Barberry Amur - një bimë medicinale


Përshkrim.
Barberry Amur - medicinal shkurre qumeshtit fabrikë branched 1,5-2 metra të larta. Takon barbarysovyh familjes. Wood bush verdhë. Degët slabovetvistye, i drejtë, mbjellë tre stipules veçanta - spines. Gjethet e bimëve janë të trarëve prere mbi fidaneve, eliptike, pak lëkurë, obovate, me dhëmbë ribbed. Lë ndryshuar ngjyra me sezonin. Në verë ata janë të gjelbër të lehta, të kuqe të errët në vjeshtë, vjollcë. Kone janë venitje furçë, manaferrat ovale, e papjekur, me 2-3 fara ngjyrë kafe, të kuqe të ndritshme, lule të verdhë. Bimët frutore papjekur janë helmuese.

Barberry Amur maturohet në gusht-shtator. Shpërndarja. Zona e mbulon barberry Amur Amur dhe Primorye. Çorape b. Për të përgatitur drogën përdoren rrënjët, gjethet, fruta dhe leh e barberry. Lë të ruajtur ato në maj dhe qershor, kur lulëzuar. Raw thata, hedhjen atë në një shtresë nën një kulm. Tharë gjethet nga poshtë drita jeshile, jeshile të errët, më bëni, i brishtë, i hollë, shije pak acid, erë të veçantë. Ruajtur ato në një dhomë të ventiluar mirë dhe të thatë jo më shumë se 18 muaj. Rrënjët ruajtur ato në pranverë ose në vjeshtë në prill, tetor dhe nëntor.


Duke pasur gërmuan, shkundni terren, prerë rrënjët e vogla, nuk lahen, pastaj thahen më në fund në ajër, prerë në copa 2 cm thata nën një tendë në tharëse 4 -. 5 ditë në 45-50 ° C. rrënjëve të thata jashtë kafe, brenda lymonno- të verdhë, shije e hidhur, erë të ulët. Kur korrje për çdo 10 sq. M. dendur katror të barberry Amur nevojë për të mbajtur një bush paprekur për të siguruar plantacione Rimarrja. Nëse rrënjë ka një diametër prej 6 cm, atëherë ai përdor vetëm një sasi të vogël të leh nga thelbi. Përdorimi korrur rrënjët mund të jetë jo më i gjatë se 36 muaj. Barberry leh rezervave gjatë rrjedhës sap në prill dhe maj të degëve të rinj.

Degët vallëzuese si unazë në një distancë prej 10 - 15 cm, dhe të bëjnë slits, dhe pastaj hiqni kore. Tharje lëvore është edhe si rrënjë. Ngjyra e leh thata jashtë - kafe-verdhë ose gri, të verdhë-gri brenda. Shije është erë e hidhur specifik i dobët. Skadimit leh - 36 muaj. Fruta të pjekur janë korrur në fund të vjeshtës, vetëm pas acar e parë. Thata në attics, Sun, furrat, nën një tendë. Përbërja kimike. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë alkaloide (palmitin, berberinës etj). Në rrënjët lëvore - berberinës, një oksiakantin Alkaloid, palmitin. Fryti përmban carotene Amur barberry, berberinës vitamina C, K, alkaloide, malic, limoni, acidet tartaric, kripëra minerale, pigmente, pektin, taninet.

Në letrën e tashme, vaj esencial, rrëshirë dhe taninet, vitamina E, C, carotene, vaj esencial, filohinon. Në degët cerebrale barberry - rrëshirë, pigmente dhe taninet, alkaloide; në rrënjët e barberry - alkaloide. Pronat farmakologjike. Medikamente bimët kanë astringent, choleretic, anti-inflamator, antiseptik, antimicrobial, diuretik dhe efektet Hemostatic. Berberinës ul presionin e gjakut, ngadalëson norma e zemrës me takikardi, ul presionin e gjakut. Aplikimi. Përdoret për sëmundjet kronike të tëmthit, mëlçisë, Ulçera duodenale dhe tuberkulozi stomakut, inflamacion të traktit të sipërm respirator.

Trajton astmë, dizenteri dhe diarre. Manaferrat e saj të eliminuar pasojat e pijshëm. Infuzion tretësirë ​​dhe i barberry rritje Amur sekretimit biliare dhe mitrës mitrës gjakderdhje në periudhën pas lindjes. Barberry medikamente Amur. Tretësirë. 10 ml vodka oblyyte 1 tbsp. l. bimë medicinale lë barberry Amur zhytem në infuzion të ngrohtë 2 javë për të arsimit aromatik të qartë të lëngshme shije pak kosi dhe qershi. Merrni për 2 - 3 javësh brenda 3 p Ditës 25 pika tretësirë.. Përsëriteni pas trajtimit mund të shpërthejë në 5 - 10 ditë. Tretësirë ​​është përdorur në praktikë obstetrik në gjakderdhje të lidhur me proceset inflamatore në kancer subinvolyutsii dhe hemorragji ngathët pas lindjes.

Tinktura bimore barberry Amur përdoret gjithashtu si një cholagogue në fshikëz dyskinesia kur gepatoholetsistitah, hepatiti, cholelithiasis, me sëmundje gur tëmthi, verdhëz pakomplikuar në acarimin e cholecysto kronike
ytiv nuk ka ethe. Infuzion i lë. Në 200 ml ujë të vluar në një termos 01:00 lejes për 25 gram gjethe barberry Amur. Filter dhe pini si një agjent choleretic dhe anti-inflamator në sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë 4 - 5 vjet Dita 1 tbsp.. l. për 2 - 4 javë. Infuzion i leh. 25 gram barberry Amur leh oblyyte 400 ml ujë të vluar dhe të lënë 04:00 në një termos.

Pastaj të filtruar dhe pini 4 g Per ditë e 100 ml për 4 -. 6 javë për cholecystitis, hepatiti, sëmundjet inflamatore të fshikëzës dhe veshkat. Zierje e leh dhe rrënjët. 15 gram 10 gram rrënjët dhe leh e barberry Amur derdh 300 ml ujë të ftohtë dhe vlim ata për 30 minuta në një banjë me ujë. Pastaj, cool, filtër, shtoni ujë të valë në 300 ml. Pini 3 g. Per ditë për 50 ml në një ethe, cholelithiasis, i mitrës pas lindjes gjakderdhje si anti-inflamator dhe Hemostatic. Wash supë cipë përflakur mucous e sytë, ulcerat, plagë gjakderdhje. Supë me lule. 25 gram lule barberry Amur vlim 10 minuta në një zjarr të qetë në 300 ml ujë.

Thith 02:00, atëherë filtruar. Merrni 2 - 3 g në ditë për 2 h L... në një ethe gepatoholetsistitah, hipertension dhe dhimbje në zemër. Infuzion i frutave. Insistojnë (01:10) në lidhje 02:00 fruta. Merrni infuzion protyvosklerotycheskoe si një mjet për të shuajë etjen tuaj në pacientët febrile me gastrit me aciditet të ulët të lëng stomakut për të përmirësuar oreksin dhe për të forcuar enët e gjakut kapilar.
Agjentët farmakologjike. Pllakat "sulfate berberinës" është përdorur për cholecystitis si cholagogue. Contraindications. Preparatet bimët janë kundërindikuar në shtatzëni dhe gjakderdhje të lidhur me mosfunksionim ovarian.

Para se të aplikoni barberry Amur në trajtimin e një sëmundjeje të caktuar, konsultohuni me mjekun tuaj në lidhje me contraindications tjera.