Përshkrim Birch Tree pronat


Në Rusi thupër ka gëzuar gjithmonë respektin dhe nderin. Dhe jo vetëm për shkak se ajo është një simbol i pranverës dhe Rusi, por edhe për pronat e shumta medicinale. Në nder të pemës u emërua edhe një famulli fshati Seletsky përmendur në burimet e shkruara në 1477 Përshkrim pemë thupër është regjistruar për herë të parë në analet e shekullit të 12-të, ku theksohet si një trajtim për ulcers, edhe pse kjo nuk do të thonë se çfarë ju duhet të përdorni - lëng, vaj, rrëshirë pastër ose infuzion të lë. Çdo gjë që bën thupër - buds, gjethe, leh, SAP thupër rrëshirë dhe chaga (kërpudha thupër si ndërtuar-up në bagazhin) - që përdoren në mjekësinë tradicionale.

Prandaj pohimi se Birch - dru i jetës, shëndetit pemë. Sigurisht, të gjithë e pemë thupër në një artikull është e vështirë për të të treguar, por të përpiqet për të thënë pronat e saj të dobishme. Birch Tree: përshkrim pronat Birch llogore Birch lëng është mbledhur në një periudhë prej rrjedhjes së shpejtë sap (vonë marsit - fillim të prill). Ai përmban të dobishme për të trupit, vitamina, acide organike, proteina dhe minerale. Pije Birch lëng për të normalizuar aciditetin e stomakut për të stimuluar metabolizmin, është përdorur si anthelmintic, me dehje. Lëng është një efekt i mirë diuretik, dhe kjo nuk do të irritojë veshkat dhe rrit urinim.


Ajo është përdorur për ftohjet, tuberkulozi, urolithiasis (gurë kontribuon në shkatërrimin e karbonatit dhe fosfatit e origjinës), për të forcuar mishrat. Pranimi i sap thupër në pranverë ndihmon për të hequr qafe dhimbje koke, marramendje, nervozizëm, lodhje, pagjumësi, përmirëson disponimin dhe shëndetin e përgjithshëm. Përzierje shumë të dobishme e lëng thupër me lëngje nga fruta të freskëta dhe perime. Llogore të mos ngatërrohet thupër, ju kap veten që janë shitur në dyqane. "Dyqan" lëngje përmbajtja shumë pak i llogore thupër natyrore, shpesh një përzierje e acidit citric, sheqer dhe ujë.

Birch polen pronat e mrekullueshme të polenit thupër mblidhen në mot të thatë me diell në prill-maj. Polen largon bakteret e dëmshme, duke promovuar zhvillimin e mikroorganizmave të dobishme në zorrë, heq kapsllëk. Kjo është esenciale për ushqim shëndetësor: në qoftë se ju të shtoni atë në dietën tuaj normale, ju merrni ndjenja e vitalitet, energji, kënaqësinë. Shumica pronat e dobishme e polenit thupër duken të përzier me mjaltë. Birch Birch buds buds të mbledhura që nga janar, por efekti më i madh të ketë buds fryrë rinj mbledhura mars-prill. Ato përmbajnë vajra esenciale, taninet, resins, flavonoids, acid Askorbik, dekstrozë.

Përdorni buds sëmundjeve të frymëmarrjes (tracheitis, bronkit, pezmatim i fytit) si një expectorant dhe antiseptik. Si një veshkë anti-inflamator shtoni banja higjienike, e përdorur si fashot dhe kremra për lëndimet e indeve të buta, bedsores, trofike, septike, zgjatur shërimin e plagëve. Me infuzion të buds thupër të bërë, e cila ndihmon për të përmirësuar punën e traktit gastrointestinal, redukton ënjtje shkaktuar nga të zemrës apo veshkave dështimit. Tretësirë ​​ndihmon me dhimbje stomaku, pagjumësi dhe lodhje, duke sjellë lehtësim në menopauzë. Infuzion i buds thupër marrë për fërkim dhe fasha si reumatizma dhe artriti.

Ekstrakt Uji i veshkave - një antiemetic i madh. Birch lë me gjethe të rinj thupër që janë korrur maj-qershor, duke e bërë çaj, e cila ka një efekt shumë të mirë diuretik dhe choleretic.
Pick gjethet ngjitës dhe aromatik, e thatë në hije, në zonë të ventiluar mirë. Infusion e lë thupër përdoret për dhimbje koke, çrregullime te gjumit, marramendje, migrenë, aterosklerozës, sëmundjeve koronare të zemrës, si një qetësues. Gjithashtu supë mund të përdoret nga jashtë për reumatizma, sëmundjet e lëkurës, për shampooing. Zierje e lë në cosmetology nxjerr një përfundim spote. Në thupër lë një efekt të fortë baktericid.

Marrja infuzion ujit shkakton vdekjen e Trichomonas vaginalis dhe Giardia. Çfarë tjetër? ... Efekti fortë antiseptik, antimikrobial dhe antiparazitik ka bitum thupër: ajo përdoret gjeresisht ne trajtimin e semundjeve te ndryshme Dermatycheskaya - zgjebes, psoriasis, liken, ulcerat ndryshme, ekzema, lezione fungale lëkurës. Në mjekësinë popullore pastrohet qymyr si një adsorbent për fryrje, helmim, dhimbje barku zorrëve, rritjen e aciditetit. Kjo është vetëm një listë e pjesshme e sëmundjeve që mund të trajtohen me një thupër. Ju mund të vështirë të gjeni një pilulë e cila ka të njëjtin spektër të gjerë të aktivitetit dhe nuk ka efekte anësore të trupit.

Svetlana44,