Birch kërpudha Chaga


Kjo kërpudha trutoviki, i përmendur në në një edicionet e dorëshkrimeve të shekullit të 16. 1. Përshkrimi i centralit. Chaga (eshkë zhdrejtë, kërpudhat thupër) - shumë kërpudhat që ushqehet me mbathje thupër. Kërpudhat është një rezultat të thellë crack, është i madh, ka një formë të rrumbullakuar në diametër 5-40 cm, peshon nga 3 në 5 paund ose më shumë. Sipërfaqja e kërpudhat pëlhurë e zezë brendshme - solid, ngjyrë kafe të errët, afër thelbin e saj është e butë dhe të lehtë, me vija të errët. Mosmarrëveshjet eshkë depërtojnë në dru dhe shkatërrojnë atë në dëmin leh terren. 2. Kur bimë është e zakonshme.

Kërpudha Birch shpërndarë në të gjithë zonën e butë të hemisferës veriore, ku ka një pemë i nderuar thupër e vjetër. 3. Si të shumohen. Shkaku i kërpudhat thupër është parazitare lezione pemë leh trutovoho kërpudhat. Mosmarrëveshjet të cilat janë të shpërndara nëpër ajër dhe rriten, duke goditur zonat e prekura e pemë leh. Rezultat i ardhshëm formuar cila gradualisht rritet në mënyrë të konsiderueshme në rritje në madhësi. Kjo eshkë zhvillon vetëm në pemë të jetesës. Nën kushte të favorshme për zhvillimin e kërpudhat ajo mund të marrë më shumë se 15 vjet. Rritje formë kërpudhat varet nga natyra e lëndimeve të kores përmes së cilës kapet trutovoho kërpudhat thupër.


Kërpudhat rritet në trungjet e vjetër të rritjes thupër, ndodh në elm, malit hirit, verr dhe madje edhe në panje. Në qëllime mjeksore përdorin vetëm thupër chaga. Kur vijnë në përfundimin e trupit fruiting e kërpudhat dhe procesit të sporulyatsyy, çarje pemë leh dhe prapa. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Medicinale Chaga kërpudha thupër është korrur nga pubescens Betula, Betula pendula, thupër dhe gjethegjerë thupër Manchu. Për trajtim përdorni fruta kërpudhat trupit. Korrat më të mirë eshkë në fund të vjeshtës dhe dimrit, por jo e ndaluar për të bërë këtë në çdo kohë që ju nevojitet.

Outgrowths shkurtuar një pemë me një sëpatë, të prerë përmes në copa të vogla (me trashësi të gjithë jo më shumë se 6 cm). Atëherë ata janë të thata në furrat apo furrat në temperatura mbi 60 ° C. Raw liruar me kujdes nga leh dhe ndotesve tjera. Pas asaj kallamishtet thata qira në qendrat e pritjes ose ruhet në një, i mbyllur, zonë e thatë ventiluar. Afati i ruajtjes së frutave trupit - 2 vjet. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Chaga përmban hirit, oxalic, acetik, formik, vanillic, acid butyric fenolet e lira, pteriny, sterole, polysaccharides, celulozë, lignin. Në kërpudhat fetusit trupit zbuloi gjithashtu substancë strukturë pigmented komplekse, aharitsinovaya rrëshirë acid, triterpenoids, taninet, flavonoids inotodion, alkaloide, polyphenols, shumë mangan, dhe alumini, silici, magnez, kalcium, zink, bakri, dhe hekur.

6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Preparatet e kërpudhave përdoret për stomakut, ngathtësi zorrëve, për trajtimin e polipoza nazal, me anatsidnyh gastritit. Ata të përmirësuar proceset metabolike në trup, e përdorur në trajtimin e kancerit. Në neoplastike zhdrejtë proces eshkë në të vërtetë nuk preken, por pacienti të ndjehen më mirë. 7. veprim i bimëve mjekësore në trup. Përgatitjet kërpudhat japë një laksativ, diuretik, antispasmodic, antimicrobial, veprim analgjezik. Kërpudha thupër pak ngadalëson rritjen e tumorit dhe shkakton të gjitha llojet e origjinës për aktivitetin normal të traktit gastrointestinal.

8. Metoda e përdorimit të bimëve medicinale. Thith kërpudha thupër në ujë të ftohtë zier. Insistojnë 4-5 orë. Kjo kursimit të ujit. Pastaj shtrydhje chaga në rende dhe derdh ujë të valë në një raport prej 1: 5 (temperatura nuk duhet të jetë mbi 50 ° C), këmbëngulin 2 ditë, filtruar përmes garzë. Për të rezultojnë ujë add infuzion, i cili fillimisht ngjyhet copa të kallamishtet. Infuzion i kërpudhat thupër është mbajtur në një vend të ftohtë për 3-4 ditë. Gjatë kësaj kohe, të marrë tre herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për 1 filxhan infuzion. Në ditëve nga marrja e infusions e kërpudhat mundësisht t'i përmbahet qumësht dhe dietë të perimeve, ndërsa konsumi i mishit dhe yndyrave duhet të jetë i kufizuar.

Një tymosur, condiments djegëse dhe i konservuar i ndaluar krejtësisht. Gjithashtu hidhni në kohën e futjes së glukozës intravenoz dhe përdorimit të penicilinës, të cilat janë antagonistët e kërpudhat thupër. Trajtimi duhet të kryhet 3-5 muaj