Birch, fushë vyunok - bimë-farë e keqe


Përshkrim. Bindweed fushë ose thupër - një alpinist medicinale bimë shumëvjeçare. Ajo i takon familjes së bindweed. Stem bindweed terren në 0,75 metra e gjatë, e hollë, ribbed, të shtrirë. Gjethet e saj petiolate, drejtkëndësh ose ovate-eliptik, alternative. Petioles kanë një gjatësi më të madhe se në pjatë fletë. Lulet janë bimë aromatik, rozë ose të bardhë. Ajo lulëzon nga maji deri në shtator. Lule Kurorën - gyp-formë, filxhan lule - 5 rezolutë. Fruta ngjitje - kapsulë butë vezak me 4 fara të zeza. Shpërndarja. Bindweed fushë rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët, Kaukaz, Siberi Perëndimore dhe Azisë Qendrore.

Birch, fushë v'yunok - bimore, farë e keqe dhe mund të gjenden në kopshtet apo mbush lashtat në fusha. Mbi bimët e tjera - barërat e këqija mund të gjenden në librin "Pronat e dobishme e barërat e këqija", nga N.
M. Kislov. Çorape. Në aplikimet mjekësore që i nënshtrohen korrje pjesën aboveground e bimëve, fara dhe rrënjët e fushës thupër. Po bimë barishte Birches rezervave në lulëzuar e saj, farë - kur të piqen rrënjët e saj - pranverë e hershme. Trajtimi Produkte të përgatitur fllad vetëm me lëndë të parë dhe pastaj ata janë ruajtur në formë të përfunduar tretësirë ​​ose zierje. Përbërja kimike. Aktualisht konvolvulin glycoside bimore, flavonoids, vitamina C dhe E, hidhërim, taninet, alkaloide, saponins triterpene, coumarins, të cilat prishen proteina, enzime.


Pronat farmakologjike. Bimore është një diuretik, laksativ, analgjezik, plagë shëruese, veprim antispasmodic dhe hemostatic. Aplikimi. Supë dhe ekstraktet e rrënjëve në mjekësinë popullore si një mjet anastezik për dhimbje dhëmbi, bruises, enterocolitis, gastrit. Supë pijen tërë barishte me inflamacion i traktit respirator sipërme, dhimbje koke, astma, bronkit kronik, semundjet e shpretkës dhe mëlçisë, sëmundjeve akute të rrugëve të frymëmarrjes. Bimët barishte infuzion përdorura topikale për sëmundjet e lëkurës të ndryshme në formën e locione dhe fasha.

Fresh fushë kaçurrel bari është aplikuar si një hemostatic, shërimin plagë dhe agjentët analgjezik. Lëng të freskët është përdorur nga jashtë - me dermatomycosis dhe dermatit. Farërat e kaçurrel përdorur si një diuretik në vështirësi në urinimi, dhe dështimi i veshkave dhe të zemrës. Medikamente. Infuzion. Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë gjelle e bimëve barishte Birches fushës dhe të lënë për rreth 40 min., Pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale. Pini 3 g në ditë për 1 -. 2 lugë. Supë. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. i bimëve barishte, ngrohje 15 minuta në një banjë me ujë të valë, pastaj ftohur në 45 minuta profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni 20 minuta para ushqimit për 1/4 filxhan në mëngjes dhe në mbrëmje. Tretësirë. Hidh freskët bindweed bar 70% alkool në një raport prej 1: 4, këmbëngulin për dy javë në një vend të errët, dhe pastaj thahet me napë. Merrni 3 g Per ditë prej 0.5 -. 1 lugë çaji për 15 - 20 minuta. përpara se të hahet. Contraindications. Fushë Medikamente ngjitje nuk është e këshillueshme për të përdorur gjatë shtatzënisë.