Dietë Pa shpejtë pa kompromentuar shëndetin e trupit të njeriut atje


Aktualisht ka shumë dieta, por pavarësisht nga kjo, ata janë një - humbni peshë. Si në mënyrë efektive dhe të shpejt të të shpëtoj e peshë të tepërt, varet nga lloji i dietë. Disa të ndihmojë të humbni peshë gradualisht - me kalimin e kohës. Dhe në këtë rast, trupi humb peshë nga kalimi te një dietë të përshtatshme që nuk do të dëmtojë atë. Të tjerët - në një periudhë të shkurtër kohe. Dhe flasin keni dëgjuar për rreziqet e dieting, më bien në afat të shkurtër. Çfarë rreziku kryyut një "të shpejtë" si për të humbur peshë? Dhe a ka një dietë universal të lirë të shpejtë pa kompromentuar shëndetin e trupit të njeriut?

Kjo është ajo që ne do të flasim sot në këtë faqe interneti. Cili është rreziku i një dietë afatshkurtër? Ekspertët në fushën e të ushqyerit kanë tendencë që të përmbahen në mënyrë rigoroze të ndalojë dietë afatshkurtër për njerëzit që duan të humbin peshë për të mirë herë të parë. Përkundër faktit se këto dieta të sigurojë një rezultat të shpejtë dhe shumë të mirë, ata nuk mund të sigurojnë stabilitetin e saj: kthimin në dietë normale pesha vjen mbrapa, dhe shumë shpejt dhe në numër më të madh. Kjo është për shkak të fakteve të mëposhtme: 1. Gjatë çdo dietë humbje peshe shpejtë çon në faktin se trupi humbet asnjë yndyrë, dhe ujë.


Prandaj, pas furnizimit me ujë të mbushur deri shpejt, duke lënë dhe kthimin peshë. Nuk ka rëndësi për shkak të asaj që është arritur - përdorimi i laxatives ose diçka tjetër ... 2. Shumica e këtyre dietat janë dietë kalori shumë të kufizuara, e cila çon në një rënie në metabolizmin dhe trup gradualisht merr përdorur për të numrit të vogël të kalorive. Si rezultat, pas kalimit në një dietë normale, vlera e energjisë është humbje shumë më e lartë e trupit, kalori "ekstra" të grumbulluar si yndyrë. Kështu, trupi është i ruajtur në rast të mëposhtme të tillë një "uri".

Në ujë, kur dietat strikte djegin muskujve, e cila gjithashtu ndikon rrjedhën e procesit të metabolizmit. Bazuar në sa më sipër, nuk e rekomandojmë "ulem" për të "shpejtë" dieta shumë shpesh gjatë se termat e rekomanduara. Ndjekur një dietë të tillë duhet pa probleme në dhe nga ajo.
Kjo është e nevojshme në mënyrë që të mos ekspozuar stresit të mprehtë trupit. Aderimin e gjatë për dietat mund të japë efekte shëndetësore afatshkurtra organizëm i mbushur, si një ekuilibër i keq në dietë për një kohë të gjatë i jep metabolizmit. Për disi të reduktuar sasinë e dëmit për njerëzit nga dieta të tilla në të njëjtën kohë me ekspertët rekomandojnë marrjen e vitaminave dhe mineraleve.

Përfitimet e vogla afatshkurtra të dietat Ndoshta avantazh kryesor dhe i vetëm, i cili ka një dietë afatshkurtër për trupin e njeriut, kështu që është e rezultatet visually perceptueshëm dhe shumë të shpejtë. Është ky avantazh është arsyeja që shumë zgjedhje ajo bie të shkurtër në dietë, pavarësisht dëm të tyre. Sigurisht, si dietë të gjatë nuk duroj gjithkush mund të, dhe të duket e madhe në një pushime, pushime apo ndonjë ngjarje të tjera të rëndësishme të jetës çdo të dëshirojnë. Ne mund të themi këtu e ka njohur të gjitha vajzat të sunduar "Bukuri kërkon sakrificë." Zgjedhja e një dietë të shkurtër Sot, më e zakonshme është e ashtuquajtura "mono-dietë", thelbi i të cilit është që të përdorin vetëm një lloj të produktit.

Dietat e tilla janë të përshtatshëm në aspektin e pajtueshmërisë, por për të mbështetur ato duhet të ketë vullnet të mirë, që ditën e nesërme të njëjta produkt i mërzitshëm, dhe të katërt një mendim në lidhje me të pështirë. Prandaj, pavarësisht nga fakti se pas teorinë mono-dietë mund të përdoret ndonjë numër të produkteve të autorizuar, në praktikë, zakonisht për mëngjes dhe drekë, dhe darkë për të ngrënë të njëjtin produkt në sasi të mëdha nuk punon: Pjesë të reduktuar automatikisht, për shkak të cilat ka humbje peshe. Këto shkurtër mono-dietë përfshijnë oriz, hikërror, mollë, djathë, kefir, etj

Disa dieta "të shpejtë" ju lejojnë të përdorin produkte që janë të ndaluara dëme të drejtpërdrejtë dhe dieta të tjera. Për shembull, çokollatë, verë, karamele, etj Pavarësisht nga fakti se ata janë transportuar lehtë, së bashku me humbje peshe në një kohë të shkurtër ata do të ju jap komplikime të rënda dhe probleme shëndetësore në të ardhmen. Megjithatë ka dieta proteina që promovojnë rivendosjen e shpejtë të paund shtesë. Esenca e dieta të tilla është se dietë karbohidratet kufizuar ashpër. Kjo ju lejon për të djegur yndyrë dhe tërhiqet lëngjeve të tepërta nga trupi. Një burrë i ulur në dietë proteina pika për sy, pa ndjenja uritur.

Por, si në metodat e tjera të humbjes së peshës së shpejtë, ka disa të meta. Dietë proteina disa herë rrit ngarkesën në veshkat. Si rezultat, "ulur" në atë shpesh vërehet kapsllëk, dhimbje koke, lodhje dhe shumë probleme të tjera. Më pak efektive, por në të njëjtën kohë më të dobishme për dietë shëndetin e njeriut - proteina dhe perime, e cila përfshin duke përdorur një sasi të mjaftueshme të perimeve. Kjo metodë e kufizimit të ushqimit më nuk vlen për afat të shkurtër, si ajo mund të ndiqet për një kohë të gjatë dhe ndërsa ajo nuk ka shkaktuar dëm të konsiderueshëm për të trupit. Këto përfshijnë dietë Kim Protasov kohëzgjatja e të cilit është 5 javë.

Frymëzuar mos harroni atë aktivitet të mjaftueshëm fizik dhe menaxhimin e një dietë të ekuilibruar - kjo është ajo që me të vërtetë është çelësi për një trup të mirë, dhe jo disa dietë të shkurtër të lirë, si shumë njerëz mendojnë. Mendoni për këtë! Mund të humbje peshe ju duhet vetëm të bëjë një dietë të saktë dhe jo të zbrazë trupin tuaj e dieta? Rinat Abdrahimov,