Buds thupër, i përjetshëm, kamomil, Wort Wort Shën Gjonit


Një nga ekspedita të UNESCO-s në Tibet në fillim të këtij shekulli gjetur një koleksion recetë për përtëritje. Sipas murgjit ata e përdorin atë për mjaft kohë, që nga shekulli i gjashtë para Krishtit. Si e bën mbledhjen e tyre? Kjo ju ndihmon të humbni peshë, eliminon akumulimin e baktereve të dëmshme, forcon enët e gjakut dhe e bën trupin më të rinj, aktivizon proceset metabolike. Pse kështu? Fakti që secili nga katër të bimëve jep efekte imunostimulues. Hypericum përfshin një shumë të zinkut dhe micronutrients tjera. Asnjë element gjurmë zink nuk janë qelizat e imunitetit. Daisy lehtëson rrjedhën e sëmundjeve të fshikëzës dhe veshkat, redukton inflamacion të traktit gastrointestinal, heq gazit të tepërt.

Ai gjithashtu rrit numrin e qelizave T të sistemit imunitar që luftojnë bakteret dhe viruset. Buds thupër të eliminuar lëngjeve të tepërta, dhe me të gjitha substancave dhe bakteret e dëmshme. Helichrysum - relakson muskujt e lëmuar, largon bakteret e dëmshme dhe inflamacion, përmirëson metabolizmin lipidet, ndihmon në atherosclerosis, diabeti, rrit pesha e trupit, heq kolesterolit në biliare. Duke punuar së bashku, të gjitha këto bimë prodhojnë përtëritje. Për të përgatitur për mbledhjen e marrë buds thupër rinovimin, Shkumë, kamomil, Wort Shën Gjonit - 100 gram. Ata me kujdes melchat, pastaj 1 tbsp.


l. përzierjet mbrëmje e mbushur me 0,5 litra ujë të valë dhe të mbahen brenda natës në një termos. Në mëngjesin e infuzionit është filtruar. Pije atë mbrëmje të ngrohtë në një gotë me shtimin e 1 h. L. mjaltë për rreth 30 minuta para një vakt deri në fund të infuzionit. Përsëriteni përtëritje fetar rekomanduar çdo 5 vjet. E pra, tani që ju e dini se si të gatuaj tarifë për përtëritje dhe zgjerim të jetës, unë dua të përpunuar në përbërësit e tij. Buds thupër Zgjidh një syth për Bud thupër. Vaj i tyre thelbësor përmban betulin, karyofyllen, betulenol, belulenovuyu acid. Ata gjetën flavonoid komponimet, saponins, alkoolet triterpene dhe acid Askorbik.

Përdoret brenda për inflamacion të mëlçisë, Ulçera në stomak, dhimbje nevralgjike, edemë, sëmundjet pulmonare, si anthelmintic, produkt choleretic; nga jashtë - për sëmundjet e lëkurës, ekzemë, bedsores, reumatizmi, ekzemë plagët. Shkumë Emra të tjerë popullor: lule të thata, acar-bari, Beetles pleshtat, kuotat e verdhë cat, biskota, lule të thata. Bimore e Compositae familjes, bimë shumëvjeçare barishtore e ka ndjerë bardha push, lartësi 30 cm. Rhizome zezë dhe kafe shkopi i shkurtër rrënjë degëzuar. Stem ngritur, të degëzuar. Lë të tërë alternativ. Lulet janë të vogla, limon-verdhë e vendosur në shporta globulare.

Fryti është ngjyrë kafe - achenes paqëndrueshme. Helichrysum preferon tokës me rërë. Pick inflorescences Helichrysum lulëzim të hershëm, humbje e ngjyrës në shporta me peduncles. Pharmaceutical Raw Materials - shporta të thata sferike në peduncles shkurtër. Shije është djegëse-hidhur. Ruajtur Helichrysum papërpunuara 4 vjet. Inflorescences i përjetshëm që përmban alkool të lartë molekulare, vajra esenciale, flavones glycosides, taninet, resins, kripëra minerale, elementët gjurmë, carotenoids, yndyrore dhe organike acide, pigmente, vitamina C, K. Helichrysum ndihmon liruar biliare, stimulon sekretimin e stomakut lëng pankreatik dhe ka aktivitet antibacterial, redukton peristaltikės, ngadalëson funksionin evakuimi stomakut.

