Pronat Shkumë medicinale, contraindications


Shkumë Dukje mund të përdoret në kompozime me lule. Bimë të thata Helichrysum me rërë të gjatë ndryshon as formën e as ngjyrën, kështu dimrin para se të vënë në mes të dritareve si një kujtim të verës ... më shumë informacion më shumë rreth Shkumë e bimëve, pronat medicinale, ju contraindications nga neni. Përshkrimi i uzinës. Barishte barishtore shumëvjeçare deri 30 cm i gjatë. Ajo i takon familjes Compositae. Fabrika e tërë ka një leshtë - ndjehet push. Vegjetativ shoots barishte - pak fjalë, ata janë gjethet që formojnë një rozetë nga e cila rritet lulëzuar rrjedh ngritur.

Gjethet e sipërme të bimëve - sessile, lineare, gjethet e ulëta - petioles, i zgjatur. Në inflorescences corymbose në krye të lulëzuar rrjedh janë shporta rrumbullakët me lule janë të verdhë. Fletushkat - përfundon limon të verdhë, të thata, hulled. Frutat - achenes kafe i zgjatur drejtkëndëshe. Blooms të përjetshëm muajit Korrik - Gusht dhe bimëve frutore piqen në gusht-shtator. Emri latin Shkumë - Helichrysum arenarium L.
Shkumë photo. Shkumë: Rritet Bimët mjekësore Shkumë zakonshme në Azinë Qendrore, në Siberi jugore dhe Rusisë Evropiane.


Helichrysum rritet në livadhe, pisha, pyje rërës, rrugëve, kërcell. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Për të përgatitur përgatitjet buds korrur e peduncles deri në 1 cm. Grumbullimi i tyre është kryer në fillim të lulëzuar deri lule të shpërndara. Shkumë mbledhur ndjekur rregullat mbledhjen e bimëve medicinale - në mot të thatë, kur vesa vijnë. Bimë është e tharë nën një tendë ose jashtë në hije. Raw ka një shije djegëse-i hidhur dhe një erë të dobët aromatike. Periudha e lejuar për ruajtje Shkumë - 36 muaj. Përbërja kimike e bimëve medicinale.

Shporta lulesh rërë përjetshëm marra nga maja e fidaneve, vuri sterole, glycosides flavonoid, vitaminë C, vajra esenciale, resins, sheqerna, saponin, ngjyra, taninet, carotene, acidet yndyrore, kalcium, natrium, mangan dhe hekuri. Shkumë - pronat. Shkumë përdoret si një stomakut, nxitjen e stomakut, antispasmodic. Përveç kësaj, rrit sekretimit biliare dhe redukton viskozitetin e saj, pak ngre presionin e gjakut, ka një tonik, antibacterial dhe veprim anti-inflamator. Shkumë: Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi.

Antispasmodic, choleretic, anti-bakterialë, vetitë anti-inflamator i bimëve medicinale Preparat përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të traktit biliar dhe mëlçisë. Shkumë mund të përdoret në nivele të larta të sheqerit dhe alergjitë. Në popull Shkumë mjekësi është përdorur edhe në hepatiti, cholelithiasis, cholecystitis. Medikamente bimët zvogëlojë kolesterolit dhe bilirubin në gjak, të nxitur kullimin e gurë të vegjël dhe rërë në cholecystitis kronike, rritjen e sekretimit biliare, të parandaluar stanjacion e biliare, përmirësimin e funksionit të metabolizmit të mëlçisë.

Pacientët zhduken dhimbje, simptomat pesimist, përmirëson gjendjen e përgjithshme. Pronat e dobishme e luleve Shkumë në mjekësinë popullore përdoret për të ndaluar gjakun dhe si një diuretik. Shkumë supë si bimët mjekësore të përdorura në sëmundjet inflamatore të fshikëzës, gurët në veshka, çrregullime të stomakut dhe për douching me dhimbje në femra. Pronat e dobishme e Shkumë një bimë tretësirë ​​përdorur për të ndaluar gjakderdhje gjatë fibroids mitrës dhe mosfunksionim ovarian. Shkumë: droga impiante të trajtimit.

Infuzion Shkumë pezmatimi i fshikëzës. Lule lugë Helichrysum pour 0,5 litra ujë të valë dhe mbush për një orë në një termos. Merrni tri herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për një gjysmë gotë. Shkumë infuzion në cholelithiasis. Lule lugë Helichrysum pour 0,5 litra ujë dhe ngrohjes të vluar për 10 minuta në një banjë me ujë, pastaj të lënë për gjysmë ore, filtër, shtrydh. Pini një gjysmë gotë gjysmë ore para ngrënies në formën e nxehtësisë 3 - 4 herë në ditë. Sëmundja infuzion i stomakut. Neni 1.5. shporta lule lugë të përjetshëm derdh 1/2 litër ujë të zier të ftohtë, të lënë për 3:00 filtër.

Merrni një orë e gjysmë përpara se të hahet një gjysmë gotë katër herë në ditë. Shkumë supë. 1 tbsp. l. razmelchennoy barishte bari thith 500 ml ujë dhe pastaj vlim për 10 minuta në një banjë me ujë. Pini supë të ngrohtë filxhan çerek tri herë në ditë. Supë si cholagogue. Gota ujë të valë e nxehtë pour 3 lugë lule Helichrysum, të nxehtë në një banjë me ujë, nxitje shpesh, për gjysmë ore. Ftoh për 10 minuta në temperaturën e dhomës, pastaj filtruar nëpërmjet napë. Rezultuar supë me ujë të zier për të sjellë në 250 ml. Pini para ngrënies pesëmbëdhjetë minuta 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan.

Përgatitjet e Shkumë në APEC. Lule rërë Shkumë - në dispozicion në pako kartoni në '50 ekstrakt të thatë e Helichrysum - ekuivalent në 4 pjesë rërë lule Shkumë. br / drogës "Flamini" - e përdorur në dyskinesia tëmth, cholecystitis kronike. Lule Dru Shkumë. Bar stomakut - Frutat koriandër 2 pjesë karamele mente lë 2 pjesë, gjethe 3 pjesë tërfil, lule Helichrysum 4 pjesë. Drogës "Arenarin" - e përdorur në djegie termike dhe kimike të syve dhe ulcerat corneal ka aktivitet antimicrobial.

Si për të bërë Shkumë? - Lexoni me kujdes paketimin! Helichrysum - contraindications për përdorim. Përgatitjet Helichrysum toksicitet të ulët, por përdorimi i zgjatur mund të çojë në stanjacion në mëlçi. Pacientët me hipertension për plotësim Helichrysum duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, si ata pak të rrisë presionin e gjakut. Shkumë grumbullohet në trup, kështu që është përdorur më shumë tremujor radhazi. Kundërindikimet pengues verdhëz. Aplikoni shtatzëninë Shkumë është e mundur vetëm pas lejen e mjekut!

Alexander, veçanërisht për