Buds thupër shëruese pronat, contraindications


Buds thupër kanë pronat e mëdha të dobishme medicinale: anti-inflamator, diuretik, plagë shëruese, bën të dalë djersë, anti-bakterial. Ato përmbajnë vaj esencial me një nuhatjes shumë këndshme, e cila në mjekësinë popullore si një unik anthelminthic trajtimin e semundjeve te sistemit urogjenital. Ato përmbajnë flavonoids, vitaminë PP, saponins. Përveç kësaj, buds thupër duhet bletët për të prodhuar Propolisi. Për të mësuar më shumë rreth tyre dedikoj këtë artikull në temën "buds Birch. Kundërindikimet Pronat medicinale. " Mbledhja e veshkave Mblidhni buds e janar dhe derisa ata janë humbje e ngjyrës (zakonisht deri në fund të prillit).

Prish në duart e tyre, kështu që ajo është e prerë zakonisht me degë të vogla thupër, lidheni në duaj, të thata në ajër të hapur, dhe pastaj shirë degët apo buds obsmykuyut duart. Nëse buds të thata siç duhet, ata janë të ruajtur shumë mirë në shtëpi gjithmonë në leckë apo letër qese (ju mund të përdorni një pjatë qelqi). Buds thupër lëng mishi Si një masë parandaluese për trajtimin e shumë sëmundjeve duke përdorur zierje thjeshtë të buds thupër: 5-6 veshkat (rreth 10 gram) derdh 200 ml ujë të nxehtë, vlim për 15 minuta, ftohet dhe filtruar përmes napë.


Kjo zierje pini një gjysmë gotë në ditë në mes të ngrënies. Ajo është një burim natyror i vitaminave, acid Askorbik dhe carotene, të dobishme për gripin shërim, SARS, gjatë beriberi pranverë. Me veprim antimikrobik, buds thupër, shërimin pronat zierje është përdorur si një ilaç djersitës, angina pije fytin e tyre. Supë ka një shumë të mirë pronat diuretik dhe choleretic. Me përdorim të rritur në mënyrë të konsiderueshme urinim të saj, ënjtje reduktuar në mënyrë dramatike. Në sëmundjet e lëkurës të shoqëruara me kruarje, filxhan lëng mishi është shtuar në banjë si një qetësues.

Përdorin atë në stomatologji për stomatiti, sëmundjes periodontale si një shpëlarje dhe aplikimet. Fasha të dobishme nga supë me e vështirë për të shëruar plagët, ulcerat, djegiet, sëmundjet e joints. Buds thupër supë e flokëve të dobishme, nxit rritjen e tyre më të mirë dhe parandalon humbjen e flokëve. Alkoolat Ajo është përdorur topically si një shërim i shkëlqyer plagë do të thotë sëmundje purulent, bedsores dhe abrasions, ekzemë. Bitter thjesht rubbed njollat ​​e lënduar. Brenda ajo është përdorur për të stomakut, me dispepsi, 15-20 pika, i holluar në ujë. Për përgatitjen e tij të marrë 1 e buds thupër dhe 5 pjesë të 70% (90%) alkool ose vodka, infused për 3 javë.

Karnaval tretësirë Ekstrakt me vaj e buds thupër janë përdorur si një mjet për të Dermatologjisë. Në shtëpi, kuzhinier gjalpë me buds thupër: 1 filxhan i copëtuar buds thupër derdh vaj perimesh, 600 ml. Insistojnë 40 ditë në një vend të errët, lëkundje herë pas here, shtoni 50 gram kamomil, yarrow dhe Hypericum, dhe të lënë për 3 javë. Pastaj vlim infuzion për 30 minuta, të insistojnë një tjetër 3 ditë. Përgatitja e gjatë, por trajtimi i hemorroide ky mjekim justifikon çdo gjë. Përdorni vaj si microclysters, dy herë në ditë, 10 ml. Në vaj kozmetike përdorimit për fërkim plakjen ose lëkurë të thatë.

Për këtë 3 lugë buds thupër copëtuar derdh vaj ulliri dhe argumentojnë për një muaj, atëherë filtruar. Contraindication Mjerisht, si të gjitha bimët me buds thupër contraindications. Po kundërindikuar absolutisht infusions e përdorimit dhe decoctions e buds thupër vetëm gjatë shtatzënisë, si substanca rrëshinor përmbajtura në to mund të shkaktojë iritim të parenchyma renale. Gjithashtu e nevojshme për të monitoruar urinës për njerëzit që vuajnë nga dështimi i veshkave dhe sëmundjeve akute të traktit urinar. Svetlana44,