Bee Royal Jelly pronat e aplikimit dhe contraindications


Apitherapy - Trajtimi i bletëve dhe produkteve të bletëve. Një nga këto produkte është pelte mbretërore bee bee. Ajo ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Në fund të fundit, paraardhësit tanë e përdorën atë për të qenë i shëndetshëm dhe ende duken të mira dhe të rinj. Më pas, të njëjtat shkencëtarët kanë zbuluar më shumë pronat e pelte mbretërore. Pra, tani nuk ka mohuar se pelte mbretërore bletë ka shumë prona të dobishme. Pelte mbretërore është referuar disa herë si pelte mbretërore. Pelte mbretërore ngjyra është shumë e ngjashme me salcë kosi ose të bardhë, ka një athët shije të këndshme të ëmbël dhe kosi.

Në përbërjen e ajo është si qumësht, vezë dhe mish. Megjithatë ushqyesve të tilla si lysine, prolinës, glutamine dhe acid aspartic ai përmban shumë më tepër. Çfarë shpjegon përfitimet dhe pronat e pelte mbretërore? Globulin Gamma përfshira në qumësht, është antibacterial, antitoksik dhe veprim antibacterial. Gjithashtu, ajo përmban vitamina B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, disa prej tyre janë thelbësore. Një fakt interesant është se pelte mbretërore bletë vetëm sterilizuar, që bakteret nuk mund të shumohen në mjedis. Ka elemente të tilla të rëndësishme si hekuri, zinku, mangan, kobalt, ari, magnez, kalium, natrium, fosfor, silic, kalcium.


Gjithashtu përmban glukozë, sukroze, maltozës, fruktoze, ribozë dhe sheqernat tjera, acide yndyrore, saturuar dhe pasaturuar di dhe acid monokarboksilik, sucinik, laurynovaya, palmitik, acid Adipic dhe të tjerë. Pelte mbretërore i përgjithshëm është i përbërë nga më shumë se 400 substanca të ndryshme dhe me rreth 16% të përbërjes së saj ende nuk është i njohur. Megjithatë, këto prona pozitive të pelte mbretërore marrë nga bletarëve. Për një kohë të gjatë ajo mbajti pronat e saj shëruese, për të mbajtur atë në një vend të ftohtë të errët. E pra, këtu kemi filluar duke folur për bletët pelte mbretërore, aplikimin, pronat dhe contraindications për përdorimin e tij.

E pra, vazhdoni! Pse bletë mbretërore pelte njeri? Pra, pelte ka efekte immunomodulatory dhe rekomanduar për imunitetin reduktuar, dhe rrit rezistencën ndaj veprimit të infeksioneve virale dhe bakteriale dhe lehtësojë rrjedhën e sëmundjeve infektive virale. Mjekët përdorin qumësht mbretërore për të trajtuar pacientët që vuajnë nga anemia, lodhje, dobësi pleqërie, artrit, artrit, presionin e ulët të gjakut, depresioni, marramendje, plakjen e parakohshme, astma, sëmundjet e lëkurës (ulcera trofike, ekzemë kronike), anemi, kancer , sëmundje rrezatimi, trajtimi i ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

Ajo gjithashtu ka një efekt negativ në qelizat e kancerit, përmirëson trurin, normalizes gjakut, stimulon potencë, trajton disa lloje të meshkujve dhe infertilitetit femra, përmirëson oreksin, gjallërues (në doza të larta), normalizes presionin e gjakut, rrit në masë të muskujve Ushqimi dhe organet vitale, lehtëson shtatzëninë, redukton dhimbjet në pectoris dhe infarkt miokardi, ka një efekt pozitiv në të ushqyerit e indeve, rrit nivelin e hemoglobinës dhe qelizat e kuqe të gjakut, plagë shëruese, ulcerat e etiologies ndryshme, normalizimin e funksionit të mëlçisë në kushte të ndryshme patologjike (degjenerim të mëlçisë , mëlçisë, hepatiti kronik), ul sheqerit në gjak dhe kolesterolit nivelet në trup.

