Betula pendula përshkrim thupër foto


Pemë qumeshtit deri në 30 metra. I takon familjes së thupër. Leh e pemëve të rinj thupër e bardhë dhe argjendi. Por me moshë, ajo është e mbuluar me të çara dhe errësirë. Gjethet Tree janë alternative, trekëndëshi-rombik, të gjatë, në buzë të dy mënyra-ostrozubye. Lulet janë mbledhur në një palë vathë, të vogla, dioecious. Fruta - arra krahë me dy krahë membrana, piqen në gusht-shtator. Blooms pemë në maj. Artikulli i mësipërm "Betula pendula, klikoni thupër foto në rritje. Shpërndarja. Birch rritet në të gjithë përveç Veriun e Largët dhe Jugut.

Çorape. Ilaçet janë bërë nga gjethet, lëvorja, pemë llogore dhe veshkat. Buds thupër korrur në fillim të pranverës - duke filluar me twigs, me degë apo dimër. Degët lidheni në duaj dhe të thata në 25-30 ° C ose jashtë shtëpisë. Pastaj buds thupër dërrmoi. Lë Tree ruajtur ato në prill - Maj, kur ata janë shumë të ëmbël dhe ngjitet. Thatë e tyre, hedhjen e një shtresë të vetme në hije nën një tendë ose fusha të ventiluar,. Lëng Birch mbledhura në pranverë, para leafing, prodhimin nadsechki në lëvoren e thupër. Lëng duhet të mblidhen shumë të kujdesshëm për të mos dëmtojë pemë.


Përbërja kimike. Veshkat Birch përmbajnë vajra esenciale, të cilat përfshinë betulenol dhe betulen, acid betulenovaya, sesquiterpenes dhe rrëshirë. Letra e thupër gjetur acid askorbik dhe betuloretinovaya, vaj esencial, saponins, hyperoside, taninet. Birch llogore përmban acide organike, sheqerna, minerale, kalcium, kalium dhe hekur. Pronat farmakologjike. Përgatitjet nga gjethet e pemëve thupër janë diuretik dhe choleretic moderuar dhe antifungal, antiseptik, anti-inflamator, prona janë në worms, Giardia dhe Trichomonas. Medikamente me buds thupër tregojnë shërim dhe veprim tonik.

Aplikimi. Buds thupër përdoren për sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes (tracheitis, pezmatim i fytit, bronkit) si një expectorant dhe antiseptik. Infuzione dhe decoctions pergatitura nga veshkave të drurit përdorur si një cholagogue - në sëmundjeve të traktit biliar dhe mëlçisë dhe si një diuretik te trajtuar edema e origjinës kardiak. I tyre anti-inflamator përdoren si fashot dhe kremra për të shëruar djegie të vogla, plagët, plagë presion dhe chafing, dhe kur bën banjo higjienike. Në sëmundjet e lëkurës tinktura, decoctions dhe infusions druri i veshkave përdoret nga jashtë si një locion; mioziti dhe nevralgjike dhimbje - për fërkim; reumatizmi, artrit make fasha në nyje.

Gjethet e thupër janë përdorur si decoctions, tinctures dhe infuzione dhe si një ilaç djersitës dhe diuretik. Në dështimit të zemrës nën ndikimin e drogës përmirëson pacientët shëndetësore, ul dyspnea, rrit diuresis. Ata janë përdorur gjithashtu në beriberi, si një agjent forcim. Esenca dhe ekstrakte nga gjethet e pemës japin rezultate pozitive në trajtimin e holetsistoanhioholita butë dhe cholecystitis.
Në pacientët me vjellje të reduktuar të zbehet, dhimbje, gjendja e përgjithshme përmirëson, zvogëluar madhësinë e mëlçisë, të vjella. Birch llogore normalizes metabolizmin, po bëhet gati të thotë.