Tufë lulesh përdoret si një ekstrakt të thatë, tretësirë, zierje hepatiti, cholecystitis kronike, gastrit kronik, gurëve të tëmthit, enterocolitis kronike, dyskinesia tëmth. Ekstrakti i thatë i Helichrysum - ekstrakt grimcuar pluhur i luleve dhe lactose. Drogës "Flamini" - tableta përqendrohen Shkumë me rërë. Indikacionet: sindromi postcholecystectomical, Hepatiti viral, gepatoholetsistite, kolangiti, erozioni, ulceration e kornesë. Infuzion Helichrysum është përdorur edhe në praktikën veterinare. Thatë e përjetshme - një ilaç për moles. Kamomil Emra të tjerë: bar mitrës, Romanets, kamomil.

Asteraceae Family. Barishte vjetor. Core rrënjë, rrjedhin deri në 90 cm branched, i drejtë. Lë alternative, sessile, e gjelbër të ndritshme, dissected rëndë, me një segmente të mprehtë shtytje. Baskets janë në skajet
rrjedh që përmban 20 lule të bardha kallam. Kryesor Dallimi kamomil farmaci - i uritur, enë hemispherical. Lule lokal të verdhë, biseksual, fruta - achene i zgjatur. Tjetër papërshtatshme. Lëndëve të para farmaceutike - shporta lule, të mbledhura gjatë lulëzuar në masë (në më të lartë përmbajtjen thelbësore të naftës në uzinën). Erë është, aromë e fortë me erëza, pak e hidhur.

Shtrirja e kamomil është shumë e gjerë. Në lulet e kamomil janë: hamazulen, lactones, terpenes, coumarins, e hidhur, acide organike, carotene, mukusit, glycosides, polysaccharides, vitamina. Përgatitjet kamomil dilates enët e gjakut, të stimulojnë oreksin, dobësohet reaksione alergjike, të rrisë numrin?
? Shkurtimet Erdechnyh, të përmirësojë funksionin e frymëmarrjes kanë qetësues, choleretic, anti-inflamator, antiseptik, slabovyazhuschim, anticonvulsant, Hemostatic, analgjezik, veprim bën të dalë djersë. Në formën e infuzione (10; 200) është marrë nga goja për kolit kronik, fryrje, diarre, te stimuluar sekrecion biliare, rregullimin e ciklit menstrual, sëmundjet gjenitale.

Jashtme: pije me anginë, një dhimbje dhëmbi, pezmatim i fytit; në vulvitis, trashje - ujitjes; fasha për abrasions. Wort Shën Gjonit Emra të tjerë: sëmundje të gjakut Rinj, travitsa kuqe, krovavnik. Familja gjitar. Barishte gjithëvjetor. Rhizome branched shumë. Stem ngritur, dvuhhrannyh, të degëzuar, lakuriq. Gjethet janë të vogla, të kundërta, me gjëndra të shumta (dots tejdukshëm). Tufë lulesh corymbose-paniculate, me lule të arta. Fruta - kapsulë e madhe vezak. Ajo rritet në mesin e shkurre në skajet e pyjeve, shpatet me bar. Raw - e tërë pjesa e sipërme (deri në 30 cm) rrjedh me sythe, lule, fruta papjekur dhe e lë.

Nga Wort barishte Shën Gjonit izoluar flavonoids, rutin, hyperoside, quercetin; carotene, thelbësore pigmente flourestsiruyuschie vaj, taninet, acid Askorbik, acid nikotine; rrëshirë. Ofron një diuretik, astringent, antiseptik, stimuluese rigjenerimin e indeve, efekt anti-inflamator. Përgatitjet e Shën Gjonit Wort rrisin ndjeshmërinë ndaj rrezeve UV, spazma vaskulare, forcojnë kapilarët, duke stimuluar sekrecionet e stomakut, përmirësimin e qarkullimit venoz, rritjen e fluksit të gjakut në organet. Ato trajtojnë enterit, diarre, pielonefrit, gastrit, hipertensionit, dhimbje koke, kollë, anemi, sëmundje të mëlçisë; huaj - angina bluetongue, puçrra fytyre, plagët, stomatit, purulent otitis, vaginitis, hemorroide.

Helen Shane,