Kundërindikimet b pelte mbretërore Ne redaktuar faqen, le të theksohet se, si çdo të drogës, bletë mbretërore pelte është i kundërindikuar. Ajo duhet, sigurisht, mos harroni se ajo është e biostimulant mjaft e fortë, përveç disa njerëz mund të rritet në mënyrë individuale intolerancën në të. Prandaj, përdorimi i saj duhet të ndjekim rreptësisht dozen, apo qumësht mund të ndikojë negativisht në sistemin nervor dhe endokrine. Optimale futje mesatare ditore nuk duhet të kalojë 20-30 mg. Si për të përcaktuar mbidozë? Kur kjo ndodh palpitations zemrës, pagjumësi, overstimulation e sistemit nervor.

Gjithashtu bletët Royal Jelly është i kundërindikuar në njerëz me sëmundje akute infektive dhe sëmundjet akute kronike, pamjaftueshmërisë kronike të veshkave gjëndra. Aplikimi bletë pelte mbretërore Për shembull, në toksikoz në gratë shtatzëna
marrin zgjidhje e parë tremujorit me pelte bee mbretërore, mjaltë dhe ujë të ftohtë zier. Ajo duhet të marrë një gjysmë gotë para ushqimit tri herë në ditë. Unë duhet të kalojnë këtë kurs për 10 ditë. Një profilaksia i ditës i gripit. Për të përgatitur, përzierje pelte mbretërore 2 gram bletë me 18 ml të alkoolit 40 për qind.

Merrni gjysmë ore - një orë para se një vakt, lotim gojën dhe fytin. Në kulm ose shterimit bletës pelte mbretërore është përdorur si një antidepressant. Mix 2 dhjetor pelte mbretërore dhe mjaltë 100 gram. Aplikoni përzierje e mrekullueshme 1 në ditë. * Për trajtimin e sëmundjes akute të frymëmarrjes duhet të përdorin në mënyrë të barabartë një përzierje e pelte mbretërore dhe mjaltë bletë 1 lugë përzierje duhet të marrë 3 g. në ditë 14 ditë. Trajtimi i semundjeve te nasopharynx dhe goja. Përdorni një zgjidhje pije duke marrë ujë të distiluar në mënyrë të barabartë dhe të njëjtin numër të mjaltit dhe pelte mbretërore. Treat si faringjit, grykët kronike, dhimbje fyti dhe sëmundjet e hundës dhe gojës.

Pelte mbretërore bletë e bën lëkurën më të zhdërvjellët, zvogëlon të qenët i përgjumur, promovon rinovimin e qelizave, ushqen. Për efekt duhet të trajtohet. Ajo është e thjeshtë, vetëm të shtoni 2 gram pelte mbretërore bletëve në krem ​​tuaj dhe e vënë atë 2 herë në ditë. * Maskë me bletë mbretërore pelte do të japë flokëve një shndrit bukur dhe pamje të shëndetshme.
Merrni 100 ml qumësht dhe të lidhë një dush me ujë me të njëjtën sasi të mjaltit. Hidh 20 ml kohët infuzion bagëtinë e përditshme. Të gjitha përzierje në mënyrë të barabartë. Përzierje Pezullimi përhapur mbi lëkurë të qafës dhe fytyrës, décolleté, duart. Mask rrjep për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Lëkurë të pastër, pije me ujë të ftohtë. Bëni një maskë me qumësht mbretërore çdo ditë në mungesë të një reaksion alergjik ndaj saj. * Per trajtimin e sëmundjeve të syrit e bleteve shtrira jelly në alkool. Merrni alkool sa më shumë që ajo do të jetë e nevojshme për këtë minimum. Atëherë 10 pika holluar 1 lugë ujit dhe për të mbajtur gojën tuaj atëherë ajo është shpërbërë plotësisht. Check it 12 ditë. Healers pretendojnë se i tillë një mënyrë trajtohet thjeshtë Lezioni i nervit optik, konjuktivit, Keratitis sy traumatike, mprehtësi vizuale shëruar. * Për trajtimin e zbokth dhe humbjen e flokëve, përdorni 20% të bletëve në pelte mjaltë, të tretur në ujë.

Rub në zgjidhjen rezulton lahen me shampo lëkurë çdo ditë të tjera për 12 ditë. Pas 15 minutave të fërkim të lani flokët tuaj dhe të lëkurës me ujë. Në të njëjtën kohë, marrë 1/2 orë. L. mjaltë bletë dhe pelte 3 g. në ditë. Më shumë receta: [në tekstin e mëtejmë - faqe 2]