmundje e vështirë të lëkurës shkaktuar nga depërtimit në shtresat e lëkurës thella dhe sipërfaqësore streptokkokov patogjenik mikroorganizmave jashtëzakonisht fshehtë. Pacientët me diabet mellitus, sëmundjet sistemike të lëkurës; njerëzit me sistemet imun të dobësuar vuajnë nga inflamacion erysipelatous më shumë të ngjarë. Për trajtimin e sëmundjes, ata mund të përdorin arritjet e mjekësisë moderne dhe tradicionale. Mbi to ne do të diskutojnë në artikullin "erizipela -. Mjetet juridike popullore, amonit bituminosulfonate" Gjëja e parë që ju duhet të jetë i vetëdijshëm se të aplikoni amonit bituminosulfonate e erizipela nuk duhet, madje edhe në literaturë dhe burime të internetit, rekomandimet e mëposhtme.

Sot ne duam të "largoj" mitet. Disa pacientë vuajtur turi sepse sistemi i tyre i imunitetit "zasboila" të prekshme për shkak të "sistemit të komplementit" përcaktohet gjenetikisht. Normalisht Streptokoket janë të përkryer në krah të njeriut dhe gjithmonë i pranishëm në sipërfaqen e lëkurës. Por më pak të dobësuar funksionet mbrojtëse të trupit - dhe tendosje të virusit përparon, ai bëhet ind agresiv dhe i mrekullueshëm, duke ndërprerë furnizimin me gjak, duke shkaktuar probleme me venat, inflamacion dhe gjendje e dhimbshme. Masa më e mirë parandaluese kundër erizipela është për të forcuar sistemin imunitar, parandalimin diabet, shmangien e hipotermi, përmbahet nga kruarje dhe përpunimin në kohë të antiseptics abrasions të vogla dhe dëmtimin e lëkurës, duke përfshirë kafshon kafshëve.


Për trajtimin e inflamacionit mjekët erysipelatous porosis terapi te kombinuar, përbërë kryesisht nga gëlltitjes ose nepermjet injeksioneve fortë seri antibiotikët penicilinë. Trajtim antibiotik terapi përballet përfshin injeksione të gentamicin ose benzylpenicillin; marrjen orale (nga goja) erythromycin, oletetrin, Sumamed, Ciprofloxacin, Cephalosporins ose furazolidola dhe droga të tjera serioze. Përveç kësaj, përdorimi i terapisë rrezatuese dosed llambë kuarc ose phototherapy. Së jashtmi aplikuar krem ​​zink përzier me pluhur të thatë antibiotik "Balneotsil."

Formë eritematoze e erizipela yhtyolovoy përjashton përdorimin e krem ​​ose ointments Vishnevsky topically për të trajtuar. Në rekomandimin e një doktori mund të aplikojnë metiluratsilovuyu melhem në disa raste. Fshij lëkurës antiseptik prekur "chlorhexidine". Droga Alkooli duhet të përjashtohet tërësisht për përdorim të jashtëm. Për të rritur imunitetin, pacienti është përshkruar vitamina turi katër-kurs: grupi B, vitaminë A, rutin, acid Askorbik. Nuk janë mjete të mira popullore që rekomandohen trajtime për fytyrat. Për shembull, aplikimi i aplikimeve terapeutike të një përzierje të pjesëve të barabarta të lë nënën dhe njerka dhe daisy lule zaparenyh ujë të vluar dhe i përzier me mjaltë të trashë.

Të njëjtën përzierje mund të përdoret brenda një dite në tre teaspoons. Një tjetër popullor recetë - shërimin krem ​​bërë nga gjalpë pakripur përzier me yarrow freskëta. Lyej zonën e prekur me një shtresë e hollë e disa krem ​​i herë në ditë. * Një shumëllojshmëri e ointments medicinale bimore për trajtimin e fytyra: një përzierje e krem ​​yndyror me bllokim të freskëta rodhe ose mjaltë me rrit petals lule apo hips. All pomade është aplikuar direkt në faqen e inflamacionit. Në çdo rast, mos harroni se alergji në mjaltë ose ethe hay është një contraindication për përdorimin e terapeutik "varenitsa." Tipar erizipelë nuk është plotësisht vylikovuvatysya ndonjëherë.

Pasi i sëmurë dhe shëruar, duhet gjithmonë të monitoruar shëndetin e tyre për shkak të përsëritjes të mundshme. Prandaj nuk është e mundur që të angazhohen në fytyrat e vetë-trajtimit. Është e nevojshme që të koordinojnë të trajtimit të planit, metodat dhe drogë me dermatologists. Catherine Rural, www.rasteniya-lecarstvennie.
ru