Belladonna bar - Pronat, përdorimi, contraindications


Përshkrim. Belladonna ose daphne ose mpirje përgjumur ose Belladonna plain - bar, barishte medicinale gjithëvjetor, ka një lartësi prej 200 cm bimore është referuar familjes helmarinë.. Rhizome i saj me i madh rrënjët bronkial mnohohlavoe, i fuqishëm. Stem ngritur, të trasha, flokë, të degëzuar. Lë të tërë, theksoi, ovate, e sipërme - kundërtën, më të ulët - tjetër. Lulet janë në axils fletë, me kafe-vjollcë, venitje, vetmuari. Blooms zakonshme Belladonna në qershor-gusht. Bimët frutore - manaferrat me shumë fara, e zezë. Fara barishte banesë, rrumbullakosura, e zezë.

Bimë jep fryte në korrik. Shpërndarja. Bimë medicinale Atropa Belladonna rritet në formë të egër në Karpate, Krime dhe Kaukaz. Në Belladonna egër rritet në skajet e pyjeve, së bashku lumenjve, në shpatet malore përgjatë rrugëve. Kultivuar në shumë vende evropiane. Si bimë rritet egra në zonat me klimë relativisht të butë, barishte kulturë në rritje agro-teknologji duhet të drejtohen kryesisht për të mbrojtur kundër kushteve të pafavorshme të shkallëve nga barërat e këqija, dëmtuesit dhe kores së tokës. Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura rrënjët, bar, gjethe.


Lë rezervave gjatë lulëzuar. Ata janë të thata dhe pastaj të thata shpejt në 40 ° C. rrënjët janë gërmuan në fund të vjeshtës apo pranverën e hershme, të pastër, të larë me ujë të ftohtë, të prerë dhe të thata. Material i gatshëm të papërpunuara është ruajtur - jo më shumë se 24 muaj. Përbërja kimike. Lë zakonisht përmbajnë Belladonna belladonin, scopolamine, hyoscyamine, atropamin atropine. Rrënjët alkaloid kuskhihrin i pranishëm. Belladonna - pronat. Prona barishte Belladonna alkaloid shkak - atropine. Atropine tregon pronat e theksuara antispasmodic dhe neurogjenik. Nën ndikimin e tij ton ul vrerit traktit muskujve të butë të zorrëve, urinar dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, mitrës, tubave bronkial.

Belladonna - përdorimi. Alkooli tretësirë ​​e Belladonna përdorur shpesh si një analgjezik dhe agjent antispasmodic për peptike ulçerë duodenale ulçerë 12 dhe stomakut, sëmundjet e traktit biliar dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, dhimbje barku zorrëve, gastrit kronik me aciditet të lartë me lëng me gur tëmthi dhe sëmundje të veshkave guri, astma, me kollë vrullshëm, të përbashkët, muskujve dhe sëmundjeve neurologjike. Atropine përdoret gjeresisht në trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe mydriasis për qëllime diagnostike.
Bimët mjekësore zierje e rrënjëve përdoret si një mjet të jashtëm për bluarje reumatizma dhe përdhes.

Contraindications. Të gjitha pjesët e kësaj bime janë drogës helmuese, kështu që duke përdorur barnave farmaceutike, të cilat përfshijnë Belladonna, duhet të ushtrojnë kujdes të madh. Përgatitjet barishte barishte kundërindikuar zakonshëm në glaukoma, ndryshimet organike në sistemin kardiovaskular, dhe madje edhe nënat pleqsh.