Buds thupër receta e mjekësisë tradicionale


Sigurisht, pranvera do të vijë shpejt. Por koha nuk qëndrojnë ende, jeta shkon përpara përsëri dhe kujdes nëpër retë e errëta diell të ngrohtë dhe të zgjoheni Snowdrops, mollë lulëzim, një palë vathë jeshile shkarkojë thupër bukuri ruse. Ajo ka kohë që janë vlerësuar në Rusi thupër, e quajti atë një pemë, jep jetën dhe shëndetin. Pothuajse të gjitha pjesët e bimës janë përdorur në recetë e vjetër. Birch bujarisht njeri i trajton sëmundjen e tij. Leh e pemë, gjethet e saj të rinj të gjelbërta, llogore thupër, kërpudhat thupër - chaga, katranit thupër - të gjitha kanë pronat medicinale. Por ne do të flasim për buds thupër sot, receta e mjekësisë tradicionale, ku ata janë duke përdorur.

Ata janë mbledhur në fillim të pranverës, në muajin mars, kur nuk ka gjethe, dhe buds filluan të bymehet. Mars - gjatë lëvizjes aktive të lëng, buds thupër kështu që përmbajnë përqendrimin më të lartë të aktive, të shëndetshme, droga. Marr ato pa i ndarë nga degët. Degët janë të prerë me kujdes dhe pastaj të thata nën një tendë jashtë. Pastaj me kujdes hiqni buds nga degët e thara, të përcaktuara në liri apo qese letre, të ruajtura për disa vjet. Përbërja biokimike e buds thupër Këto pak "dhurata thupër" përmbajnë një sasi të madhe të naftës thelbësore e cila ka veti dezinfektues.


Në këto saponins që kanë pronat diuretik, të paqëndrueshme, patogjene shkatërrojnë. Në veshkat janë acide organike, flavonoids që forcojnë kapilarët, taninet, të cilat kanë veti analgjezik, antibacterial, vasoconstrictor. Gjithashtu ata kanë një përmbajtje të lartë të katranit, e hidhur, vitaminë C. Ata janë përdorur si antibacterial, anti-inflamator, diuretik, stomakut, antispasmodic, expectorant. Ata kanë mjekët pak antitumor, bën të dalë djersë, protyhelmintnymy, pronat hemostatic. Përdorimi i buds thupër në mjekësi Duke përdorur droga të bëra nga buds thupër, trajtimin e sëmundjeve të traktit urinar, sëmundje fshikëz e tëmthit, traktin gastrointestinal, traktin respirator, në mënyrë aktive të eliminuar ënjtje.

Buds thupër në mjekësinë popullore përdoret topically si anti-bakterial, anti-inflamator, shëron plagët, sëmundjet e lëkurës, e përdorur për humbjen e flokëve, është përdorur për të compress trajtimin e nyjeve, duke e bërë kremra për hemorroide si anti-inflamator dhe Hemostatic. Përdorimi tyre për trajtimin tuberkulozit enterobiosis në trajtimin e tumoreve malinje. Si të përdorni buds thupër për trajtim? Provoni këto receta e mjekësisë tradicionale: Më supë për të hequr qafe Sëmundjet e tyre duke përdorur supë. Për ta bërë më 2 h.

l. pour 1 tbsp. e ujë të valë. Kur cool, tendosje, pini 1 tbsp. l. përpara se të hahet. Tretësirë ​​tretësirë ​​është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve.
Kjo është ilaç popullore buds shumë të efektshme trajtim thupër. Këtu është recetë: Gjysma filxhan e para pour 0,5 litra. vodka mirë. Hiq shishe ardhmen tretësirë ​​në një vend të ngrohtë, të errët për 2 javë. Pastaj tendosje përmes disa shtresa të napë dhe të marrë 1 orë. L. përpara se të hahet, Llokoçis në pak ujë. Recetë për trajtimin e lëkurës problemit Hidh 1 tbsp. l. Filxhan veshkave ujë të ngrohtë, Tomita rreth ngrohjes ulët 15 minuta.

Pas 03:00 filtruar make infuzion locion, fshij fytyrën tuaj të heqin qafe e acarim të lëkurës, pimples. Për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, sistemit urogjenital, edema 1 tbsp. l. derdh një gjysmë litër ujë të vluar, shtoni 0,5 h. l. sode. Përfundojë, zhvillohet në një vend të ngrohtë për një orë. Pastaj tendosje dhe pini 1 \ 2 filxhan para ngrënies. Për trajtimin e obezitetit përzierje në një enë qelqi për 1 h L.. buds thupër, bari i thatë Hypericum, Helichrysum, lule kamomil. Mos harroni dru papërpunuara Stupka në një gjendje të pluhur. 1 ch. L. përzierje e bimëve të derdh ujë të valë (1 tbsp.), të mbuluar.

Le të qëndrojë deri ftohur. Pini në mëngjes, para se mëngjesi, 1 tbsp. infuzion. Kursi i trajtimit - 1 muaj. Contraindication Por, pavarësisht asaj buds thupër mjekësisë përdorur shumë gjerësisht, në bazë të këtyre barnave janë të kundërindikuar gjatë rëndim të sëmundjeve të veshkave dhe inflamacion akut i traktit urinar. Ju nuk mund të marrin ata mirë gjatë shtatzënisë. Në të gjitha rastet e tjera u gjetën contraindications për shumë shekuj. Cheers! Svetlana,