Lëng është e rekomanduar për të shpërndarë gurë në veshka apo traktit urinar dhe trajtimin e urolithiasis. Tar Birch marrë nga druri, përdoret si kosto antimicrobial. Ajo është përdorur në trajtimin e psoriasis, fungale dhe infeksioneve parazitare të lëkurës, ekzema. Tar është pjesë e shumë ointments zyrtare ("Vaji Kon'kova", "vaj Wilkinson" "krem Vishnevsky", etj) Birch qymyrit të prodhuara nga pjekje të drurit. Produktit medicinal "carbol" të qymyr pastruar thupër është përdorur si adsorbent në aciditetit të lëng stomakut, dhimbje stomaku, fryrje.

"Carbol" parandalon thithjen në gjakun e substancave toksike nëpërmjet të cilave ajo është përdorur gjerësisht në helmim. Përdoret si agjent antiallergic, dhe sëmundjet e mëlçisë. Medikamente. Infuzion. Hidh 2 gota ujë të valë 2 lugë gjethe melchennyh e thupër dhe ngrohjes për gjysmë ore në një banjë me ujë. Pastaj qetësohuni për rreth dhjetë minuta dhe profiltruyte. Merrni 2-3 g. Per ditës për 0,5 gota. Lani lëkurën me stimulim të ndryshme. Infusion në sëmundjeve të traktit urinar (edemë, gurë veshkave). 1 filxhan ujë të valë e nxehtë pour 2 teaspoons gjethet e thupër të thata dhe të insistojnë 30 minuta.

Pastaj ftohet në 40 ° C, tendosje, shtuar bikarbonat natriumi (1 g për litër 1). Pini 1/3 filxhan në 3 g. Per ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kur artrit. Gjethet e freskëta të thupër imponojnë nyje dhimbshme, prybyntuyte shall leshi e tyre. Bëni një vë llapë brenda natës. Tretësirë ​​me sëmundje të zemrës. 1 filxhan 70% alkool derdh 2 tbsp. lugë gjethe të freskëta të thupër dhe të lënë për një javë dhe pastaj profiltruyte. Pini 30-40 pika në ditë. Mund të përdoret për të compress joints. Supë në sëmundjet gastro-intestinale. Litra ujë pour 2 lugë të drurit veshkat dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 20 minuta, insistojnë profiltruyte.

Merrni me stomak bosh në mëngjes dhe një gotë një orë pasi të hahet. Kursi i trajtimit për dhimbje stomaku nga 7 në 10 ditë. Infuzion i urolithiasis. 1/2 c. derdh ujë të valë 1 h. lugë druri renale dhe ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë dhe pastaj qetësohuni për 45 minuta, profiltruyte. Pirë gjatë gjithë ditës në 3 doza të ndara. Kur angina. Buds thupër duhet të përtyp ngadalë pasi të hahet dhe gargarë lëng thupër. Tretësirë ​​me tracheitis dhe bronkit. 100 ml 70% alkool derdh 20 gram e pemëve të thata të veshkave dhe të lënë për 21 ditë në një vend të errët. Pastaj tendosje, shtrydhur nga mbetje. Merrni 20 - 30 pika në 1 tbsp.

l. ujë për 20 minuta. para ngrënies 3 g. në ditë. Bronkit, sëmundja e mushkërive. Birch llogore është përdorur si një agjent forcim. Mblidhni llogore në pranverë. Përdorni vetëm të freskët 2-3 g. Per ditë për 1-on artit. Tea për ftohjet. Krijoj buds çaj dhe pije gjatë gjithë ditës në formën e nxehtësisë. Farmaceutikë b. Drogës "Buds e thupër." "Carbol" - e përdorur për vanitet dhe mostretje. "Vaj leh Birch" - përdoret për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës (ekzema, psoriasis, psoriasis, etj). Contraindications. Pemë thupër kundërindikuar në shtatzëni dhe proceset akute inflamatore në veshka.

Alexander,